Jump to content

Ενυδρειο 180lt σιλικονη!


Corey Akis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες.

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για ενα ενυδρειου που μου εδωσε ενας φιλος!

 

Πριν το γεμισω με νερο και ψαρια, για να αποφυγω τυχον αποκολληση/διαρροη η οτιδηποτε, ηθελα να σας ρωτησω, αν καποιος γνωριζει και μπορει να με βοηθησει στο εξης:

Στη μια γωνια, πισω αριστερα, ψιλα στο ενυδρειο, η σιλικονη "παιζει", μονο σε εκεινο το σημειο που δειχνω στο βιντεο, σε περιπου 2-3 εκατοστα, ειναι ασφαλες να γεμισει με νερο η θα υπαρχει καποιο προβλημα?

 

Το βιντεο ειναι στο παρακατω λινκ, γιατι βγηκε πολλα μβ, αν κ ειναι μονο 3 δευτερα!!!

 

Επισης στον πατο του ενυδρειου εχει αυτη την γρατζουνια, υπαρχει φοβος να ανοιξει?

 

20230312_120116.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη. Οι σιλικόνες έχουν διάρκεια ζωής και με την πάροδο των ετών μπορεί να χάσουν τις ιδιότητές τους. Πόσο καιρό το είχε το ενυδρείο ο φίλος σου; Είχε μείνει άδειο; Και αν ναι που φυλάσσονταν; Πχ αν ήταν σε μπαλκόνι, ο ήλιος είναι ο χειρότερος εχθρός της σιλικόνης. Το ότι έχει ξεκολλήσει η σιλικόνη, δεν είναι καλό σημάδι. Μάλλον έχει φάει γενικά τα ψωμιά της. Πέραν του σημείου που φαίνεται ξεκάθαρα, μπορεί να έχει και αλλού διαρροή. Αυτό θα το δεις μόνο αν το γεμίσεις σταδιακά, παρατηρείς για μια μέρα, συμπληρώνεις νερό και ούτω καθεξής, μέχρι να φθάσει πάνω. Αν δεν έχει αλλού διαρροή θα μπορούσες να το γεμίσεις μέχρι εκείνο το σημείο που έχει ξεκολλήσει αλλά δεν το συνιστώ. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να ξεκολλήσεις τις σιλικόνες με φαλτσέτα με προσοχή χωρίς να πειράξεις τις ενώσεις μεταξύ των τζαμιών, να καθαρίσεις τα υπολείμματα και να περάσεις νέα ενυδρειακή. Η παλιά πρέπει να φύγει για να γίνει δουλειά. Μην περάσεις απλά νέα από πάνω γιατί δεν θα πιάσει. Καλύτερη ακόμη λύση είναι να λυθεί τελείως το ενυδρείο, να ξεκολλήσεις δηλαδή τα τζάμια. Αν ψάξεις στο internet θα βρεις βιντεάκια με αντικατάσταση σιλικόνης. Μετά από αυτό το ενυδρείο, θα είναι σαν καινούργιο. Εμένα η γρατζουνιά έτσι όπως την βλέπω στην φωτό, μου φαίνεται βαθιά και ίσως προκύψει πρόβλημα, αφού ο πάτος δέχεται το βάρος. Οπότε και εκεί πιστεύω ότι θα πρέπει να πας σε αντικατάσταση του τζαμιού. Αν το θέμα ήταν μόνο πάτος, θα μπορούσες ίσως να τοποθετήσεις απλά έναν δεύτερο πάτο πάνω από αυτόν. Εφόσον πιάνουν τα χέρια σου, το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο και ίσως να συμφέρει να το κάνεις. Αυτή είναι η γνώμη μου. Θα σου πουν και τα άλλα τα παιδιά την άποψη τους.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

και εμενα δεν μ αρεσει καθολου ο πατος και σιλικονες. Προσωπικα δεν θα το ειχα για ενυδρεο, αλλά πχ για terrarium ή palludarium. Και σε περιπτωση αν θα ειναι palludarium, σιγουρα θα χρειαστει ενα δευτερο πατο να κολλησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν γνωριζω ακριβως ποσο καιρο το ειχε, αλλα σιγουρα ηταν χωρις νερο αποτον δεκεμβρη και φυλαγμενο, στεγνο μεσα σε σπιτι!

