Jump to content

Υποστρώματα


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά…διαβάζοντας για το συγκεκριμένο υπόστρωμα της Ada ADA NATURE AQUARIUM POWER SAND ADVANCE S δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς μας βοηθάει..νομίζω έχει και η tropica αντίστοιχο..

Σε αυτό που έχω τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο soil… και ήταν μια χαρά..

Εσεις τι λέτε; Που βοηθάει; Μόνο στη βιολογία; Είναι απαραίτητο κατά τη γνώμη σας ; 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει να υπαρχει καλυτερη ροη νερου κατω απο το soil...απαραιτητο δεν ειναι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα μόνο στη βιολογία ;

Link to comment
Share on other sites

Ε θα βοηθαει και στη βιολογια οσο νανε. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος κατα ποσο πορωδες ειναι αλλα σιγουρα θα σπιτωνει και βακτηρια...πιο πολυ ομως ειναι για να υπαρχει ροη στο υποστρωμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Άρα μόνο στη βιολογία ;

οχι mono. Λειτουργει και σαν αποθηκη θρεπτικων, εχει πολλες ιδιοτητες. Μπες στο site της ADA. https://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_substrate/detail01.html

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μόνο αρνητικό @natateo είναι πως αν θες να κανείς rescape τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο soil..νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ίσως το μόνο αρνητικό @natateo είναι πως αν θες να κανείς rescape τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο soil..νομίζω 

Δεν μπορείς όχι

Τα συγκεκριμένα υποστρώματα υπάρχουν πιο πολύ για να κρατήσουν το soil ενεργό για πολύ καιρό. Τώρα ,το πόσο καιρό εξαρτάται τι θες να κάνεις.. Όπως είπε και ο @Eos καλύτερη κυκλοφορία δηλαδή καλύτερη οξυγόνωση στις ρίζες.

Αν θες να φτιάξεις μια διάταξη και να την κρατήσεις καιρό.. είναι μία καλή επιλογή 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...