Jump to content

ΥΓΕΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω έναν μονομάχο σε ένα ενυδρείο γυρω στους 3.5 μήνες και ήταν απολυτως υγιείς και προχθές ξαφνικά άρχισε να μην έχει τόση όρεξη και να κρύβεται μέσα στην σπηλιά του χωρίς όρεξη για τροφη. Παρατήρησα βέβαια ότι το στομάχι του είναι αρκετά φουσκωμένο και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα ότι πρόκειται για κάποια ασθένεια λόγου υπερβολικής τροφής ή επειδή κατάπιε αέρα τρώγοντας. Υπάρχει τρόπος θεραπείας; σας παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να γίνει καλά 

Ευχαριστώ πολύ ❤

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Καλησπέρα έχω έναν μονομάχο σε ένα ενυδρείο γυρω στους 3.5 μήνες και ήταν απολυτως υγιείς και προχθές ξαφνικά άρχισε να μην έχει τόση όρεξη και να κρύβεται μέσα στην σπηλιά του χωρίς όρεξη για τροφη. Παρατήρησα βέβαια ότι το στομάχι του είναι αρκετά φουσκωμένο και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα ότι πρόκειται για κάποια ασθένεια λόγου υπερβολικής τροφής ή επειδή κατάπιε αέρα τρώγοντας. Υπάρχει τρόπος θεραπείας; σας παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο γρήγορα γίνεται για να γίνει καλά 

Ευχαριστώ πολύ ❤

Αν μπορείς σε παρακαλώ βγάλε μία φωτογραφία για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και πες μας λίγα λόγια για το ενυδρείο σου ,πχ πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο? Διαδικασία /στρώσιμο του φίλτρου σου? Τι υλικά έχει μέσα? Τι τροφές δίνεις στο ψάρι?  Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού? Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου?  Και τέλος κάνε μετρήσεις το νερό σου . Αμμώνιο Nh3/4, No2 Νιτρώδη,Νο3 Νιτρικά

Αν έχεις με υγρά τέστ 🤞 και πες μας αποτελέσματα 👍🙂

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιαννης Γιαννης έγραψε:

Παρατήρησα βέβαια ότι το στομάχι του είναι αρκετά φουσκωμένο και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα ότι πρόκειται για κάποια ασθένεια λόγου υπερβολικής τροφής

Δεν ειναι απο υπερβολικη τροφη, με μεγαλη πιθανοτητα ειναι - dropsy (υδρωπικία)

Δες εδω σελ 9- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...