Jump to content

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΌ ΑΛΓΗ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ομάδα είχα ξανά ανεβάσει το εγχείρημα μου έχω βάλει μέσα έναν pleco μόνο . Το θέμα είναι όταν έβαζα  τα ξύλα μέσα το νερό θόλωνε αρκετά . Όταν τα είχα πάρει θα είχα βάλει σε βραστό νερό για 24 ώρες βαρέθηκα να κάνω αλλαγές και να το καθαρίζω συνέχεια και τα έβγαλα τα έβαλα σε βραστό νερό για 4 μέρες κάθε μερα γέμιζα 3 φορές με καυτό νερό τα ξύλα και το άδειαζα ...το νερό γινόταν καφέ λες και έβγαζε το βερνίκι ...δεν ξέρω αλήθεια και τώρα που τα ξανά έβαλα μέσα σε 1.5 μέρα πάνω στο ξύλο έχει κάτι σαν ιστό άλγη; Γιατί όμως μου το κάνει . Να υπενθυμίσω είναι στο στρώσιμο . Εντομεταξυ μαζί με τα φυτά το limnophila είχε κάτι σαν καφέ τρίχες δεν τις έβαλα όλες γιατί υπέθεσα ήταν αδύναμες ρίζες και θα έφτιαχναν και με το φίλτρο έχουν εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά τέτοια τριχακια....ελπίζω οι φωτό να σας βοηθήσουν σε αυτά που ανέφερα (μαζί με τα ξύλα που έβαλα εδώ και μιαμιση μέρα έκανα και ολική αλλαγή νερού , από εκείνη την ώρα 2 φορές 10-15% αλλαγή ) 

 

10 λίτρα 

pleco (προς το παρόν ) 

Limnophila ,Micranthemum Monte Carlo ,Staurogyne Repens
Υπόστρωμα Κόκος πολύ ψιλός 
sera aquatan

sera florenette (ταμπλέτα σπασμένη στα 4 για μαρασμός κοντά στα φυτά ) 
και λίγο εξελακι seachem

16741347568153073094006728624890.jpg

16741348134985875502287478770817.jpg

16741348924195557386670449541980.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Καλησπέρα σας ομάδα είχα ξανά ανεβάσει το εγχείρημα μου έχω βάλει μέσα έναν pleco μόνο . Το θέμα είναι όταν έβαζα  τα ξύλα μέσα το νερό θόλωνε αρκετά . Όταν τα είχα πάρει θα είχα βάλει σε βραστό νερό για 24 ώρες βαρέθηκα να κάνω αλλαγές και να το καθαρίζω συνέχεια και τα έβγαλα τα έβαλα σε βραστό νερό για 4 μέρες κάθε μερα γέμιζα 3 φορές με καυτό νερό τα ξύλα και το άδειαζα ...το νερό γινόταν καφέ λες και έβγαζε το βερνίκι ...δεν ξέρω αλήθεια και τώρα που τα ξανά έβαλα μέσα σε 1.5 μέρα πάνω στο ξύλο έχει κάτι σαν ιστό άλγη; Γιατί όμως μου το κάνει . Να υπενθυμίσω είναι στο στρώσιμο . Εντομεταξυ μαζί με τα φυτά το limnophila είχε κάτι σαν καφέ τρίχες δεν τις έβαλα όλες γιατί υπέθεσα ήταν αδύναμες ρίζες και θα έφτιαχναν και με το φίλτρο έχουν εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά τέτοια τριχακια....ελπίζω οι φωτό να σας βοηθήσουν σε αυτά που ανέφερα (μαζί με τα ξύλα που έβαλα εδώ και μιαμιση μέρα έκανα και ολική αλλαγή νερού , από εκείνη την ώρα 2 φορές 10-15% αλλαγή ) 

 

10 λίτρα 

pleco (προς το παρόν ) 

Limnophila ,Micranthemum Monte Carlo ,Staurogyne Repens
Υπόστρωμα Κόκος πολύ ψιλός 
sera aquatan

sera florenette (ταμπλέτα σπασμένη στα 4 για μαρασμός κοντά στα φυτά ) 
και λίγο εξελακι seachem

