Jump to content

Μεταχειρισμένο ενυδρείο 54l


ChrisEco

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου. Επειδή ψάχνομαι για εξωτερικό φίλτρο. Μήπως έχει κανένας εμπειρία από το Dophin Astro 2202;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Την καλησπέρα μου. Επειδή ψάχνομαι για εξωτερικό φίλτρο. Μήπως έχει κανένας εμπειρία από το Dophin Astro 2202;

Καλησπέρα και από μένα. Ναι,το έχω εγώ και λειτουργεί σε 45λιτρο φυτεμένο..

Αθόρυβη λειτουργία, καλή σχετικά ροή αλλά το μόνο μείον ότι έχει μόνο ένα συρτάρι (καλάθι)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Την καλησπέρα μου. Επειδή ψάχνομαι για εξωτερικό φίλτρο. Μήπως έχει κανένας εμπειρία από το Dophin Astro 2202;

Καλησπέρα!

Τίμιο φίλτρο και πραγματικά αθόρυβο χωρίς βοη κλπ. Πανεύκολο στο καθάρισμα. Σε δικό μου ενυδρείο έτρεχε απροβληματιστα 5 χρόνια ώσπου πήγα σε μεγαλύτερο ενυδρείο και το έδωσα. Οικονομικό και εύχρηστο. Το προτείνω .

Έμεινα τόσο ευχαριστημένη που το μεγάλο ενυδρείο το τρέχω με 2 astro 2212

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@mik7και @inaευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δηλαδή στην κασετίνα μπαίνει βαμβάκι-σφουγγαρι και το βιολογικό χύμα, σωστά; Πόσο βιολογικό χωράει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

@mik7και @inaευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δηλαδή στην κασετίνα μπαίνει βαμβάκι-σφουγγαρι και το βιολογικό χύμα, σωστά; Πόσο βιολογικό χωράει περίπου;

Εγώ  έχω βάλει mini siporax σε 3 μικρά διχτάκια ανάμεσα στο σφουγγάρι και το βαμβάκι δηλαδή 90γρ σε βάρος βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2023 at 9:26 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Την καλησπέρα μου. Επειδή ψάχνομαι για εξωτερικό φίλτρο. Μήπως έχει κανένας εμπειρία από το Dophin Astro 2202;

Eχω 2210 πανω απο 5 χρόνια. Αθόρυβο, μια χαρα δουλευει ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά οπότε τα Dophin, αν και το υλικό που χωράει το 2202 μου φαίνεται λίγο. Θα πήγαινα στο 2208 που είναι μεγαλύτερο και χωράει περισσότερο βιολογικό αλλά το θέμα εδώ είναι ότι δεν χωράει στο ντουλάπι μου 🙄 και επειδή το ενυδρείο είναι στο σαλόνι, δεν θα το ήθελα να είναι εκτός και να φαίνεται. Το 2202 χωράει οριακά στο ύψος. Θα τα βάλω κάτω, θα σκεφτώ και κάτι θα βρω στο τέλος. Μια ερώτηση για τις μετρήσεις γιατί αυτά τα τεστ της Salifert θα με τρελάνουν. Θα πάω στον οφθαλμίατρο στο τέλος μου φαίνεται. Έκανα μετρήσεις: NO2 καθαρό μηδέν, NO3 σχεδόν 10 (ανέβηκε τελικά), Ph 7,5 με 7,6. Το πρόβλημα είναι με το τεστ της αμμωνίας. Μου δίνει την εντύπωση ότι έχει έναν πολύ ελαφρύ τόνο κίτρινου. Σύμφωνα με το χρωματολόγιο είναι στη κλίμακα κάτω του 0,15ppm. Δεν φθάνει καν τον χρωματισμό του 0,15 αλλά δεν είναι και διαυγές το δείγμα. Από παρεμβάσεις στο ενυδρείο έχω κάνει τις εξής: Την Πέμπτη που μας πέρασε πρόσθεσα ξύλα τα οποία πιο πριν έπλυνα και έβρασα για λίγο και φύτεψα. Με το φύτεμα επειδή με ταλαιπώρησαν πολύ τα φυτά, ιδίως η rotala, ανακατεύτηκε αναγκαστικά ο βυθός καθώς έβγαιναν συνεχώς. Επίσης τα ξύλα έχουν βγάλει τανίνες και το νερό είναι κιτρινωπό προς καφέ. Την επόμενη μέρα πρόσθεσα (ξέρω βιάστηκα), 2 αρλεκίνους και 4 amano μικρές (1,5-2 εκ). Αναγκαστικά αύξησα λίγο την τροφή και σε 2 γεύματα έπεσε λίγο περισσότερη. Τέλος προχθές έβαλα ένα κομμάτι κολοκύθα (έφτιαξε κολοκυθόπιτα η σύζυγος 😂) την οποία άφησα περίπου μισή μέρα. Υπάρχει περίπτωση κάτι από όλα αυτά να ανέβασε έστω λίγο αμμωνία; Γνωρίζω ότι πρώτος ύποπτος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η τροφή, χωρίς όμως να ανέβουν και τα νιτρώδη; Ή μπορεί να μην έχω αμμωνία και να κάνουν πουλάκια τα μάτια μου; Να προσθέσω ότι την αμμωνία την έχω μετρήσει 3 συνεχόμενες μέρες και βγάζει το ίδιο "χρώμα", κάτι δηλαδή μεταξύ διαυγούς και της ένδειξης <0.15. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...