Jump to content

Βασιλικός σε ενυδρειο


Ada

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι μια εντελώς αρχάρια.....που έχω ένα μικρό ενυδρείο με δύο ψαράκια. Τώρα ένα μήνα έχω βάλει ένα βασιλικό...μόνο η ρίζα είναι στο νερό και τα ψαράκια ευτυχώς δεν έπαθαν τίποτα! Μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο φυτό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Ada έγραψε:

Καλησπέρα! Είμαι μια εντελώς αρχάρια.....που έχω ένα μικρό ενυδρείο με δύο ψαράκια. Τώρα ένα μήνα έχω βάλει ένα βασιλικό...μόνο η ρίζα είναι στο νερό και τα ψαράκια ευτυχώς δεν έπαθαν τίποτα! Μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο φυτό? 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Μπορείς να βάλεις πόθο. Τις ρίζες μέσα στο ενυδρείο και τα υπόλοιπα απέξω αφού πρώτα τον ξεπλύνεις καλά από τα χώματα. Αλήθεια τι ενυδρείο έχεις και τι ψαράκια?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight, ασχολούμαι με water plant propagation. Δε γνωρίζω αν επιτρέπονται όλα σε ενυδρεία, αλλά τα εξής

αναπτύσσονται εύκολα σε νερό. Epipremnum aureum (o λεγόμενος χρυσός πόθος), ο Scindapsus pictus argyraeus,

το γένος Tradescantia (όλα, με ευκολότερα τα φυτά με μονόχρωμο φύλλωμα), το Syngonium (από τα κλασικά γιαγιαδίστικα φυτά αλλά

πολύ όμορφο) και όλα του γένους, το γένος Pilea με τη γνωστή αγαπημένη Pilea pepperomioides,  o Πλήκτρανθος/Coleus με εξαιρετική

χρωματική ποικιλία σε φύλλωμα φυτών, τo Chlorophytum σε όλες τις ποικιλίες του (οι γνωστές αράχνες), Philodendron N'joy και το Brazil,

και άλλα.

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φυτα αν βαλεις μονο τις ριζες στο νερο - γινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...