Jump to content

Εσωτερικό φίλτρο - συχνό καθάρισμα


Vagg_1982

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω βρει το μπελά μου με ένα εσωτερικό φίλτρο EHEIM 2211. Τους τελευταίους 3 μήνες είμαι αναγκασμένος να καθαρίζω το υλικό στον κάδο για να επαναφέρω τη ροή κάθε 2 εβδομάδες, αλλιώς δεν έχω σχεδόν καθόλου ροή. Κάποιες πληροφορίες:

 

Ενυδρείο : 124 λτ μικτά, περίπου 109 καθαρά

Τύπος : Φυτεμένο (μέτρια ποσότητα φυτών), με 3 dwarf gourami και 12 corydoras

Φίλτρο Eheim 2211 αγορασμένο καινούργιο 14 μήνες πριν 

Υλικό φίλτρανσης : siporax, και σφουγγάρι πάτου μπλε (το εργοστασιακό)

Αλλαγές νερού : εβδομαδιαίες κατά 30%

 

Τι έχω κάνει ως τώρα:

 

-Καθαρισμοί φίλτρου (αφαιρεση όλου του υλικού και του σφουγγαριού, πλύσιμο με νερό ενυδρείου, επανατοποθέτηση). Βγαίνει μούργα, αλλά όχι μεγάλη ποσότητα. Στα πλυσίματα ανά 2 εβδομάδες, θα έλεγα ότι είναι λίγη.

-Στον τελευταίο καθαρισμό, αφαίρεσα το άνω λευκό σφουγγάρι τελείως. Στην προτελευταία το είχα αντικαταστήσει με καινούργιο.

-Αλλαγή εύκαμπτων πράσινων σωλήνων με ίδιους

-Αφαίρεση μπαστουνιού εισαγωγής νερού στο ενυδρείο και σκληρης σωλήνας της απαγωγής νερού από το κάτω μέρος του ενυδρείου. Έχω αφήσει μόνο τις εύκαμπτες στο ενυδρείο, γιατί τα σκληρά κομμάτια δεν μπορούσα να τα καθαρίσω καλά και ήθελα να είμαι σίγουρος. Στην απαγωγή νερού, στο στόμιο της εύκαμπτης, έχω προσαρμόσει την εργοστασιακή πράσινη σίτα.

-Έχω βυθίσει την κεφαλή της αντλίας στο ενυδρείο για δευτερόλεπτα και κυκλοφορεί πολύ δυνατά το νερό.

 

Είναι μεγάλο το πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να κάνω αυτή τη διαδικασία κάθε φορά και φυσικά είναι επικίνδυνη η κατάσταση για όλο το ενυδρείο να πέφτει έτσι η ροή.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια επόμενα βήματα να ελέγξω ή να κάνω;

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1- δεν ειναι εσωτερικο φιλτρο, ειναι εξωτερικο....αν ειναι 2111

2-

Μία ώρα πριν, το μέλος Vagg_1982 έγραψε:

-Έχω βυθίσει την κεφαλή της αντλίας στο ενυδρείο για δευτερόλεπτα και κυκλοφορεί πολύ δυνατά το νερό.

Τρελαθηκες? :wacko:

3- το φιλτρο ειναι παρα πολυ μικρο για το ενυδρειο σου (ασχετο, που λεει η εταιρια, οτι κάνει για μεχρι 150λ - μπουρδες!)

Χρειαζεσαι φιλτρο με τουλαχιστον 800λ/ωρα ονομαστικη ροη.... γιατι? απλα γιατι με τα υλικα + υψος+σωλήνες-  θα χαθουν τουλαχιστουν 200λ/ωρα....

Διαβαζεις εδω-

4 - καθαριζεις τις σωλήνες με εύκαμπτη βούρτσα?

5- μπορεις να βαλεις προφιλτρο και να καθαριζεις αυτο καθε εβδομαδα.... αλλά και αυτο θα επιρεαζει την ροη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

1. Ναι εξωτερικό εννοώ

2. Ναι. Ήθελα να διαπιστώσω αν έχει χαλάσει το μοτέρ της αντλίας

3. Έχω διαβάσει το άρθρο που παραθέτεις και συμφωνώ για το ότι είναι μικρό. Από την άλλη όμως, για 10 μήνες η ροή ήταν μια χαρά κατά την κρίση μου και δεν είχα σκαμπανεβάσματα, και για τα ψάρια που έχω μέσα τα οποία δεν έχουν απαίτηση για υψηλη ροή - ειδικά τα gourami.

4. Όχι, δεν ήξερα για τις εύκαμπτες βούρτσες, για αυτό κάποια στιγμή αντικατέστησα όλες τις σωλήνες, αλλά δεν έγινε κάτι

 

Από ό,τι καταλαβαίνω πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία καθαρισμού, να καθαρίσω και τις σωλήνες, αλλά δεν περιμένω να γίνει κάτι. Το ερώτημα είναι αν θα πάω σε ένα φίλτρο σαν το 2215, ή υπάρχει κάτι για να σώσω αυτό από τη στιγμή που αν δουλέψει όπως δούλευε τόσο καιρό, θα είμαι ικανοποιημένος.

 

Έχει νόημα να αφαιρέσω και το μπλε σφουγγάρι της εισόδου του νερού από το ενυδρείο στο φίλτρο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Vagg_1982 έγραψε:

Έχει νόημα να αφαιρέσω και το μπλε σφουγγάρι της εισόδου του νερού από το ενυδρείο στο φίλτρο;

δεν εχει νοημα. Αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι μεσα, μπορεις να το βγαλεις, δεν θα μπουκώνει γρήγορα το φιλτρο, αλλά και το νερακι δεν θα ειναι κρύσταλλο.....

Το πόσο γρηγορα μειωνεται η ροη εξαρταται απο πολλα πραγματα και απο την ψαροσυνθεση και απο τροφες και αν εχεις κανει μεταφυτεψεις, καθαρισμα κτλ κτλ

Ενα μεγαλο φιλτρο ειναι παντα ευκολια, δεν μπουκωνει γρηγορα, εχει πολυ βιολογικο, εχει καλη ροη.

Προσωπικα καθε 2-3 εβδομαδες καθαριζα το φιλτρο. 0 λεπτα δουλειας ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...