Jump to content

Νεο ενυδρείο προτάσεις


Recommended Posts

Και κάτι ακόμα σε αυτά που λέει η natateo…

Για τα φωτα μπορείς να πας και στην Α2 σειρά της chihiros που είναι λίγο πιο οικονομική και θα σε καλύψει.. αυτήν έχω.. αλλά την επόμενη θα πάρω rgb που σου προτείνει η natateo.. η οικονομία στον εξοπλισμό τις περισσότερες φορές σου βγαίνει να πληρώνεις περισσότερα με την αναβάθμιση του εξοπλισμού μετά από ένα διάστημα..καλύτερα μα βάλεις κάτι αν μπορείς που να μπορεί να σε καλύψει σε ότι και να θες να κανείς πχ στα φυτεμένα..

Φιλτρο με θερμοστάτη έχει και η oase.. επίσης καλά φίλτρα..

και από soil υπάρχει και της tropica που είναι καλό επίσης.. αλλά τα Αμαζονια είναι τα καλύτερα.. πάντως οποίο και να βάλεις να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του κατασκευαστή!!! Μόνο αυτός είναι ο πιο σίγουρος δρόμος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, natateo said:

μην το παιρνεις......καλυτερα ενα WRGB. πχ Chihiros WRGB II LED

 

σκεφτόμουν περισσότερο μήπως πήγαινα σε αυτό που εβάλα στο link... ειναι 6500Κ... και είναι RGB. παίζει να έχω θέμα; 

23 hours ago, natateo said:

Υπαρχουν φιλτρα, που εχουν ηδη τον θερμοστατη μεσα, καποια μοντελα της eheim

Ναι αλλά το eheim professional 4+ 600 δε βγαίνει με θερμοστατη και το e 600 παει πολύ πιο ακριβά.

 

23 hours ago, natateo said:

καθολου λογικη η δεύτερη :D γιατι το soil ειναι το υποστρωμα, που βαζουμε για ενα συγκεκριμένο σκοπό -- οταν θελουμε να κανουμε φουλ φυτεμενο. Αλλιως δεν εχει νόημα να βαζεις soil. Αν θελεις μόνο ψαρια, βαζεις αμμο ή χαλικακι και τελος.

Μαλλον δε το έθεσα εγώ σωστά. Αυτό που εννοουσα είναι ότι εφόσον έχεις αποφασίσει να κάνεις full φυτεμένο και βάλεις ούτως ή άλλως αυτο το soil πως παίζει με τις αλλαγές νερού εφόσον είναι στο στρώσιμο ότι ισως δε χρειάζεται να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού αλλά απ οτι κατάλαβα απο το άρθρο που μου έστειλες ανεξάρτητα αν ειναι στο στρώσιμο ή όχι την πρώτη εβδομάδα θέλει καθημερινές αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Και κάτι ακόμα σε αυτά που λέει η natateo…

Για τα φωτα μπορείς να πας και στην Α2 σειρά της chihiros που είναι λίγο πιο οικονομική και θα σε καλύψει.. αυτήν έχω.. αλλά την επόμενη θα πάρω rgb που σου προτείνει η natateo.. η οικονομία στον εξοπλισμό τις περισσότερες φορές σου βγαίνει να πληρώνεις περισσότερα με την αναβάθμιση του εξοπλισμού μετά από ένα διάστημα..καλύτερα μα βάλεις κάτι αν μπορείς που να μπορεί να σε καλύψει σε ότι και να θες να κανείς πχ στα φυτεμένα..

Φιλτρο με θερμοστάτη έχει και η oase.. επίσης καλά φίλτρα..

και από soil υπάρχει και της tropica που είναι καλό επίσης.. αλλά τα Αμαζονια είναι τα καλύτερα.. πάντως οποίο και να βάλεις να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του κατασκευαστή!!! Μόνο αυτός είναι ο πιο σίγουρος δρόμος..

 

Καλα σίγουρα κάποια πράγματα αξίζει να τα πληρώνεις να μπαίνουν καλά. Απλα τώρα στο αρχικό στήσιμο του ενυδρείου επειδή είναι μαζεμένα έξοδα προσπαθώ να βρω κατι που θα κάνει την δουλειά σωστά. Στο φίλτρο ας πούμε θα παω σε καλο απο την αρχή. Στο φως θα μπορουσα να εξοικονόμισω πχ κάποια χρήματα τώρα και ας τα αλλάξω αργότερα με κατι καλύτερο. Αλλα αν ομως αυτο το πιο οικονομικό δημιουργει θέμα στο ενυδρείου τότε αυτο είναι αλλο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος steliosv έγραψε:

Αυτό που εννοουσα είναι ότι εφόσον έχεις αποφασίσει να κάνεις full φυτεμένο και βάλεις ούτως ή άλλως αυτο το soil πως παίζει με τις αλλαγές νερού εφόσον είναι στο στρώσιμο ότι ισως δε χρειάζεται να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού αλλά απ οτι κατάλαβα απο το άρθρο που μου έστειλες ανεξάρτητα αν ειναι στο στρώσιμο ή όχι την πρώτη εβδομάδα θέλει καθημερινές αλλαγες.

χωρις αλλαγες δεν γινεται, γιατι θα ανεβασει τόση αμμωνια , που και τα φυτα θα σαπίσουν. Συν το soil κατεβαζει παρα πολυ το ph τις πρωτες μερες, που δεν το αντεχουν καποια φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος steliosv έγραψε:

ειναι 6500Κ... και είναι RGB.

Δεν ειδα να γραφει, οτι ειναι RGB.....αν γραφει, μια χαρα ειναι. Εχει 3 καναλια και dimmer?  6500Kelvin ειναι η θερμοκρασια φωτός - cool day light.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να εχει 3 καναλια και να ντιμαρονται χωριστά.... δεν γραφουν ακριβως τι και πως....υπαρχει app γιατο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

δεν νομίζω να εχει 3 καναλια και να ντιμαρονται χωριστά.... δεν γραφουν ακριβως τι και πως....υπαρχει app γιατο κινητο?

Υπάρχει app… δεν λέει ότι είναι rgb.. 

είναι επίσης ακριβό.. μπορείς να πάρεις το chihiros rgb 90  που έχει 3300lumen ενώ το άλλο της fluval έχει 2350lumen.. επίσης της chihiros έχει 8000 kelvin έναντι 6500kelvin.. και η τιμή του είναι 220 ενώ το το fluval έχει 190!!! Και εννοείται έχει app

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-rgb-series-detail

 

Αν θες πιο φθηνή Παρε το Α2 series που βγαίνει 95 ευρώ και έχει 3300 lumen..αλλά δεν είναι rgb.. θα κανείς όμως τη δουλειά σου.. αυτά την σειρά έχω εγώ με 2 φωτιστικά για τα 240 λίτρα 

 

Link to comment
Share on other sites

Με 27,5 lumen ανα λίτρο θα είσαι καλά.. κάπου εκεί παίζω και γω καθώς τα χρησιμοποιώ στο 70%…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...