16741347568153073094006728624890.jpg

16741348134985875502287478770817.jpg

16741348924195557386670449541980.jpg

Τέτοια τριχακια είχε και τα έβγαλα όσα μπορούσα χωρίς να φάω τα φυτά τελείωσε όταν έβαλα και τα ξύλα αφού θα έκανα ολική αλλαγή νερού 

16741350664295309885400072879574.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χθες δεν ήταν έτσι πάνω στο ξύλο και το είχα κλείσει δηλαδή από χθες το μεσημέρι να έχει ανοίξει 5 ώρες; 6? Και σήμερα έγινε το ξύλο έτσι γιατί...??? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται καθαρα ποια αλγη ειναι (αν ειναι). Σιγουρα ομως εχεις βγαλει φωτο και τις ριζες του φυτου!

 

Αυτο πεταει ριζες συνεχεια (οπως και πολλα υδροβια φυτα) ωστε να βγαλει κλονακια!

 

Το καφε που μοιαζει με αλγη, αν δεν ειναι αλγη δειχνει οτι το φυτο ¨λιωνει¨ και αυτο μπορει να συμβαινει για διαφορους λογους! Απο ακαταλληλο νερο, μεχρι θρεπτικα ή φωτισμος! (αν και ειναι πολυ ευκολο φυτο οποτε ο φωτισμος μαλλον δε φταιει)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

δεν ξέρω αλήθεια και τώρα που τα ξανά έβαλα μέσα σε 1.5 μέρα πάνω στο ξύλο έχει κάτι σαν ιστό άλγη; Γιατί όμως μου το κάνει .

Ειναι φυσιολογικο σε νεο ενυδρειο. Διαβασε εδω (Άσπροδιάφανη βλεννώδες βίο μεμβράνη) -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Εντομεταξυ μαζί με τα φυτά το limnophila είχε κάτι σαν καφέ τρίχες δεν τις έβαλα όλες γιατί υπέθεσα ήταν αδύναμες ρίζες και θα έφτιαχναν και με το φίλτρο έχουν εξαπλωθεί σε όλα τα φυτά τέτοια τριχακια....

Μαλλον αρχισε να βγαινει Καφέ Διατομικη άλγη

 

Υπαρχει περιπτωση να μαζευονται βρωμιτσες πανω στα φυλλα του φυτου γιατι εχεις ανυπαρκτη φιλτρανση.

Πες τι φιλτρο εχεις, τι υλικα εβαλες μεσα.

με ποιο τροπο στρωνεις το ενυδρειο? πόσες μερες περασαν και μετρησεις νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Micranthemum Monte Carlo

Δεντο φυτεψες καθολου καλα καθολου σωστα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Τέτοια τριχακια είχε και τα έβγαλα όσα μπορούσα χωρίς να φάω τα φυτά τελείωσε όταν έβαλα και τα ξύλα αφού θα έκανα ολική αλλαγή νερού 

οι πρασινες τριχες ειναι το μοςς, άλλες ειναι οι μικρες ριζες απο τα φυτα.

αν εκανες και ολικη αλλαγη νερου - χειροτερα δε γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα δεν είναι κουνιμενη η φωτό έτσι φαίνεται...φως τους είχα 12 ώρες μετά το έριξα 10 ώρες και είναι 1200lumens 

Φιλντρανση έχει ενεργό άνθρακα και σφουγγάρι  hap orca 250 το φίλτρο δεν φταίει γιατί το έχω και σε προηγούμενο ενυδρείο με χρυσόψαρα και λειτουργούσε άψογα το νερό πεντακάθαρο για μέρες ! Μόνο λίγες αλλαγές 10% . Και εδώ ήταν τέλειο μέχρι που έβαλα τα ξύλα . Αυτά τα καφέ τριχακια εξαπλώθηκαν όταν το καθάρισα και είχαν κολλήσει μερικά στα φυτά οπότε με την ροή του νερού κόλλησαν πάνω στα φυτά ....μετρήσεις δεν έχω κάνει δυστυχώς πίστευα θα στρώσει με τις μέρες αλλά εφόσον έγινε ολική αλλαγή εδώ και 2προς 3 μέρες ...

