Jump to content

Υποστρωμα


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά στην όμορφη ομάδα θέλω να σας ρωτήσω κάτι το υποστρωμα της dennerle το depoint mix 10in 1 μπορώ να το ανακατεύω με το χαλικάκι η πρέπει να βρίσκεται από κάτω και να σκεπασω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

καλησπέρα παιδιά στην όμορφη ομάδα θέλω να σας ρωτήσω κάτι το υποστρωμα της dennerle το depoint mix 10in 1 μπορώ να το ανακατεύω με το χαλικάκι η πρέπει να βρίσκεται από κάτω και να σκεπασω 

και κάτι ακόμη έπλυνα χθες ελαφροπετρα ούτε εγώ ξέρω πόσες φορές και έβγαζε ασπριλα και σήμερα το χαλικάκι βασάλτη καμία δεκαριά φορές φτάνει λέτε συνεχίζει να βγάζει φορούσα με το ανακάτεμα απλά πολύ ποιο λίγο λέτε φτάνει θα κάτσει η θα το ρουφήξει το φίλτρο το σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα της dennerle  θέλει σκέπασμα από πάνω 4-5 εκ. Μην το ανακατέψεις.

Ποιά ελαφρόπετρα πήρες και γιατί?

Ναι, είναι κάποια χαλίκια που θέλουν πολύ ξέβγαλμα αλλιώς μετά θα σε ταλαιπωρήσει λίγο στην αρχή..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Το υπόστρωμα της dennerle  θέλει σκέπασμα από πάνω 4-5 εκ. Μην το ανακατέψεις.

Ποιά ελαφρόπετρα πήρες και γιατί?

Ναι, είναι κάποια χαλίκια που θέλουν πολύ ξέβγαλμα αλλιώς μετά θα σε ταλαιπωρήσει λίγο στην αρχή..

πήρα από μαγαζί με μάρμαρα και τέτοια δεν ξέρω κοκκομετρια υπολογίζω γύρω στα 12mm πολύ ασπριλα στο νερό σκόνη το ξέβγαλμα ούτε εγώ ξέρω πόσες φορές και πόσες ώρες,  πήρα για να δώσω ύψος πίσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

κοκκομετρια υπολογίζω γύρω στα 12mm

αν όντος είναι 12χιλ τότε είναι ακατάλληλο για φυτεμένο θα έχεις πρόβλημα, για φυτεμένο θέλουμε χαλίκι 2-3 χιλιοστά βαριά βαριά 5χιλ.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

πήρα από μαγαζί με μάρμαρα

εύχομαι να μην πείρες μάρμαρο ή άλλο ασβεστολιθικό πέτρωμα αν πείρες όντος ελαφρόπετρα συνήθως το νερό το καφετίζει και δεν το ασπρίζει.

Στείλε καμιά φωτογραφία να το δούμε τη πείρες. 

Η αν μπορείς κάνε ένα τεστ με υδροχλωρικό οξύ (ακουαφορτε, κεζαπ) πάρε λίγο χαλίκι και ρίξε πάνω αν αφρίζει δεν κάνει για το ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2023 at 9:09 ΠΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αν όντος είναι 12χιλ τότε είναι ακατάλληλο για φυτεμένο θα έχεις πρόβλημα, για φυτεμένο θέλουμε χαλίκι 2-3 χιλιοστά βαριά βαριά 5χιλ.

 

εύχομαι να μην πείρες μάρμαρο ή άλλο ασβεστολιθικό πέτρωμα αν πείρες όντος ελαφρόπετρα συνήθως το νερό το καφετίζει και δεν το ασπρίζει.

Στείλε καμιά φωτογραφία να το δούμε τη πείρες. 

Η αν μπορείς κάνε ένα τεστ με υδροχλωρικό οξύ (ακουαφορτε, κεζαπ) πάρε λίγο χαλίκι και ρίξε πάνω αν αφρίζει δεν κάνει για το ενυδρείο.

 

 

20230225_001650.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

 

20230225_001650.jpg

το τσουβάλι ήταν πάρα πολύ ελαφρύ το έχω στήσει το ενυδρείο κιόλας δεν σκέφτηκα να κάνω το τεστ πριν το βάλω και το έκανα το ήξερα κιόλας πως γίνεται αλλά έδωσα εμπιστοσύνη σε αυτόν που μου το έδωσε και αφρισε λίγο ακουγόταν άρα δεν είναι ελαφρόπετρα και τι να κάνω τώρα στήθηκε με υποστρωμα dennerle 10 in1 mix πάει τωρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ έγραψε:

το τσουβάλι ήταν πάρα πολύ ελαφρύ το έχω στήσει το ενυδρείο κιόλας δεν σκέφτηκα να κάνω το τεστ πριν το βάλω και το έκανα το ήξερα κιόλας πως γίνεται αλλά έδωσα εμπιστοσύνη σε αυτόν που μου το έδωσε και αφρισε λίγο ακουγόταν άρα δεν είναι ελαφρόπετρα και τι να κάνω τώρα στήθηκε με υποστρωμα dennerle 10 in1 mix πάει τωρα

Ξαναβγαλε ολα και πεταξε τα. Οι πετρες , που πηρες δεν κανουν για να βαλεις πανω απο το υποστρωμα.

Αν θα ειχες διαβασει τα αρθρα, δεν θα επαιρνες αυτο, που πηρες....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θα πας Σαλονικη, μπορεις να παρεις απο δω-

https://www.baufox.com/χαλαζιακό-χαλίκι-rawasy-16-25mm-25kgσακί

https://www.baufox.com/χαλαζιακή-άμμος-rawasy-10-20mm-25kgσακί

Ειχα παρει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ελαφρόπετρα δε θα καθόταν και κάτω, έτσι δεν είναι; Εγώ ότι έχω σε ελαφρόπετρα,

ποτέ δεν κάθεται.

Αυτό με την εμπιστοσύνη, μια από τα ίδια. Και μετά άντε να διορθώνεις. 😕

Κάνε αυτό που σου έγραψε η Ναταλία, τώρα που είναι αρχή ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2023 at 1:01 ΠΜ, το μέλος MarinLia έγραψε:

Αν ήταν ελαφρόπετρα δε θα καθόταν και κάτω, έτσι δεν είναι; Εγώ ότι έχω σε ελαφρόπετρα,

ποτέ δεν κάθεται.

Αυτό με την εμπιστοσύνη, μια από τα ίδια. Και μετά άντε να διορθώνεις. 😕

Κάνε αυτό που σου έγραψε η Ναταλία, τώρα που είναι αρχή ακόμα!

όταν το έπλυνα σηκωνόταν πάνω ήταν πολύ ελαφρι το σακί 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...