Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΛΓΗ


Recommended Posts

Εαν βαζω σε καθημερινη βαση διπλη δοση excel θα βοηθησει στο να φυγει η τριχοειδής άλγη ; Η θα μ κανει καμια ζημια στο Monte Carlo?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Εαν βαζω σε καθημερινη βαση διπλη δοση excel θα βοηθησει στο να φυγει η τριχοειδής άλγη ; Η θα μ κανει καμια ζημια στο Monte Carlo?

Δεν παθαινει τιποτα το μοντε καρλο και απο διπλη δοση excel. Το θεμα ειναι, οτι αν δεν θα δοσεις τροφη στα φυτα, δεν θα βοηθησει τιποτα..... και χρυσό να ριξεις με το κιλο - δεν θα φυγει η αλγη.

Μετρησεις, που πρεπει να εχεις - ΝΟ3= 10-30ppm, ΡΟ4=0.5-1ppm, K=10-30ppm συν μικροστοιχεια και CO2.

Θερμοκρασια- 24-25

Αν βλεπεις , οτι η κατασταση ξεφευγει, κανε συσκότιση ενυδρειου (πρεπει να διαβασεις πως να το κανεις σωστα), μπορεις να ριξεις algexit, οξυζενε 3% (δοσολογια 20μλ για 100λ - παλι πρεπει να διαβασις για την σωστη χρηση)

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ριξω Algexit να δω αλλιως θ κανω συσκοτίσει να σε ρωτησω θα προτεινες ν βαλω κ αλλο ενα φωτιστικο twinstar 30b να παω στα 1300 lumen πριπου; Ποιο ποκυ γ βοηθεια στο Monte Carlo 

Έγινε επεξεργασία - AndreasVa
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Θα ριξω Algexit να δω αλλιως θ κανω συσκοτίσει να σε ρωτησω θα προτεινες ν βαλω κ αλλο ενα φωτιστικο twinstar 30b να παω στα 1300 lumen πριπου; Ποιο ποκυ γ βοηθεια στο Monte Carlo 

Μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δεν βαζεις κανενα φωτιστικο. Εχεις , που εχεις αλγες, με παραπανω φως θα γινει πολυ χειροτερα.

Αν θελεις να βαλεις το άλλο, τοτε βγαλε αυτο, που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

2 Ιδια φωτιστικά θα εβαζα αλλα οκ θ αφησω το 1 που εχω κ μετα βλεπω για το δευτερο

Έγινε επεξεργασία - AndreasVa
Link to comment
Share on other sites

Επειδη στο μεγακο τελικα θα κανω θεραπεια με ερυθρομυκινη Γτ εχουν γεμησει τα παντα κυανοβακτηριο μπορει καποιος να μου περιγράψει την διαδικασία περα της δοσολογίας που την γνωριζω; Δηλαδη το ΕΝΥΔΡΕΙΟ ειναι κανονικα σε λειτουργία με φωτισμό οσες μερες κανω την θεραπεια η ειναι κλειστα τα φωτα;

Link to comment
Share on other sites

Με πλήρη συσκότιση του ενυδρείου για 4-5 ημέρες. Κάνουμε μια αλλαγή νερού γύρω στο 50%, ταΐζουμε τα ψάρια, σταματάμε την παροχή διοξειδίου (CO2) εφ’ όσον υπάρχει, δεν τροφοδοτούμε το ενυδρείο με λίπασμα φυτών, σβήνουμε τις λάμπες, προσθέτουμε μια αεραντλία για περισσότερη οξυγόνωση του νερού και τέλος σκεπάζουμε τελείως το ενυδρείο ώστε να μην μπαίνει καθόλου φως. Μετά το πέρας της συσκότισης κάνουμε μια γενναία αλλαγή νερού περίπου 50-70% για την απομάκρυνση των νεκρών άλγεων και επαναφέρουμε τις καθημερινές ρουτίνες του ενυδρείου ομοίως και την παροχή διοξειδίου, εκτός κι αν κριθεί απαραίτητο να επαναληφθεί η διαδικασία συσκότισης. Στην περίπτωση επανάληψης της συσκότισης, ταΐζουμε ελαφρώς τα ψάρια πρώτα πριν την επανέναρξή της.

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_black-out-treatment

https://www.aquasabi.com/aquascaping-wiki_algae_bga-blue-green-algae

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω οτι θ κάνω θεραπεια με ερυθρομικινη γιατι η διαδικασία με την συσκότιση που περιγράφεις δεν με βοήθησε καθολου το κυανοβακτηριο παρέμεινε άθικτο Γτ απλα εχω γεμισει παντου τωρα ξεκινησα απο χθες θεραπεια με ερυθρομικινη στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου απλα ομως εχω κανονικα φωτισμό κ δειοξειδειο στο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου και κανονικα τάισμα τ ψαρια δν ξερω αν ειναι σωστή γ διαδικασία ετσι Γτ δν ελεγε καπου οτι οτν κανουμε θεραπεια πρεπει να εχουμε κ συσκότιση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

η διαδικασία με την συσκότιση που περιγράφεις δεν με βοήθησε καθολου

βοηθαει και παραβοηθαει. Το θεμα ειναι , οτι δεν το κανεις σωστα. Δεν υπαρχει περιπτωση να δεις άθικτο κυανο μετα απο 3 μερες συσκότισης. Απλα δεν υπαρχει.

Οταν μιλαμε για συσκοτιση - το ενυδρειο δενουμε με πολλες στρωσεις απο χοντρες μαυρες σακουλες. Να μην περναει καθολου φως μεσα - καθολου!

Και καθε βραδυ συφωναρουμε την νεκρη αλγη, να μην ανεβασει αμμωνια (βγαζει και τοξινες, οταν καταστρέφεται)

Τωρα για ερυθρομυκηνη....

250 mg για 70-100λ νερου. Κάνεις σκονη την ταμπλετα και διαλυεις σε λιγο χλιαρό νερο. Βαζεις μονο βραδυ, που θα κλεισει το φως στο ενυδρειο.

Την επομενη μερα κάνεις αλλαγη νερου 50% και μετα παλι βαεις φαρμακο (βραδυ)

Ετσι 3-4 φορες (ημερες). Δηλ καθε βραδυ για 3-4 ημερες. Και καθε φορα πριν την αλλαγη νερου- σιφωναρισμα - βγαζεις οσο γινεται περισσοτερη αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.. Προσωπικά έχω μάθει να βρίσκω την αιτία και να μην προσπαθώ να διορθώσω το αποτέλεσμα, γιατί πολλές φορές δεν θα γίνει και δουλειά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...