 

Τωρα οσον αφορα ολα αυτα που γραφτηκαν θα με ενδιεφερε να φτιαχτει κ να παραμεινει σαν ενυδρειο.

 

Η επομενη ερωτηση μου ειναι η εξης, αν γνωριζει καποιος ποσο θα κοστισει για να ξαναμπει σιλικονη η στην καλυτερη να ανοιχτει εντελως, να μπει νεο τζαμι στον πατο και να κολληθει ξανα.

 

Σιλικονη υπαρχει για τζαμια/ενυδρεια! Απλα δεν νομιζω να το εχω να το κανω μονος ολο αυτο, μου φαινεται εντελως ξενο, οποτε αν γνωριζει καποιος το κοστος στο περιπου και καποιον που να ξερει να κανει αυτη την δουλεια.

 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία - Corey Akis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.

 

Πηρα την αποφαση να βαλω μονος μου τις σιλικονες, μιας και οι τιμες που πηρα καποια τηλς και ρωτησα ηταν το λιγοτερο απαραδεχτες (80ευρω για τις σιλικονες)!

Ανοιξα το ενυδρειο, εβγαλα με ξυραφι οτι παλια σιλικονη υπηρχε, με οινιπνευμα καθαρισα ολες τις γωνιες και περασα απο πανω την νεα σιλικονη.

 

Εβαλα αυτη την σιλικονη, γραφει οτι ειναι καταληλη για ενυδρεια!

 

Με αυτο το μαραφετη εκανα τις γωνιες.

 

Το αποτολεσμα βγηκα καλυτερο απ οτι περιμενα!!!

 

Τωρα Θελω τα φωτα σας. Ποσες μερες πρεπει να το αφησω να στεγνωσει?

 

Μετα απο ποσες μερες πρεπει να το αφησω γεματο με νερο να τσεκαρω αν χανει νερο? 

 

Επισης καποιο τιπ για την θολουρα στο τζαμι (μου εφυγε λιγο σιλικονη, ειπαμε πρωτη φορα το κανω!!) Πως να την βγαλω?

 

Ευχαριστω!

 

Έγινε επεξεργασία - Corey Akis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

Μπράβο, ωραίος!!!!

 

Τωρα Θελω τα φωτα σας. Ποσες μερες πρεπει να το αφησω να στεγνωσει?

 

Άστο καμμιά βδομάδα άδειο σε καλά αεριζόμενο χώρο για να στεγνώσει η σιλικόνη μέχρι μέσα.

 

Μετα απο ποσες μερες πρεπει να το αφησω γεματο με νερο να τσεκαρω αν χανει νερο? 

 

Βάλε χαρτόνι κάτω από το ενυδρείο και γέμισε το σταδιακά κάθε μέρα. Χώρισε το πχ στα τέσσερα. 1/4 την πρώτη μερα. Την επόμενη παρατηρείς, τσεκαρεις με το δάκτυλο εξωτερικά τις γωνίες και γεμίζεις άλλο 1/4 και ούτω καθεξής. Επίσης παρατηρείς και το χαρτόνι, μην έχει νερά. Προσοχή όταν το γεμίζεις μην σου πέφτουν απ' έξω. Όταν γεμίσει άστο κανά δυο μέρες γεμάτο και το τσεκαρεις ξανά. Ο έλεγχος στο μπαλκόνι ή αυλή, για παν ενδεχόμενο 😬

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

 

Επισης καποιο τιπ για την θολουρα στο τζαμι (μου εφυγε λιγο σιλικονη, ειπαμε πρωτη φορα το κανω!!) Πως να την βγαλω?

 

Την πέρασες με οινόπνευμα και άπλωσε; Πιστεύω πως αύριο που θα έχει στεγνώσει, αν την ξύσεις προσεκτικά με ένα ξυραφάκι θα φύγει.

