Jump to content

Φάρμακα Ελλάδα;


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω αρκετό καιρό κάποια clown στο ενυδρείο μου, έχω παρατηρήσει ότι όταν τα κάνουν είναι λευκά και καμιά φορά δεν μπορούν να τα βγάλουν, είναι πολύ υγιή απλά να τα έχω για περίπτωση που χρειαστεί. Σκόπευα να αγοράσω το general cure της api η κάποιο σκέβασμα που περιέχει τις δραστικές ουσίες του general cure, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι από αυτά μπορώ να αγοράσω στην Ελλάδα. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο σε κανένα pet shop γενικότερα, στις κατηγορίες για φάρμακα συνήθως υπάρχουν είτε βιταμίνες είτε χαλκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο θαλασσινό όταν έχεις κοράλλια και ασπόνδυλα πρέπει και τα φάρμακα που χρησιμοποιείς να είναι reef safe.

To General Cure δέν θα το ξαναβρείς Ευρώπη γιατί σταμάτησε η εισαγωγή του λόγο ευρωπαικής νομοθεσίας όπως και άλλα πολλά σημαντικά και χρήσιμα φάρμακα.

 

Έχεις ενυδρείο νοσοκομείο να μπορείς να κάνεις την θεραπεία εκεί?Μήπως μπορείς να βάλεις καμιά φωτό να δούμε το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις πρόσφατα έφτιαξα ένα δεύτερο μικρό "ενυδρείο" για τέτοια συμβάντα. Έχω διαβάσει ότι το seachem focus προσδένει το φάρμακο στην τροφή οπότε είναι okay να το ρίξεις μέσα στο κύριο ενυδρείο, βάζεις και λίγο άνθρακα και είσαι εντάξει, αρκεί το ίδιο το φάρμακο να είναι σχετικά reef safe. Τα clown αλήθεια δεν έχουν κάτι, απλώς ξέρω πως τα άσπρα περιττώματα είναι ένδειξη. Οπότε καλό θα ήταν να έχω κάτι σπίτι σε περίπτωση που χρειαστεί. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι, είναι πως και οι 2 έχουν και από τις 2 μεριές μια πολύ άχνη μαύρη γραμμή στην άσπρη στο κεφάλι τους. Είναι πολύ συμμετρικό όμως οπότε δεν πιστεύω να είναι κάτι. Ο πορτοκαλής είναι ocellaris ο μαύρος percula για αυτό φαίνεται μικρότερος.  Τους έχω από το Πάσχα. 

IMG_20230213_153223.jpg

Έγινε επεξεργασία - Στέλιος Χαχαδάκης
Link to comment
Share on other sites

Νταξ, οι φωτογραφιες δεν ειναι και πολυ καλες. Αν τα ψαρια τρωνε κανονικα, συμπεριφέρονται κανονικα, δεν εχουν ταχύπνοια, δεν υπαρχει θεμα.

Με τι τα ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Νταξ, οι φωτογραφιες δεν ειναι και πολυ καλες. Αν τα ψαρια τρωνε κανονικα, συμπεριφέρονται κανονικα, δεν εχουν ταχύπνοια, δεν υπαρχει θεμα.

Με τι τα ταιζεις?

Ναι το γνωρίζω.. τα LED δεν πολυβοηθάνε στις φωτογραφίες. Ταίζω κυρίως formula one και two pellets σπάνια και λίγες κατεψυγμένες. Αρκετούς μήνες τώρα βλέπωτα άσπρα περιττώματα.. Όλα τα ψάρια τρώνε κανονικά και έχουν βάρος γενικά. Αν είχαμε θέμα όμως τι θα αγόραζα αυτό είναι το θέμα μου.. Τίποτα από ότι καταλαβαίνω. Σε κτηνιατρεία νομίζω γάτες και σκύλους ξεσκουλικιάζουν όμως με φάρμακα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Στέλιος Χαχαδάκης έγραψε:

Ναι το γνωρίζω.. τα LED δεν πολυβοηθάνε στις φωτογραφίες. Ταίζω κυρίως formula one και two pellets σπάνια και λίγες κατεψυγμένες. Αρκετούς μήνες τώρα βλέπωτα άσπρα περιττώματα.. Όλα τα ψάρια τρώνε κανονικά και έχουν βάρος γενικά. Αν είχαμε θέμα όμως τι θα αγόραζα αυτό είναι το θέμα μου.. Τίποτα από ότι καταλαβαίνω. Σε κτηνιατρεία νομίζω γάτες και σκύλους ξεσκουλικιάζουν όμως με φάρμακα..

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν 100% reef safe φαρμακα. Και φαρμακο με φαρμακο εχει διάφορες επιπτώσεις  στα κοραλια και στα ψαρια.

Aν εχεις μονο ψαρια, ο χαλκος ειναι  καλο φαρμακο.

πριν 18 λεπτά, το μέλος Στέλιος Χαχαδάκης έγραψε:

Τίποτα από ότι καταλαβαίνω. Σε κτηνιατρεία νομίζω γάτες και σκύλους ξεσκουλικιάζουν όμως με φάρμακα..

Καποια απ αυτα χρησιμοποιούν και στα ψαρια. Το θεμα ειναι, οτι για ασπόνδυλα και για τα κοραλια ειναι βέβαιος θανατος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...