Jump to content

Εποξικος στοκος για aquascape


Eos

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

 

Μια γρηγορη ερωτηση!

 

Εποξικος στοκος οπως για παραδειγμα https://www.skroutz.gr/s/36587888/Durostick-Epoxy-Putty-Στόκος-Γενικής-Χρήσης-Εποξειδικός-2-5kg.html κανει για να κολλησω τον βραχο?


Ειναι πολυ πιο φτηνο απο αυτα που ειναι ενυδρειακα προιοντα και επειδη εχω να κολλησω 30τοσα κιλα βραχο θα χρειαστω αρκετο στοκο...Υπ'οψιν οτι δεν θα βαλθουν σε ενυδρειο με ψαρια για αρκετο καιρο ακομα (αλλα ο βραχος τρεχει σε δεξαμενη για τα βακτηρια)

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για το συγκεκριμενο. Εγω κολλησα με ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΛΕΥΚΟ ΠΟΡΤΛΑΝΤ

Αν θελεις, υπαρχει και αυτο- https://www.ifareef.com/product/aquaforest-stone-fix-1500g/

και αυτο περιεχει portland cement.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι το πορτλαντ τσιμεντο μπορει να χρησιμοποιηθει, αλλα νομιζω οτι επειδη ειναι πιο ρευστο και δεν ειμαι και πολυ επιδεξιος θα τα κανω ολα χαλια! 😋

Γι'αυτο ειπα να ρωτησω για εποξικο στοκο μιας και με τη μορφη πλαστελινης θα ειναι πιο ευκολο να το δουλεψω! (Επισης εχει και το σπιτι κατι ρωγμες στους τοιχους που θα χρειαστουν τον ιδιο στοκο μαλλον 🤣)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη κ εύκολη κόλληση με κυανοακρυλικη κόλλα και τρίμμα βράχου!

Το τρίμμα βράχου είναι βράχος που τον έχουμε κοπανισει και έχει γίνει σκόνη.

Η κόλληση αυτή γίνεται σε δευτερόλεπτα και κρατάει για πάντα!

Πήγα να ξεκολλήσω δύο βράχους που είχα κολλήσει με αυτό τον τρόπο κ δεν ξεκολαγαν με τίποτα μέχρι που έσπασαν από την δύναμη που έβαζα 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Η κόλληση αυτή γίνεται σε δευτερόλεπτα και κρατάει για πάντα!

Και η μυρωδιά ειναι..... ασ το...🤪:D θελει γαντια και  να δουλευεις καπου σε εξωτερικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

@natateoΝαταλία, πιο τσιμέντο λευκό είχες πάρει? Υπάρχουν τόσα πολλά και κάποια είναι ενισχυμένα αλλά έχουν πρόσθετα και κουράστηκα! Είπα να ρωτήσω πιο δουλεύει να πάρω κάνα τσουβάλι! 😂

 

Επίσης διάβασα ότι μέσα στο νερό κάνει cure πιο γρήγορα αλλά αυξάνει το ph.... Τα βακτήρια θα έχουν θέμα με το ph? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

@natateoΝαταλία, πιο τσιμέντο λευκό είχες πάρει? Υπάρχουν τόσα πολλά και κάποια είναι ενισχυμένα αλλά έχουν πρόσθετα και κουράστηκα! Είπα να ρωτήσω πιο δουλεύει να πάρω κάνα τσουβάλι! 😂

 

Επίσης διάβασα ότι μέσα στο νερό κάνει cure πιο γρήγορα αλλά αυξάνει το ph.... Τα βακτήρια θα έχουν θέμα με το ph? 

κολλησα μ αυτο - https://www.skroutz.gr/s/30676597/Romitec-Τσιμέντο-Λευκό-1kg.html

Ξερω εμπειρα ατομα , που κολλανε μ αυτο - https://www.skroutz.gr/s/25591251/Durostick-D-11-Ταχύπηκτο-Επισκευαστικό-Τσιμεντοκονίαμα-3kg.html

Ανεβαζουν ολα το kh και σαν αποτελεσμα το ph. πριν να βαλεις τον βραχο σε ενυδρειο βαλε το σε οσμωση για 2 εβδομαδες με κυκλοφοριτη (οταν κολλησεις)

Αν πηγες ηδη να στρωσεις τον βραχο, απλα να μην κολλας πολλα κομματια ταυτοχρονα kaι πρεπει να μετρας και ph kai kh. Αν το kh θα ειναι πανω απο 12, τοτε θα υπαρχει θεμα, θα τραβήξει και το ph πανω. Το ph πανω απο 8.8  ειναι παλι θεματακι....

Για αυτο - πρωτα κολλαμε βραχο, μετα βαζουμε σε οσμωση, μετα ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζωντανο πηρα τον βραχο και προσπαθω να τον κρατησω ετσι! Βεβαια, θελω και να φτιαξω scape οποτε καπως θα πρεπει να γινει να κολληθει ετσι....Τεσπα θα το δουμε σιγα σιγα κ αυτο :D

 

Eπισης, οσον αφορα την αρχικη ερωτηση για το durostik εποξικο στοκο: διαβασα οτι θελει στεγνη επιφανεια χωρις σκονες κτλ. Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο σημαινει οτι δε θα λειτουργουσε ή οχι με το βρεγμενο βραχο, αλλα μαλλον δεν θα ειναι ευκολο να φτιαξει κανεις κατι αξιοπιστο!

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Ζωντανο πηρα τον βραχο και προσπαθω να τον κρατησω ετσι! Βεβαια, θελω και να φτιαξω scape οποτε καπως θα πρεπει να γινει να κολληθει ετσι....Τεσπα θα το δουμε σιγα σιγα κ αυτο :D

 

Eπισης, οσον αφορα την αρχικη ερωτηση για το durostik εποξικο στοκο: διαβασα οτι θελει στεγνη επιφανεια χωρις σκονες κτλ. Δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο σημαινει οτι δε θα λειτουργουσε ή οχι με το βρεγμενο βραχο, αλλα μαλλον δεν θα ειναι ευκολο να φτιαξει κανεις κατι αξιοπιστο!

Εγω καταλαβα, πως δεν το εχει δοκιμασει κανενας..... :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...