Jump to content

Πώς τα ψάρια με καταστρέφουν οικονομικά


Recommended Posts

 

 

Δυστυχώς είμαι από αυτούς που έχουν κόλλημα με τα ψάρια όχι μόνο αυτά που είναι εντός του ενυδρείου αλλά και αυτά που είναι εκτός.

 

Συνοπτικά λοιπόν θα σας πω που έχουν φύγει τα χρήματά μου και είμαι πανί με πανί

 

  1. Πάρε ενυδρεία, πάρε ψάρια, πάρε εξοπλισμό, Βαρέθηκες το ένα ψάρι, πάρε το άλλο ψάρι και ούτω καθεξής

 

Δεν αρκείσαι να τα βλέπεις μόνο στο ενυδρείο αλλά θέλεις να τα βλέπεις και στην θάλασσα, και γιατί να μην τα τρως κιόλας. 

 

  1. Πάρε λοιπόν στολή, πάρε μάσκες, πάρε ψαροντούφεκο πάρε βαρίδια.

 

Καλό το ψαροντούφεκο αλλά δεν θα ταν κι άσχημα να ψαρέψουμε και από έξω για αυτό. 

 

  1. Πάρε καλάμια Surf casting, πάρε μηχανάκια πάρε εξοπλισμό κοκ.

 

Ωραία καλό το ψάρεμα από την παραλία Άρα θες να πας και λίγο πιο βαθιά για αυτό 

 

  1. Πάρε βάρκα, πάρε μηχανή, πάρε σωσίβια, πάρε άγκυρες, πάρε, καλάμια και μηχανισμούς για βάρκα, βυθόμετρο κοκ.

 

 Βαρέθηκες όλα τα παραπάνω θες να βγάλεις καλαμαράκια θα κάνεις eging 

 

  1. Τώρα θέλουμε ειδικά καλάμια για eging μηχανισμούς καλαμαριέρες σε 45 χρώματα και σχήματα και τελειωμό δεν έχουν.

 

Και δεν φτάνει αυτό άρχισε και το κόλλημα με το spinning 

 

  1. Να τα καλάμια και τα μηχανάκια για το spinning, να τα τεχνικά ψαράκια, σιλικονούχα, Πλάνοι.

 

Ωραίο το spinning αλλά για μεγάλα ψάρια δεν θα ταν άσχημα να πιάνεις και μερικά μικρά για αυτό άρχισε και το LRF.

 

  1. Άντε πάλι καλάμια και μηχανισμοί  για LRF τεχνητά, σιλικονούχα και μολυβοκεφαλες.


 

  1. Νέο έτος νέα άνοιξη νέο έξοδο και δεν ξέρω πώς να το περάσω στη γυναίκα, λέω να αποκτήσω ένα fishing kayak pedal drive. κόστος 1800 ευρώ.

 

Ερώτηση, υπάρχει κάποιος εδώ που να μέ νιώθει;;;;;;

 

όσοι θέλουν να βοηθήσουν να στείλω λογαριασμό :) 

 

 

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

 

Δυστυχώς είμαι από αυτούς που έχουν κόλλημα με τα ψάρια όχι μόνο αυτά που είναι εντός του ενυδρείου αλλά και αυτά που είναι εκτός.

 

Συνοπτικά λοιπόν θα σας πω που έχουν φύγει τα χρήματά μου και είμαι πανί με πανί

 

  1. Πάρε ενυδρεία, πάρε ψάρια, πάρε εξοπλισμό, Βαρέθηκες το ένα ψάρι, πάρε το άλλο ψάρι και ούτω καθεξής

 

Δεν αρκείσαι να τα βλέπεις μόνο στο ενυδρείο αλλά θέλεις να τα βλέπεις και στην θάλασσα, και γιατί να μην τα τρως κιόλας. 

 

  1. Πάρε λοιπόν στολή, πάρε μάσκες, πάρε ψαροντούφεκο πάρε βαρίδια.

 

Καλό το ψαροντούφεκο αλλά δεν θα ταν κι άσχημα να ψαρέψουμε και από έξω για αυτό. 

 

  1. Πάρε καλάμια Surf casting, πάρε μηχανάκια πάρε εξοπλισμό κοκ.

 

Ωραία καλό το ψάρεμα από την παραλία Άρα θες να πας και λίγο πιο βαθιά για αυτό 

 

  1. Πάρε βάρκα, πάρε μηχανή, πάρε σωσίβια, πάρε άγκυρες, πάρε, καλάμια και μηχανισμούς για βάρκα, βυθόμετρο κοκ.

