Jump to content

Ερώτηση για άρρωστο Guppy


Recommended Posts

Μπορεί να μου χαλάνε τις παραμέτρους τα πολλά σαλιγκάρια σκέφτομαι ...

Αμμωνία δεν έχει ανεβάσει ποτέ το ενυδρείο .Μόνο ΝΟ3 μία φορά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Μπορεί να μου χαλάνε τις παραμέτρους τα πολλά σαλιγκάρια σκέφτομαι ...

Αμμωνία δεν έχει ανεβάσει ποτέ το ενυδρείο .Μόνο ΝΟ3 μία φορά .

Σε ενα νεο ενυδρειο οι παραμετροι αλλαζουν πολυ συχνα. Πολλες φορες δεν μπορουμε να καταλαβουμε αν κατι παει στραβα μεχρι να παθουμε κατι.

Αν στις μετρησεις δεν φάνηκε να εχει αμμωνια, αυτο δεν σημαινει, οτι δεν ειχε πριν λιγες μερες, εβδομαδες. Και τα ζωντανα πολες φορες δεν αντιδρουν άμεσα.

Πολλες  φορες οταν υπαρχει και λιγο αυξημενη αμμωνια (μιλαμε για οριακες μετρησεις 0,25 ppm πχ) για ενα  χρονικο διαστημα , δεν θα δεις άμεσα τις επιπτώσεις, θα τις δεις μετα απο μερες, εβδομαδες, μερικες φορες και μηνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Μπορεί να μου χαλάνε τις παραμέτρους τα πολλά σαλιγκάρια σκέφτομαι ...

Και τα σαλιγκαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοί, που παραγουν αρκετες βρωμιτσες. Οταν ξεφευγει ο αριθμος τους, επιβαρύνουν την ποιοτητα του νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε seachem PolyGuard αλλά θα τα βάλω σε καραντίνα γιατί δεν μπορώ να βγάλω τις γαρίδες .Είναι 7-8 πολύ μικρά και 2-3 μεγάλες .Συν τα σαλιγκάρια που αν βάλω αυτό το φάρμακο και αρχίζουν και ψοφάνε θα γίνει πάρτι στην αμμωνία .

 

Πέτυχα και έναν εκτροφέα στο youtube που έχει χρυσόψαρα και σε περίπτωση που τους χαλούσαν οι ουρές είτε από νιτρικά είτε από αμμώνια σπαικ τα έκανε 20 λεπτα "ντουζ" σε κουβά με methylene blue και αλάτι για κάποιες μέρες .Ξέρετε αν είναι μπαρούφα ή δουλευει και αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και τα σαλιγκαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοί, που παραγουν αρκετες βρωμιτσες. Οταν ξεφευγει ο αριθμος τους, επιβαρύνουν την ποιοτητα του νερου.

Η αλήθεια είναι ότι χαιρόμουν που είχα σαλιγκάρια μες στο ενυδρείο αλλά τα Physa Fontinalis για το πότε πολλαπλασιάζονται ...δεν τα προλαβαίνεις ... Τρώνε τα πάντα ,από φυτά που σαπίζουν ,από περιττώματα ψαριών ,από τροφή για γαρίδες ,άλγη ...τα πάντα .Κανουν καλή δουλειά αλλά μπορεί και αυτά να προκαλούν το πρόβλημα σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο  ...Γιαυτό σκέφτομαι να τα αποδημήσω όταν θα χω χρόνο το καλοκαίρι με φάρμακα .

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μην βάλεις φάρμακα και μην τα εξαλείψεις τελείως. Εκτός αν έχεις τόσο μεγάλο θέμα και έχουν κατακλύσει το ενυδρείο. Τα σαλιγκάρια ως καθαριστές, είναι βασικό κομμάτι της αλυσίδας του ενυδρείου και βοηθάνε στην σταθερότητα του συστήματος. Υπάρχουν πολλοί φυσικοί τρόποι να τα περιορίσεις και να ελέγξεις τον πληθυσμό τους.

1. Τάισε λιγότερο. Όσο λιγότερη διαθέσιμη τροφή για τα σαλιγκάρια, τόσο περιορίζεται ο ρυθμός αναπαραγωγής τους.

2. Εντόπισε τα σημεία που αφήνουν τα αυγά τους και αφαίρεσέ τα.

3. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παγίδες είτε έτοιμες διαφόρων εταιρειών, είτε diy. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν "παγιδα" κάποιο κομμάτι λαχανικού όπως αγγούρι, κολοκύθι που θα αφήσεις στον βυθό όλο το βράδυ. Το πρωί το βγάζεις και το πετάς με όσα σαλιγκάρια είναι κολλημένα επάνω.

