Jump to content

UV ? Green killing machine


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ρε παιδιά αυτό το φίλτρο/ UV σκοτώνει και τα καλά βακτήρια? 

Πού βοηθάει? Τι κάνει ακριβώς? Και πώς το λειτουργη σωστά ? Για το ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

καλά κακά και ανάποδα όλα σκοτώνει τα πάντα ότι κυκλοφοράει στην στήλη του νερού εκτός απο αυτά που δεν κυκλοφορούν πχ ότι βακτήρια και μικροοργανισμοί είναι στο φίλτρο στα φυτά, στον βυθό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καλά κακά και ανάποδα όλα σκοτώνει τα πάντα ότι κυκλοφοράει στην στήλη του νερού εκτός απο αυτά που δεν κυκλοφορούν πχ ότι βακτήρια και μικροοργανισμοί είναι στο φίλτρο στα φυτά, στον βυθό.

Αν μπορείς λιγάκι πιο συγκεκριμένα και απλά γιατί συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Αν μπορείς λιγάκι πιο συγκεκριμένα και απλά γιατί συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα..

Σκοτωνει, οτι ζωντανο υπαρχει στην στηλη του νερου. Τα βακτηρια, που ζουν στις επιφανιες και εννοειται δεν περνανε μεσα  απο τυν UV λαμπα (εννοω συσκευη), δεν επιρεαζει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Αν μπορείς λιγάκι πιο συγκεκριμένα και απλά γιατί συγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα..

Εννοεί ότι σκοτώνει αυτά που είναι στη στήλη του νερού  μικροοργανισμούς και όχι αυτά που είναι στο φίλτρο καλά βακτήρια και στα φυτά , και στο βυθό 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. 

Πόσες ώρες πρέπει να λειτουργή ? 

Κάθε μέρα? 

Επηρεάζει τα φυτά?

Πού βοηθάει ?

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν για ποιο λόγο το θές;

Συνήθως το χρησιμοποιούμε για την πράσινη αιωρούμενη αλγη, για έξαρση βακτηρίων 24 ώρες το 24τραωρο  έως ότου εξαλειφθεί το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

καταρχήν για ποιο λόγο το θές;

Συνήθως το χρησιμοποιούμε για την πράσινη αιωρούμενη αλγη, για έξαρση βακτηρίων 24 ώρες το 24τραωρο  έως ότου εξαλειφθεί το πρόβλημα.

Το θέλω για να μου αφαιρέσει την καφέ άλγη από το background από τα ξύλα και σε κάποια σημεία από τα τζαμιά φυσικά τα τζάμια τα καθαρίζω αλλά δεν φτάνει αυτό και να έχω κρυστάλλινο καθαρό νερό.+ Για τα ψάρια εάν σκοτώνει κάποιο μικρόβιο / παράσιτο 

P_20230302_182245.jpg

P_20230302_182300.jpg

P_20230302_182455.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Το θέλω για να μου αφαιρέσει την καφέ άλγη από το background από τα ξύλα και σε κάποια σημεία από τα τζαμιά φυσικά τα τζάμια τα καθαρίζω αλλά δεν φτάνει αυτό και να έχω κρυστάλλινο καθαρό νερό.+ Για τα ψάρια εάν σκοτώνει κάποιο μικρόβιο / παράσιτο 

βοηθαει, ναι.... αλλά μην περιμενεις θεαματικά αποτελεσματα. Την αλγη θα πρεπει να καθαρισεις με τα χερακια σου, οπως και πριν.

Αν θελεις το νερακι κρυσταλλο - φουλ βαμβακι στο φιλτρο+ανθρακα, θα βοηθησει και UV.... Το θεμα ειναι οτι ο ανθρακας απορροφα μικροστοιχεια (τα φυτα τα χρειαζονται) και η UV λαμπα τα καταστρεφει (τουλαχιστον αυτα, που βρισκονται σε χηλικη μορφη).  Μπορεις βεβαια να ριχνεις πιο συχνα τα μικροστοιχεια.                                       

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω το uv σε λειτουργία, μπορώ να έχω και τα κανονικά φώτα αναμμένα? 

@Χρήστος @natateo

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κανένα ρόλο αν ανάβουν ή όχι τα φώτα είναι δυο ανεξάρτητα συστήματα που το ένα δεν επηρεάζει το άλλο.

Όπως είπε και η Ναταλία μακροπρόθεσμα το UV καταστρέφει της χηλικές ενώσεις των λιπασμάτων κάποιοι το βλέπουν ως αρνητικό κάποιοι ως ουδέτερο.

Βασικά καταστρέφοντας μια χηλική ένωση παίζουν δυο πράγματα και αυτό εξαρτάτε απο τον τύπο της ένωσης  το πρώτο καταστρέφετε η δομή του λιπάσματος και δεν μπορεί να απορροφηθεί απο τα φυτά, δεύτερων απελευθερώνεται άμεσα το θρεπτικό συστατικό της ένωσής με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερα θρεπτικά απο όσο θα θέλαμε με ότι συνεπάγεται με αυτό.  