 

 Βαρέθηκες όλα τα παραπάνω θες να βγάλεις καλαμαράκια θα κάνεις eging 

 

  1. Τώρα θέλουμε ειδικά καλάμια για eging μηχανισμούς καλαμαριέρες σε 45 χρώματα και σχήματα και τελειωμό δεν έχουν.

 

Και δεν φτάνει αυτό άρχισε και το κόλλημα με το spinning 

 

  1. Να τα καλάμια και τα μηχανάκια για το spinning, να τα τεχνικά ψαράκια, σιλικονούχα, Πλάνοι.

 

Ωραίο το spinning αλλά για μεγάλα ψάρια δεν θα ταν άσχημα να πιάνεις και μερικά μικρά για αυτό άρχισε και το LRF.

 

  1. Άντε πάλι καλάμια και μηχανισμοί  για LRF τεχνητά, σιλικονούχα και μολυβοκεφαλες.


 

  1. Νέο έτος νέα άνοιξη νέο έξοδο και δεν ξέρω πώς να το περάσω στη γυναίκα, λέω να αποκτήσω ένα fishing kayak pedal drive. κόστος 1800 ευρώ.

 

Ερώτηση, υπάρχει κάποιος εδώ που να μέ νιώθει;;;;;;

 

όσοι θέλουν να βοηθήσουν να στείλω λογαριασμό :) 

 

 

Καλησπέρα Χρήστο δεν θα σου απαντήσω για να σου χαϊδεψω το αυτί αλλά ο άνθρωπος είναι αχόρταγος .Ναι ότι χόμπι και να κάνεις έχει το κόστος του αλλά η παροιμία λέει παν μέτρον άριστον . Οπότε θα σου απαντήσω εσύ τα τρως στα ψάρια και όχι εκείνα  από εσένα.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ δεν τα λέω με κακία ♥️

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι είμαστε αχόρταγοι και πλεονέκτες και δεν βγάζω τον εαυτό μου απο έξω.

Για να πάρω ότι πάρω πάντοτε λεω δικαιολογώντας τον εαυτό μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω, δεν πάω για καφέ, οπότε κάτι δικαιούμαι και εγώ στην ζωή, τουλάχιστον τα δικά μου κολλήματα δεν καταστρέφουν την υγεία μου όπως το τσιγάρο και φέρνω τροφή στο σπίτι και στους φίλους... 

 

Δεν σου κρύβω ότι μερικές φορές έχω τύψεις, άλλοι δεν έχουν να φάνε και εγώ παίρνω εξειδικευμένα καλάμια για καλαμαράκια. Αλλά δεν ξέρω τη θα φέρει η ζωή, αύριο μπορεί και εγώ να μην έχω να φάω αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να πω ότι κάτι απόλαυσα και εγώ απο αυτήν την ζωή.

Τολμώ να πω πως είμαι ευτυχισμένος απο την ζωή μου, αν δεν υπήρχε και η γκρίνια απο την γυναίκα θα ήμουν τρισευτυχισμένος 😁. Για αυτό Δοξάζω το Θεό για όλα αυτά που ζω.

 

  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Έτσι είναι είμαστε αχόρταγοι και πλεονέκτες και δεν βγάζω τον εαυτό μου απο έξω.

Για να πάρω ότι πάρω πάντοτε λεω δικαιολογώντας τον εαυτό μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω, δεν πάω για καφέ, οπότε κάτι δικαιούμαι και εγώ στην ζωή, τουλάχιστον τα δικά μου κολλήματα δεν καταστρέφουν την υγεία μου όπως το τσιγάρο και φέρνω τροφή στο σπίτι και στους φίλους... 

 

Δεν σου κρύβω ότι μερικές φορές έχω τύψεις, άλλοι δεν έχουν να φάνε και εγώ παίρνω εξειδικευμένα καλάμια για καλαμαράκια. Αλλά δεν ξέρω τη θα φέρει η ζωή, αύριο μπορεί και εγώ να μην έχω να φάω αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να πω ότι κάτι απόλαυσα και εγώ απο αυτήν την ζωή.

Τολμώ να πω πως είμαι ευτυχισμένος απο την ζωή μου, αν δεν υπήρχε και η γκρίνια απο την γυναίκα θα ήμουν τρισευτυχισμένος 😁. Για αυτό Δοξάζω το Θεό για όλα αυτά που ζω.