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

 

 

Με τον πάτο, τι θα κάνεις;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν περασα την νεα σιλικονη με οινοπνευμα, αλλα οταν εβγαλα την παλια, περασα με ενα πανι και οινοπνευμα τις γωνιες. 

 

Δε ευχαριστω για τα τιπς σου, σιγουρα στο μπαλκονι θα γινει η δοκιμη του γεμισματος!

Έγινε επεξεργασία - Corey Akis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ξανακόλλησες ολόκληρο το ενυδρείο η μόνο εκεί που είχε πρόβλημα; Το δικό μου πρώτο κόλλημα ήταν πολύ χειρότερο οπτικά τουλάχιστον, δεν θα πείραζα κάτι. Η μόνη ένσταση είναι ότι η συγκεκριμένη σιλικόνη συστήνεται για διάφανη ενώ θεωρώ ότι δεν είναι, θέμα γούστου αυτό την εχω χρησιμοποιήσει και εγώ παλαιότερα. Επίσης θα σου πρότεινα να το βάλεις πάνω κάπου για να το γεμίσεις  σε κάποιο dow, κάποιο ξύλο ίσιο, υπόστρωμα γυμναστικής κάτι. Αν μιλάμε για jewel rio 180 δεν είπες ποιο είναι δεν θεωρώ πολλά τα 80 ευρώ εσύ ξέρεις όμως.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

@Ice-Man καλησπερα. Ξεκολλησα ολες τις σιλικονες του ενυδρειου, οχι μονο εκει που ειχε θεμα! Ναι ειναι το rio 180, τα εχω σε ενα επιπλο ξυλινο, αντεχει παρα πολλα κιλα, εκει ειχα και εχω οτι μεγαλο ενυδρειο υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

@Ice-Man καλησπερα. Ξεκολλησα ολες τις σιλικονες του ενυδρειου, οχι μονο εκει που ειχε θεμα! Ναι ειναι το rio 180, τα εχω σε ενα επιπλο ξυλινο, αντεχει παρα πολλα κιλα, εκει ειχα και εχω οτι μεγαλο ενυδρειο υπαρχει!

 

Παρεξήγηση, εννοούσα για το δοκιμαστικό γέμισμα καλύτερα όχι χύμα στο πάτωμα εκτός αν είναι ίσιο. Άποψή μου είναι χαζό ρίσκο αυτό, αλλά πάλι εσύ ξέρεις και αποφασίζεις αναλόγως τι επιλογές έχεις.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σιγουρα, αυτο που με "καιει" βασικα ειναι με τι τροπο θα καθαρσω την θολουρα στο τζαμι, ολα τα αλλα θα γινουν ειτε θετικα ειτε οχι χαχα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις αρχικά με ξύδι η ξυδόνερο και σφουγγάρι για πιάτα καινούργιο (όχι από την πράσινη μεριά) και εγώ χρησιμοποιώ με προσοχή ξύστρα για εστίες κουζίνας. Αν και εφόσον μιλάμε για άλατα. Όλα αυτά θα τα έκανα αφού περάσουν 4 τουλάχιστον μέρες από το αρχικό κόλλημα.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Corey Akis έγραψε:

Ναι, σιγουρα, αυτο που με "καιει" βασικα ειναι με τι τροπο θα καθαρσω την θολουρα στο τζαμι, ολα τα αλλα θα γινουν ειτε θετικα ειτε οχι χαχα

Οπως ειπε ο φιλος πιο πανω - Πιστεύω πως αύριο που θα έχει στεγνώσει, αν την ξύσεις προσεκτικά με ένα ξυραφάκι θα φύγει.

Αν μιλαμε για σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, απο σιλικονη εγινε η θολουρα, πηγα κ εγω να την παρω με χαρτι και θολωσε το τζαμι, οποτε αυριο θα το δοκιμασω με το ξυραφι να δω αν γινει κατι!!!

Έγινε επεξεργασία - Corey Akis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...