Αυτά σημβαίνουν αλλα πάντα υπάρχη και ένα αλλα :) 

Δυστηχως δεν έγιναν κάποιες εντεταμένες μελέτες ώστε να ξέρουμαι πόσο σύντομα καταστρέφεται η χειλική ένωση πιες καταστρέφονται και ποιες όχι και απο πια εταιρεία. Επειδή δεν ξέρουμε έχουμε δυο επιλογές, ή δεν το ρισκάρουμε η το ρισκάρουμε και παρατηρούμε την πορεία των φυτών. και εδω ίσος να διαβασεις ότι ό ένας δεν είχε πρόβλημα και ο άλλος είχε.

Τώρα ώς προς την δράσει του UV όπως είπαμε σκοτώνει ότι ζει και περνάει μέσα απο το κύκλωμα του UV δεν καθαρίζει το νερό απο αιρούμενα σωματίδια δεν θα σου κάνει κρύσταλλο το νερό αν είναι θολό λόγο αιωρούμενων σωματιδίων. Αν η θολότητα οφείλετε σε βακτήρια και σε αιωρούμενη αλγη τότε ναι θα σου το καθαρίσει το νερό. Άλγες που είναι κοιλημένες στα φυτά στα ξύλα κοκ δεν επηρεάζονται καθόλου μα καθόλου το μόνο θετικό είναι ότι καθώς καθαρίζεις τη αλγες και μικρά σωματίδια άλγεων αιωρούνται στο νερό αυτά θα περάσουν απο το κύκλωμα και θα νεκρωθούν προτού προλάβουν να προσκολληθούν σε κάποιο άλλο αντικείμενο. Με απλά λόγια η επίδραση πάνω στης αλγες είναι μικρή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν παίζει κανένα ρόλο αν ανάβουν ή όχι τα φώτα είναι δυο ανεξάρτητα συστήματα που το ένα δεν επηρεάζει το άλλο.

Όπως είπε και η Ναταλία μακροπρόθεσμα το UV καταστρέφει της χηλικές ενώσεις των λιπασμάτων κάποιοι το βλέπουν ως αρνητικό κάποιοι ως ουδέτερο.

Βασικά καταστρέφοντας μια χηλική ένωση παίζουν δυο πράγματα και αυτό εξαρτάτε απο τον τύπο της ένωσης  το πρώτο καταστρέφετε η δομή του λιπάσματος και δεν μπορεί να απορροφηθεί απο τα φυτά, δεύτερων απελευθερώνεται άμεσα το θρεπτικό συστατικό της ένωσής με αποτέλεσμα να έχουμε περισσότερα θρεπτικά απο όσο θα θέλαμε με ότι συνεπάγεται με αυτό.  

Αυτά σημβαίνουν αλλα πάντα υπάρχη και ένα αλλα :) 

Δυστηχως δεν έγιναν κάποιες εντεταμένες μελέτες ώστε να ξέρουμαι πόσο σύντομα καταστρέφεται η χειλική ένωση πιες καταστρέφονται και ποιες όχι και απο πια εταιρεία. Επειδή δεν ξέρουμε έχουμε δυο επιλογές, ή δεν το ρισκάρουμε η το ρισκάρουμε και παρατηρούμε την πορεία των φυτών. και εδω ίσος να διαβασεις ότι ό ένας δεν είχε πρόβλημα και ο άλλος είχε.

Τώρα ώς προς την δράσει του UV όπως είπαμε σκοτώνει ότι ζει και περνάει μέσα απο το κύκλωμα του UV δεν καθαρίζει το νερό απο αιρούμενα σωματίδια δεν θα σου κάνει κρύσταλλο το νερό αν είναι θολό λόγο αιωρούμενων σωματιδίων. Αν η θολότητα οφείλετε σε βακτήρια και σε αιωρούμενη αλγη τότε ναι θα σου το καθαρίσει το νερό. Άλγες που είναι κοιλημένες στα φυτά στα ξύλα κοκ δεν επηρεάζονται καθόλου μα καθόλου το μόνο θετικό είναι ότι καθώς καθαρίζεις τη αλγες και μικρά σωματίδια άλγεων αιωρούνται στο νερό αυτά θα περάσουν απο το κύκλωμα και θα νεκρωθούν προτού προλάβουν να προσκολληθούν σε κάποιο άλλο αντικείμενο. Με απλά λόγια η επίδραση πάνω στης αλγες είναι μικρή.

Ευχαριστώ για την ανάλυση Χρήστο 🙏👍

Link to comment
Share on other sites

@Taxiarchis, μου αρέσει πολύ το ενυδρείο και τα ψαράκια σου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

@Taxiarchis, μου αρέσει πολύ το ενυδρείο και τα ψαράκια σου!

Σε ευχαριστώ 🙏

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...