Jump to content

Pico-Bowl


Eos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Μιας και αναπτυσσεται το προτζεκτ ειπα να κανω παρουσιαση (την μεχρι στιγμης εξελιξη) με σκοπο να παρακολουθησετε κ εσεις την μικρη γυαλα....αλλα κυριως να με βοηθησετε να εξελιχθει σε κατι ομορφο και λειτουργικο!

 

Για την ωρα αυτο που εχω κανει (δεν ειναι και πολυ), ειναι να φτιαξω ενα μικρο (?) scape με βραχο ινδονησιας. Κολληθηκε με λευκο τσιμεντο (να'σε καλα Ναταλια για την προταση μιας και υπαρχουν πολλα τσιμεντα εκει εξω!), και μετα "στολιστηκε" με τριμμα βραχου και κολλα στιγμης!

 

Ολα αυτα εκατσαν πανω σε λιγο αραγωνιτη μικρης (νομιζω 1mm) κοκκομετριας!....

 

Για την ωρα δεν εχει μπει αλατι μιας και περιμενω λιγο να βγαλει το τσιμεντο οτι ειναι να βγαλει.....θα γινουν 3-4 αλλαγες νερου 100% στις επομενες βδομαδες μεχρι να ειναι σιγουρο οτι δεν θα επηρεαζει τις παραμετρους του νερου. Επειτα, θα μπει αλατι (σκεφτομαι tropic marin pro reef) και μερικα κομματια ζωντανου βραχου και μερικες σταγονες υγρης αμμωνιας για να στωθει η γυαλα!


Εφοσον εχει αναπτυχθει η βιολογια αρκετα θα μπουν καποια ευκολα κοραλλια και αντιστοιχα ευκολες μακροαλγες!

 

Επιτυχια για μενα θα ειναι να μην μπουν κοραλλια και αλγες που θα αναπτυχθουν ραγδαια και θα θελει συνεχεια περιποιηση η γυαλα....οσο πιο αργη αναπτυξη υπαρχει τοσο πιο καλα για μενα!

 

Τελος, για ψαρια σκεφτομαι ή καμια γαριδουλα και clean up crew ή εφοσον το υφισταται yellow tail damsel (εχω διαβασει οτι θελουν τουλαχιστον 15 λιτρα και μαλλον στα 12 ειναι λιγο δυσκολα) αλλα πιο πολυ θα ακουσω τις δικες σας προτασεις!

 

Ξεκιναμε λοιπον! Ακουω προτασεις για την εξελιξη ή και αλλαγες που ισως χρειαζονται!

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Pico-reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): Γυαλα στρογγυλη 90cm περιμετρος (περιπου) και 25cm υψος
Συνολικά Λίτρα: 12 (?)
Οργανισμοί
Φυτά: Μακροαλγη οταν με το καλο βρω!
Ψάρια: Αν φτασει μεχρι εδω ενα Yellow tail Damsel
Άλλα είδη: κοραλλια softies και ισως κανα lps.

Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες: βραχος ινδονησιας
Υπόστρωμα: Αραγωνιτης

 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Ενα φωτιστικο Dennerle Nano Power Led 5.0


Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Μια αεραντλια "ντυμενη" με βραχο
Θέρμανση/ Ψύξη: το ψαχνω ακομα αλλα θα του συνδεσω και ενα STC1000 (αν δεν υπαρχει καλυτερη προτεινομενη λυση)
Λίπανση:

Φωτογραφίες:

IMG_20230206_151254.thumb.jpg.48fec5b73f4c23518923dbcd262ab9d7.jpg

Έγινε επεξεργασία - Eos
edit
Link to comment
Share on other sites

Ο χαμουλης της κολλησης! Μαλλον φαινεται οτι ειναι πολυ αρχαρια προσπαθεια 🤣

 

 

20230206_164331.thumb.jpg.62a3b10e536ff9b097d963b5f56180a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

με λευκο φως και μικρη κυκλοφορια και 12λ, μόνο μακροαλγη θα μπει με καποια σαλιγκαρακια και μια γαριδα. Για damsel - no, no, no.....

απο κοραλια νομιζω μόνο τα ζοας θα μπορεσουν να μπουν, λογο φωτισμου.... το θεμα ειναι η κυκλοφορια...... με τι? πως? βρηκες λυση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις, βρες αυτο το βιβλιο - daniel knop reef nano aquarium, βρηκα μονο στα γερμανικα (υπαρχει και στα ρωσικα :))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Η απορία μου είναι, θα μπορούσε ένα τέτοιο setup ("ενυδρείο" γυάλα) να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ζωντανού βράχου (από 100% νεκρό)?

Επίσης φίλτρανση δεν χρειάζεται η γυάλα που φτιάχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ευχαριστω για τις απαντησεις και το σκεπτικο σας!