4. Τέλος μπορείς να βάλεις Helena Clea και τα Physa θα γίνουν μεζεδάκι 😎 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Γνώμη μου μην βάλεις φάρμακα και μην τα εξαλείψεις τελείως. Εκτός αν έχεις τόσο μεγάλο θέμα και έχουν κατακλύσει το ενυδρείο. Τα σαλιγκάρια ως καθαριστές, είναι βασικό κομμάτι της αλυσίδας του ενυδρείου και βοηθάνε στην σταθερότητα του συστήματος. Υπάρχουν πολλοί φυσικοί τρόποι να τα περιορίσεις και να ελέγξεις τον πληθυσμό τους.

1. Τάισε λιγότερο. Όσο λιγότερη διαθέσιμη τροφή για τα σαλιγκάρια, τόσο περιορίζεται ο ρυθμός αναπαραγωγής τους.

2. Εντόπισε τα σημεία που αφήνουν τα αυγά τους και αφαίρεσέ τα.

3. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παγίδες είτε έτοιμες διαφόρων εταιρειών, είτε diy. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν "παγιδα" κάποιο κομμάτι λαχανικού όπως αγγούρι, κολοκύθι που θα αφήσεις στον βυθό όλο το βράδυ. Το πρωί το βγάζεις και το πετάς με όσα σαλιγκάρια είναι κολλημένα επάνω.

4. Τέλος μπορείς να βάλεις Helena Clea και τα Physa θα γίνουν μεζεδάκι 😎 

 

Αυτό με το αγγούρι το έχω δει αλλά δεν μου πάει η ψυχή να πετάω κάθε τόσο .Έχω 2 βάζα που βάζω όσα πιάνω μερικές φορές αλλά ακόμα και εκεί που ρίχνω μία φορά τη βδομάδα ένα τόσο δα κομματάκι από γαριδοτροφή ,πολλαπλασιάζονται .Είναι το είδος μάλλον που πολλαπλασιάζονται γρήγορα .

Γιαυτό σκεφτόμουν να τα εξαλείψω και να βάλω στο μέλλον κάποιο άλλο είδος .

Μαζί με το φάρμακο θα ξεπαστρέψω και τα πλανάρια ,οπότε 2 σε  1.

Π.χ. υπάρχει και ένα Melanoides Turbeculata που ήρθε με τα φυτά αλλά ένα έχει μείνει τόσο καιρό  ,δεν έγινε 50 όπως τα άλλα  , και ζει και βασιλεύει .

Ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγώ την εμπειρία μου με τα σαλιγκάρια. Οταν έστησα το γκαποενυδρείο με τα φυτά πριν 1 χρόνο, τον πρώτο μήνα άρχισα κι έβλεπα σαλιγκάρια που αυξάνονταν ανησυχητικά. Τον 3ο μήνα έφτασα να βγάζω 10-15 τη μέρα, κάθε μέρα.

Πριν 5 μήνες ξανάστησα το ενυδρείο, άλλαξα βυθό και φυτά. Μέχρι σήμερα, τα σαλιγκάρια είναι σε απολύτως αποδεκτούς αριθμούς, δεν βλέπω πάνω από 4-5 κάθε φορά που κοιτάω το ενυδρείο. Στην αλλαγή πάνω θα βγάλω ότι ζευγαράκι βλέπω κολλημένο, κι αυτό ήταν. Πριν, έβγαζα 100 την εβδομάδα, τώρα βγάζω 10 το μήνα και αν, χωρίς να πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα.

Νομίζω το μυστικό είναι στη μάσα. Πολλαπλασιάζονται γιατί μάλλον υπάρχει αφθονία τροφής γι' αυτά. Δεν είναι απαραίτητο να ταϊζεις πολύ. Στη δική μου περίπτωση π.χ. είχα μεγάλη ιχθυοφόρτιση, αδύναμο φίλτρο και ακατάλληλο βυθό που κρατούσε υπολείμματα κι ας μην τάιζα πολύ.

Τα φάρμακα θα σε βοηθήσουν τώρα, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα θα επιστρέψει αργότερα αν δεν εντοπίσεις την πραγματική αιτία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εκτός του Seachem Polyguard υπάρχει κάποιο άλλο από άλλη εταιρία ,γιατί δεν το βρίσκω ;

Π.χ. το παρακάτω είναι το ίδιο ;

 

far.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Nadia έγραψε:

Μήπως εκτός του Seachem Polyguard υπάρχει κάποιο άλλο από άλλη εταιρία ,γιατί δεν το βρίσκω ;

δεν γνωριζω άλλο παρομοιο αν υπαρχει. Το bactopur δεν ειναι το ιδιο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...