Jump to content

Ada η tropica soil;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους… ανεβάζω αυτό το θέμα για να βοηθηθώ και γω από την εμπειρία σας και να βοηθηθούν και αλλά παιδιά που είναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο…🙂

Εχω χρησιμοποιήσει μόνο το soil της tropica και τώρα σε αυτό που θα στήσω σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω της Ada…

Θα ήθελα τη γνώμη από όσους τα έχετε χρησιμοποιήσει και τα δυο.. τα υπέρ και τα κατά κατά τη γνώμη σας και ποιο προτιμάτε!!

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη, δεν θυμαμαι να υπηρχε διαφορά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γρηγόρη

Εγώ θα έπαιρνα το Amazonia v2 ,γιατί όπως διαβάζω στην περιγραφή έχει πιο αργή απελευθέρωση θρεπτικών.Αν θέλω να κρατήσω για καιρό την διάταξη έχει και πρόσθετο πακετάκι θρεπτικών συστατικών που μπορώ να το προσθέσω μετά από κάνα χρόνο..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας βλέπω ότι το Αμαζονια 2 βγάζει πιο πολύ αμμωνία…επίσης έχουν διαφορετικές οδηγίες..

Για το Αμαζόνια στις οδηγίες λέει αν κατάλαβα καλά.. τις 2 πρώτες μέρες 100% αλλαγή νερού και την Τρίτη μέρα φύτεμα… εκτός αν κατάλαβα λάθος..

νομίζω όμως ότι θα πρέπει όταν βάζουμε soil να φυτέψουμε πολλά φυτά από την αρχή..

Εσεις τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πιο πολύ αμμωνία βγάζει το πρώτο αλλά δεν έχει και πολύ σημασία για την 1η βδομάδα.

Για το 2 ,μάλλον μεγάλες αλλαγές γιατί βγάζει και μια θολότητα τις 2-3 πρώτες μέρες 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά φυτά στην αρχή συμφωνώ.. ειδικά αν έχεις και ώριμο φίλτρο θα βοηθήσει πολύ στην αρχή να ξεμπερδέψεις μετά την βδομάδα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος mik7 έγραψε:

Πολλά φυτά στην αρχή συμφωνώ.. ειδικά αν έχεις και ώριμο φίλτρο θα βοηθήσει πολύ στην αρχή να ξεμπερδέψεις μετά την βδομάδα 

Το φίλτρο θα είναι ώριμο… σε αυτό που έχω τώρα θα το κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...