 

Εγώ πάντως θα πω καλά κάνει η γυναίκα και γκρινιάζει γιατί αν δεν είχαμε και αυτές δεν θα είχαμε ΤΊΠΟΤΑ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Έτσι είναι είμαστε αχόρταγοι και πλεονέκτες και δεν βγάζω τον εαυτό μου απο έξω.

Για να πάρω ότι πάρω πάντοτε λεω δικαιολογώντας τον εαυτό μου, δεν καπνίζω, δεν πίνω, δεν πάω για καφέ, οπότε κάτι δικαιούμαι και εγώ στην ζωή, τουλάχιστον τα δικά μου κολλήματα δεν καταστρέφουν την υγεία μου όπως το τσιγάρο και φέρνω τροφή στο σπίτι και στους φίλους... 

 

Δεν σου κρύβω ότι μερικές φορές έχω τύψεις, άλλοι δεν έχουν να φάνε και εγώ παίρνω εξειδικευμένα καλάμια για καλαμαράκια. Αλλά δεν ξέρω τη θα φέρει η ζωή, αύριο μπορεί και εγώ να μην έχω να φάω αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να πω ότι κάτι απόλαυσα και εγώ απο αυτήν την ζωή.

Τολμώ να πω πως είμαι ευτυχισμένος απο την ζωή μου, αν δεν υπήρχε και η γκρίνια απο την γυναίκα θα ήμουν τρισευτυχισμένος 😁. Για αυτό Δοξάζω το Θεό για όλα αυτά που ζω.

 

Χρηστάρα όλοι εδώ ψάροκαμμενοι είμαστε. Άστα να πάνε. Η λίμνη μου έχει πάει σύνολο πάνω από 3.500 και ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα μπορούσα να είχα μείνει με το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα αλλά πουυυυυυ...

.ήθελε και κοι η μούρη μου....

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ερώτηση, υπάρχει κάποιος εδώ που να μέ νιώθει;;;;;;

Μην κάνεις ρητορικές ερωτήσεις :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μην κάνεις ρητορικές ερωτήσεις :D

ψάχνω παρηγοριά να μην αισθάνομαι μόνος μου🥴

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Χρηστάρα όλοι εδώ ψάροκαμμενοι είμαστε. Άστα να πάνε. Η λίμνη μου έχει πάει σύνολο πάνω από 3.500 και ακόμη δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα μπορούσα να είχα μείνει με το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα αλλά πουυυυυυ...

.ήθελε και κοι η μούρη μου....

παίρνω κουράγιο έλα ξόδεψε κι άλλα για να λέω και εγώ ότι να κοίτα δεν ξόδεψα πολλά υπάρχουν και χειρότεροι 😝

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, σε νιώθω και σε καταλαβαίνω..

Είμαι 42 χρονών και ασχολούμαι με χόμπι απο τα 12+

Όταν δεν έχουμε χρήματα μας φαίνονται τα πάντα ακριβά..

Όλα αυτά τα χρόνια βάζεις στόχους και απ' ότι κατάλαβα μια χαρά και ευτυχισμένος είσαι..

Υπομονή και ότι βαρέθηκες, το πουλάς και ξανά ζεις την στιγμή που σε ευχαριστεί 🙋‍♂️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κλαιωωωωω 🤣

εσύ Χρήστο το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο.

για να πω την αλήθεια όμως απότην  προσωπική μου εμπειρία, και όσο αφορά τα ενυδρεία, στην αρχή μου φάνηκε πολυυυ ακριβό χόμπι τα φίλτρα οι γυάλες τα φώτα,  α/Ω, co2,  soil....και δεν συμμαζεύεται. αλλά τελικά δεν είναι έτσι τα πράγματα πλέον. Θελω να πω ότι ναι μεν θέλει αρκετά για να ξεκινήσεις και να αγοράσεις τον εξοπλισμό αλλά αφού τα έχεις μετά δεν χρειάζεται πολλά για να συνεχίσεις. πλέον ξοδεύω μόνο σε ψάρια και αντε κάνα λίπασμα πολύ μικρά ποσά 🙂.  επιπλέον η κοινότητα γενικά ειναι πολύ ενεργή οπότε όλο και κάποιος συγχομπιστας θα σου δώσει κάτι αν χρειαστείς κλπ 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...