16741505328203044205829805813766.jpg

16741505679516308872178146756541.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειχε κάνει και το δικό μου μετά απο λίγο καιρό εξαφανίστικε όπως ήρθε .

Πλέον το προβλημα είναι οτι ξεφλουδίζη.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πετάω όπως είναι δεν μπορώ να καταλάβω ....μου έκαψε τον πλεκο! Πραγματικά έχασα πόσες ζωές ...έναν άλλο πλεκο και 4 ρεντ Τσέρι  αυτό όμως δεν το είχα δει ξανά ...Το ψαράκι κουνιόταν μια χαρά μέχρι σήμερα το πρωί και τώρα το έψαχνα και το βρήκα κρυμμένο πίσω από την ρίζα ...Ειναι κρίμα να βάλω άλλο ζωντανό ... συγνώμη για τις εικόνες αλλά μήπως καταλάβει κάποιος κάτι 

1674159906527240362261976248221.jpg

16741599280322770358881283738401.jpg

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θα καταφερουν τα ζωντανα σε αστρωτο ενυδρειο. Εσυ φταις,που ψοφανε.

σου ειχα βαλει λινκ στο άλλο θεμα, που ανοιξες και κατι μου λεει, οτι δεν εχεις διαβασει για τον κυκλο του αζωτου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τώρα το πρόσεξα 12 λίτρα με 2 pleco ,Χωρίς φίλτρο?

 

Υπομονή θέλει να στρωθεί το φίλτρο που χρειάζεται χωρίς ψάρια και μετα δε ξέρω τι ψάρι σε αυτά τα λίτρα. 

Θα έλεγα μόνο γαρίδες αλλά όχι σε αστρωτο.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Αυτά τα καφέ τριχακια εξαπλώθηκαν όταν το καθάρισα και είχαν κολλήσει μερικά στα φυτά οπότε με την ροή του νερού κόλλησαν πάνω στα φυτά ...

Αυτα τα τριχακια ειναι αλγες+ μύκητες, που στο στρώσιμο ειναι σε έξαρση. Και οπως ειπαμε -ειναι φυσιολογικο. Το ξυλο μπορεις να καθαρισεις με την οδοντόβουρτσα , ομως ο μυκητας θα φυγει, όταν θα στρωσει το ενυδρειο. Αυτη η διαδικασία διαρκει απο 3 εβδομαδες μεχρι 1,5 μηνα. Δεν στρώνει ενα ενυδρειο ουτε σε 1 μερα ουτε σε 5 ημερες (εκτος αν υπαρχει ενα στρωμενο φιλτρο με αρκετη ποσοτητα βιολογικου υλικου.

Για να ξερουμε αν εστρωσε το ενυδρειο, πρεπει να εχουμε τεστ νερου, απαραίτητα. Αν δεν θα ανεβεί η αμμωνια στο ενυδρειο και μετα δεν θα μηδενίσει, δεν στρωνει το ενυδρειο.

Για αυτο- ριχνουμε στο ενυδρειο τροφη για ψαρια μερα παρα μερα + βακτηρια ενυδρειου και μετραμε την αμμωνια. Οταν ανεβει στο1-2ppm τοτε περιμενουμε μεχρι να μηδενισει και αρχιζουμε και μετραμε νιτρωδη και νιτρικα. Και μόνο , οταν και τα νιτρώδη θα πανε στο μηδεν και θα ανεβούν τα νιτρικα, μόνο τότε, μπορουμε να πουμε, οτι εστρωσε το ενυδρειο.

Και ολο αυτο το καιρο ΔΕΝ βαζουμε κανενα ζωντανο στο ενυδρειο. Το που θα καταλήξουν τα ζωντανα, ξερεις πια.....