 

7 hours ago, natateo said:

το θεμα ειναι η κυκλοφορια...... με τι? πως? βρηκες λυση?

1 hour ago, Magok said:

Επίσης φίλτρανση δεν χρειάζεται η γυάλα που φτιάχνεις;

 

Εδω ερχεται η αεραντλια! Ανεβαζω και το σχετικο βιντεακι!

 

Ο σωληνας της αεραντλιας ειναι συνδεδεμενος στο κλασικο φιλτρακι με σφουγγαρι (οπως στη φωτογραφια), απο το οποιο εχει αφαιρεθει το σφουγγαρι και επειτα με κολλα "ντυθηκε" με κομματια βραχου. Νομιζω οτι η κυκλοφορια αυτη τη στιγμη ισως ειναι και παραπανω απ'οτι χρειαζεται αλλα θα μπορουσα να προσθεσω ακομα ενα ή δυο τετοια φιλτρακια!

 

Επισης, Magok η ιδεα περι της φιλτρανσης ειναι ο βραχος με τον αραγωνιτη να ειναι αρκετος ετσι ωστε να υποστηριζει τη βιολογια που θα χρειαζεται το συστημα. Αυτο στην ουσια ειναι και το φιλτρο του συστηματος.

 

1 hour ago, Magok said:

Η απορία μου είναι, θα μπορούσε ένα τέτοιο setup ("ενυδρείο" γυάλα) να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία ζωντανού βράχου (από 100% νεκρό)?

 

Νομιζω οτι για να αναπτυχθει ποικιλια βιολογιας απο 100% νεκρο βραχο (σε οποιοδηποτε συστημα) θα χρειαστει αρκετος χρονος. Δε σημαινει οτι δεν μπορει να γινει, αλλα ο ζωντανος βραχος εχει ηδη ποικιλια βακτηριων και στην ουσια επιταχυνει την αναπτυξη του συστηματος.

 

 

 

filterimg.jpg

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, natateo said:

Αν θελεις, βρες αυτο το βιβλιο - daniel knop reef nano aquarium, βρηκα μονο στα γερμανικα (υπαρχει και στα ρωσικα :))

 

Καπου το ξαναδα αυτο το βιβλιο! Ιδανικα θα το βρω σε ebook καπου....ακομα πιο ιδανικα τσαμπα...και οχι στα ρωσικα!🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://youtu.be/Pux3hyv6rdQ

Εδώ είδα ένα τέτοιο reef σε μπωλ και μου άρεσε πολύ!

Είδα ότι έχει ένα φίλτρο με σκιμερ επιφανείας 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, michalos said:

https://youtu.be/Pux3hyv6rdQ

Εδώ είδα ένα τέτοιο reef σε μπωλ και μου άρεσε πολύ!

Είδα ότι έχει ένα φίλτρο με σκιμερ επιφανείας 

 

 

Οντως πολυ ομορφη γυαλα! Λιγο πιο μικρη απο αυτη που εχω αλλα το εχει παει σε αλλο λεβελ!

 

Η πλακα ειναι οτι εχω το ιδιο σκιμερ και καθεται....λες? 🤪

Το φωτιστικο που εχει δε ξερω τι ειναι....και βεβαια ποια ειναι η ρουτινα του! Σε ενα βιντεακι του στο ινστα δειχνει να εχει βαλει και δυο Banggai cardinalfish(!) οποτε φανταζομαι οτι αλλαζει το νερο πολυ συχνα!

 

Βεβαια, οπως ειπα στο αρχικο ποστ, θελω να ειναι ευκολη στη συντηρηση η γυαλα! Στο μελλον θα προσθεσω και αυτοματη αναπληρωση και ισως αναβαθμιση στο φωτιστικο αλλα σε καθε περιπτωση θελω η περιποιηση να ειναι οσο το δυνατον πιο ευκολη και η γυαλα του φιλου νομιζω οτι χρειαζεται πολυ περιποιηση!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Νομιζω οτι για να αναπτυχθει ποικιλια βιολογιας απο 100% νεκρο βραχο (σε οποιοδηποτε συστημα) θα χρειαστει αρκετος χρονος. Δε σημαινει οτι δεν μπορει να γινει, αλλα ο ζωντανος βραχος εχει ηδη ποικιλια βακτηριων και στην ουσια επιταχυνει την αναπτυξη του συστηματος.

Εδω δεν υπαρχει θεμα. Μια χαρα θα γινει.

Το φιλτρο και το σκιμμερ δεν νομιζω να χρειαστουν. 50% αλλαγη νερου κανεις τσακ μπαμ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον παιδια, ασχημη η εξελιξη απο το μπολακι! 🤣

 

Τελικο το aquascape, ενω εκανα αλλαγες με νερο οσμωσης για να βγαλει το τσιμεντο οτι ηταν να βγαλει, τελικα το εβγαλα απο το μπολακι γιατι μου φαινοταν πολυ μεγαλα κομματια για αυτο το τοσο δα ενυδρειακι....

