Jump to content

Συνάντηση Θεσσαλονίκης για τον έλεγχο των Hanna alakalinity HI 755


Aiolos

Recommended Posts

Μία "άτυπη" συνάντηση των μελών και όσοι είναι κάτοχοι των φωτομετρικών τεστ της Hanna για την αλκαληκότητα.
Αναφέρομαι για το marine alkalinity HI 755.
Έχω στα χέρια μου δύο αντιδραστήρια αναφοράς ώστε να εκλεχθεί η αξιοπιστία των συσκευών.
Το ένα έχει αλκαληκότητα 0 και είναι αυτό που μπαίνει στο πρώτο βήμα ώστε να βαθμονομηθεί η συσκευή, και το δεύτερο έχει σταθερή τιμή 100 ppm (δηλαδή 5.591 dKH).
Με το αποτέλεσμα της μέτρησης θα γνωρίζετε αν "χάνει" και πόσο η συσκευή σας ώστε να υπολογίζεται + ή - τα ποσοστά αλκαληκότητας στο ενυδρείο σας.
Η εταιρία δίνει μια ανοχή στη μέτρηση +/- 10 ppm, (δηλαδή 90-110) και αν η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη τότε θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την εταιρία ώστε να αναφερθεί αυτή η διαφορά στα εργαστήρια της Hanna.
Αν η αναφορά γίνει οργανωμένα θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
Σε περίπτωση που κάποιες συσκευές εμφανίσουν μεγάλες αποκλίσεις, θα ετοιμάσουμε μια κατάσταση με τον συριακό αριθμό της κάθε συσκευής και την απόκλιση που παρουσίασε ώστε να την στείλουμε στην εταιρία.
 
Οπότε όσοι είστε κάτοχοι της συγκεκριμένης συσκευής και είστε από Θεσσαλονίκη η από τα περίχωρα, δηλώστε συμμετοχή ώστε να οργανώσουμε μια συνάντηση να "μετρήσουμε τα εργαλεία μας" και να πάρουμε και το καφεδάκι μας.
Η πρόσκληση είναι ανοιχτή και για όσους θέλουν να έρθουν για την παρέα και μόνο.
Καιρός είναι να αρχίσουμε να βρισκόμαστε και από κοντα γιατί με τα social και τις καραντίνες έχουμε αποξενωθεί τελειως.
 
Τα αντιδραστήρια αναφοράς μετά το τέλος της συνάντησης θα αποσταλούν στην Αθήνα για να οργανωθεί και εκεί παρόμοια συνάντηση.
Δηλώστε συμμετοχή εδώ για να κανονίσουμε μέρα και ώρα που θα βολεύει όλους.

20230216_201154.jpg

Screen_Shot_2017-03-26_at_6.05.39_PM_600x.png

  • Like 1
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Και ήθελα να το παραγγείλω και εγώ! Θα το ελέγξουμε να δούμε τι παίζει!!

 

Όποτε και να κανονίσουμε από Σάββατο απόγευμα μέχρι Κυριακή απόγευμα είμαι μέσα! ( αρκεί να το ξέρω λίγο νωρίτερα ^_^ )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο ούτως ή άλλως θα γίνει ενημέρωση για τον χρόνο αφού πρώτα υπάρξει ενδιαφέρον.
Όσο για την αγορά των αντιδραστηρίων η τιμή τους είναι 20 ευρώ, αλλά έτσι όπως έγινε και βρίσκονται στα χέρια μου, το καλύτερο που μπορουμε να κάνουμε είναι μια ομαδική δοκιμή και μια ομαδική αναφορά σε περίπτωση που κάποια βρεθούν να παρεκκλίνουν στις τιμές.
Η ομαδική αναφορά θα έχει άλλη βαρύτητα προς την εταιρία έναντι της ατομικής....
Εύχομαι πάντως να βγούνε όλα σωστά στις μετρήσεις, έστω με τις ανοχές που δίνει η εταιρία, γιατι μετά  θα έχει άλλη διαδικασία .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σου Βαγγέλη

Έχω αρκετά χρόνια να σε δω παρόλο που έχω απομακρυνθεί από το χόμπι.

Όμως θα χαιρόμουνα να συναντηθούμε.

Για πότε λες? .........εκτός και αν έχει γίνει ήδη συνάντηση......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...