Jump to content

ΙΔΑΝΙΚΟΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ ΣΕ 60ΛΙΤΡΟ


unpsophable

Recommended Posts

Καλησπερα, θα κανω μετακομιση τον αρσενικο plakat μονομαχο μου 1 ετους περιπου, σε νεο κυβο 60 λιτρων 38*38*43 διαστασεων με φιλτρο 450L/h με ρυθμιζομενο ρυθμο ροης. Για βυθο θα χρησιμοποιησω 5 κιλα μαυρη αμμο. Εσωτερικα δεν θα υπαρχουν φυτα και ασπονδυλα, μοναχα ξυλα και πετρες που θα σχηματιζουν και κρυψωνες. Θελω για πρωτη φορα να τοποθετησω και αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο. Τι μου προτεινετε ετσι ωστε να υπαρχει αρμονικη συνυπαρξη?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Λόγο των διαστάσεων οι επιλογές σου είναι περιορισμένες...Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις κάποια είδη rasbora.

Από φυτά ΄δεν θέλεις να βάλεις καθόλου?Ούτε πχ anubia, bucephalandra ή κάτι επιφανείας?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα.Λόγο των διαστάσεων οι επιλογές σου είναι περιορισμένες...Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις κάποια είδη rasbora.

Από φυτά ΄δεν θέλεις να βάλεις καθόλου?Ούτε πχ anubia, bucephalandra ή κάτι επιφανείας?

@Husky_Jim μεσα στο ενυδρειο δεν θελω φυτα...τωρα για επιφανειας που λες, δεν εχω θεμα..

απο μια γρηγορη αναζητηση στα προφιλ, προτεινεις καποιο απο Galaxy rasbora, Tiger barb, Cherry barb και Harlequin Rasbora σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Tiger barb, Cherry barb και Harlequin Rasbora σωστα;;

δεν κανουν για ενυδρειο με μηκος 38εκ, ειδικα τα tiger.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

δεν κανουν για ενυδρειο με μηκος 38εκ, ειδικα τα tiger.

 

@natateo αρα απ αυτο το ειδος κραταμε μονο τα galaxy rasbora

εγω σκεφτομουν για καποιο corydoras απλα δεν ξερω ποια κανουν για μενα και ποια οχι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

@natateo αρα απ αυτο το ειδος κραταμε μονο τα galaxy rasbora

εγω σκεφτομουν για καποιο corydoras απλα δεν ξερω ποια κανουν για μενα και ποια οχι...

Προσωπικα δεν θα εβαζα καποια μικροψαρα ( galaxy), γιατι στρεσσαρονται πολυ με την παρουσια πιο μεγαλων ψαριων.

Θελεις να κανεις το ενυδρειο και χωρις φυτα..... δεν ....δεν....δεν....

για κορυ - μονο αυτο- https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-pygmaeus/

Κανονικα οι μονομάχοι δεν ασχολούνται με κορυ, αλλά υπαρχουν και εξαιρέσεις...και το πιο βασικο - εχετε σκληρο νερο στην περιοχη. τα κορυ χρειαζονται μαλακό νερο.

πριν 19 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Για βυθο θα χρησιμοποιησω 5 κιλα μαυρη αμμο.

Πες κοκκομετρια ή δωσε λινκ να δουμε τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα δεν θα εβαζα καποια μικροψαρα ( galaxy), γιατι στρεσσαρονται πολυ με την παρουσια πιο μεγαλων ψαριων.

Θελεις να κανεις το ενυδρειο και χωρις φυτα..... δεν ....δεν....δεν....

για κορυ - μονο αυτο- https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-pygmaeus/

Κανονικα οι μονομάχοι δεν ασχολούνται με κορυ, αλλά υπαρχουν και εξαιρέσεις...και το πιο βασικο - εχετε σκληρο νερο στην περιοχη. τα κορυ χρειαζονται μαλακό νερο.

Πες κοκκομετρια ή δωσε λινκ να δουμε τι ειναι.

Μην φανταστεις οτι ειναι κανενα θηριο ο μονομαχος μου, ειναι και πλακατ και τον μπερδευεις ανετα και με θηλυκο :P

Τα pygmy cory σε μεγεθος δεν ειναι περιπου σαν τα galaxy rasbora; 

Πες οτι παιρνω τελικα τα συγκεκριμενα cory, με παιρνει για δεκαδα ή παω στα 6? Την σκληροτητα δεν μπορουμε να την ρυθμισουμε με φυλλα και αλλα υλικα μεσα στο νερο; Θα εχω και mopani που εχω διαβασει οτι μαλακωνει το νερο. θα κανουμε δουλεια λες;

 

Αυτη την αμμο σκεφτομαι να ριξω, ολη την σακουλα https://www.petsamolis.gr/psari-chelona-erpeta/axesouar-gia-psaria-chelones/diakosmitika-enidreiou/ammos/croci-amtra-fine-brilliant-black-sand-0-2-1-4mm-5kg1089455?limit=100

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος unpsophable έγραψε:

με παιρνει για δεκαδα ή παω στα 6?

Αν εχεις καλη φιλτρανση, και 10αδα μια χαρα θα ειναι.

Μία ώρα πριν, το μέλος unpsophable έγραψε:

Την σκληροτητα δεν μπορουμε να την ρυθμισουμε με φυλλα και αλλα υλικα μεσα στο νερο; Θα εχω και mopani που εχω διαβασει οτι μαλακωνει το νερο. θα κανουμε δουλεια λες;

Με τόσο σκληρο νερο, που εχετε, δεν..... αν θα βαζεις και τυρφη, τοτε κατι θα γινει. Το νερακι ομως θα γινει καφε, δεν ξερω αν σου  αρεσει κατι τετοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος unpsophable έγραψε:

Καλη φαινεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εχεις καλη φιλτρανση, και 10αδα μια χαρα θα ειναι.

Με τόσο σκληρο νερο, που εχετε, δεν..... αν θα βαζεις και τυρφη, τοτε κατι θα γινει. Το νερακι ομως θα γινει καφε, δεν ξερω αν σου  αρεσει κατι τετοιο.

@natateo ενα παλιο aquael 450L/h ειναι το φιλτρο, με νεο σφουγγαρι και 2 σακουλακια siporax mini απο το υπαρχον στρωμενο ενυδρειο, ελπιζω να με καλυψει..

 

Χμμ δεν θα ηθελα να γινει και πολυ καφε το νερο, η αληθεια ειναι...καποιο ξυλο ή πετρα που να χαμηλωνει την σκληροτητα υπαρχει;

Έγινε επεξεργασία - unpsophable
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος unpsophable έγραψε:

Χμμ δεν θα ηθελα να γινει και πολυ καφε το νερο, η αληθεια ειναι...καποιο ξυλο ή πετρα που να χαμηλωνει την σκληροτητα υπαρχει;

Οχι. Η λυση ειναι - φιλτρο Α/Ο - https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...