 

Ετσι λοιπον πηρα την αποφαση να βαλω αυτα που ειχα φτιαξει στο κυβο (30x30x35), μιας και εκει θα ηταν λιγο καλυτερα....ελα που ομως ο κυβος ηθελε αλλες διαδικασιες μεχρι να μπει ο βραχος....και ο βραχος στεγνωσε!

 

Δεν υπηρχε καποιο θεμα μεχρι στιγμης..Μεχρι που ειδα κατι κοκκινακια/πορτοκαλι πανω στο βραχο....εμοιαζε με ρετσινι αλλα πετρωμενο! Πολυ σκληρο...εντονο χρωμα. Εδω για να ειμαι ειλικρινης, μου αρεσε κιολας που ειχε λιγο χρωμα ο βραχος. Αναμεσα και στα υπολοιπα κομματια βραχου που εχω υπηρχαν και καποια που εμοιαζαν λες και ειχαν σκουρια πανω και εψαξα στο διαδικτυο να βρω οτι τυχαινει αυτο...οτι ειναι μεταλλικα στοιχεια και οτι δεν υπαρχει θεμα....παμε ομως σε αυτα τα κομματια που εφτιαξα εγω πιο πανω!

 

Αυτα δεν ειχαν καθολου κοκκινακια στην αρχη....ενω στο τελος ειχαν καποια σαν αυτα που περιεγραψα! Ετσι πηρα μια λεπιδα και εκοψα ενα απο τα μεγαλυτερα που ειχε ο βραχος. Αυτο που ειδα ηταν φλοιος κοκκινος και απο μεσα κατασπρο! Το τσιμεντο σκεφτηκα....αλλα γιατι? Τελος παντων λεω, δεν με πειραζει και ιδιαιτερα αυτη τη στιγμη και παμε παρακατω!

 

Τελικα τα κομματια αυτα, ηταν και για τον κυβο πολυ μεγαλα (τουλαχιστον για αυτο που προσπαθω να φτιαξω)! Ετσι πηρα την αποφαση, για να μη κολλαω παλι απο το βραχο το ζωντανο και να το ξεραινω κτλ κτλ, να σπασω αυτα που ειχα φτιαξει! Εδω ειναι και που ξεκιναει το θεμα!

 

Οπου ειχε γινει κολληση, υπηρχε εντονο πορτοκαλι/κοκκινο! Εξωτερικα δεν εδειχναν καθολου μεγαλα αυτα αλλα μολις τα εσπασα παλι ειδα οτι το προβλημα(?) ηταν πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που εδειχνε!

 

Επειδη ακομα δεν ξερω τι ειναι (αν ειναι σκουρια ή κατι αλλο), σας παραθετω φωτογραφιες και οποιος ξερει ας μου πει τι εγινε (για να μη ξαναγινει!)

 

Ολες οι κολλησεις ειχαν γινει με τσιμεντο πορτλαντ λευκο (απλο) ή με κολλα στιγμης κυανοακρυλικη!

 

Τα φωτα σας παρακαλω!

 

 

IMG-d89fed459b5e5db9db0a9fe907bf69c3-V.jpg

IMG-3f5ae83a2bcba5cfe5975961b6aca54a-V.jpg

IMG-15ce444b9744dcc0bc42ede822fa726a-V.jpg

IMG-e3809e1dba7746651e603b347fed0f84-V.jpg

IMG-2894c054069d7562ed30b7f00636046e-V.jpg

IMG-11d739d155f8fe3ea65ae4e4938b7a05-V.jpg

Έγινε επεξεργασία - Eos
Link to comment
Share on other sites

Σαν σκουριά φαινεται. Καλου κακου κοψε αυτο το κομματι και πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το επιβεβαιωσα....σκουρια ειναι! Εβαλα ενα απο τα κομματακια που ειχαν πανω τη σκουρια σε διαλυμα με κιτρικο οξυ και αρχισε να βγαζει φυσαλιδες μεχρι που εφυγε η σκουρια...

 

Το ερωτημα μου ειναι πως εμφανιστηκε?! Δε μπορω να καταλαβω πως σκουριασε ετσι και τι το εχει προκαλεσει....

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα μολις....οταν εσπασα τα βραχακια αρχικα χρησιμοποιησα σφυρι και καλεμι......μηπως το καλεμι να αφησε μεταλλοσκονη πανω?....

 

Ειμαι μερες τωρα που εχω σκαλωσει πως τα καταφερα!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mην σπας το κεφαλι. Δεν επιρεαζουν αυτα τα σημαδια την ποιοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...