πριν 13 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

.φως τους είχα 12 ώρες μετά το έριξα 10 ώρες και είναι 1200lumens 

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις 1200 λουμεν φως σε τοσο μικρο ενυδρειο. Καποιο λαθος εγινε. Δεν υπαρχουν φωτιστικα για τετοια μικρα ενυδρεια με τόσο εντονο φωτισμο. Μαλλον εβαλες απο πανω μια απλη λαμπα λεντ , που γραφει οτι ειναι τοσα λουμεν....

πριν 13 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

φως τους είχα 12 ώρες μετά το έριξα 10 ώρες

Το φως στην αρχη αφηνουμε μονο 6-7 ωρες και προοδευτικα μεσα σε 1 μηνα φτανουμε σε 8-9 ωρες. Παραπανω απο 9 ωρες δεν χρειαζονται φως τα φυτα, μόνο τις αλγες θα βοηθας.

πριν 13 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

Φιλντρανση έχει ενεργό άνθρακα και σφουγγάρι  hap orca 250 το φίλτρο δεν φταίει γιατί το έχω και σε προηγούμενο ενυδρείο με χρυσόψαρα και λειτουργούσε άψογα το νερό πεντακάθαρο για μέρες !

Το φιλτρο στο ενυδρειο δεν το εχουμε μόνο για να μαζευει τις βρωμιτσες απο το νερο. Η βασικη λειτουργεια του φιλτρου ειναι η μετατροπη της άκρος τοξικής αμμωνίας σε σχετικα ακίνδυνα νιτρικα. Αυτο το φιλτρο σιγουρα δεν κανει για ενυδρειο με χρυσοψαρα. Αν θα ειχες κανει τις μετρησεις νερου , τοτε, θα το ειχες καταλαβει.

Ολα αυτα έγραψα οχι για να σε κραξω.... σε καμια περιπτωση. Ηθελα απλα να σου εξηγήσω, οτι το ενυδρειο ειναι ένας ζωντανος οργανισμος, που λειτουργεί με εναν συγκεκριμένο τροπο.  Πιστευω οτι τωρα θα διαβασεις πιο πολυ, και δεν θα εχεις πια απώλειες.

 

και 2 λεξεις ακομα για τις ταμπλετες βυθου...

πριν 17 ώρες, το μέλος Νικος Τσαμπας έγραψε:

sera florenette (ταμπλέτα σπασμένη στα 4 για μαρασμός κοντά στα φυτά ) 

αυτα τα χαπακια περιεχουν μόνο μικροστοιχεια και δεν περιεχουν τα πιο βασικα- μακρο στοιχεια. Τι σημαινει αυτο.... Τα πιο βασικα στοιχεια για τα φυτα (χωρις αυτα δεν θα καταφερουν) ειναι μακρο στοιχεια- νιτρικα, φωσφορικα, καλιο, ανθρακας (CO2). Aπο την στιγμη, που το ενυδρειο ειναι φρεσκο και δεν υπαρχουν μεσα  ζωντανα, πρεπει να βαζουμε λιπασμα με μακροστοιχεια απ εξω.

Ευχομαι καλη αρχη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Νικος Τσαμπας said:

Παιδιά το πετάω όπως είναι δεν μπορώ να καταλάβω ....μου έκαψε τον πλεκο! Πραγματικά έχασα πόσες ζωές ...έναν άλλο πλεκο και 4 ρεντ Τσέρι  αυτό όμως δεν το είχα δει ξανά ...Το ψαράκι κουνιόταν μια χαρά μέχρι σήμερα το πρωί και τώρα το έψαχνα και το βρήκα κρυμμένο πίσω από την ρίζα ...Ειναι κρίμα να βάλω άλλο ζωντανό ... συγνώμη για τις εικόνες αλλά μήπως καταλάβει κάποιος κάτι 

1674159906527240362261976248221.jpg

16741599280322770358881283738401.jpg

Αν έχεις σαλιγκάρια, αυτά στο έκαναν έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...