Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παρατήρησα πως ο μονομάχος μου έχει βγάλει στο πάνω μέρος του κεφαλιού του κάτι θα βάλω και φωτό να δείτε και έχω τρομάξει λιγάκι διότι είμαι καινούργια στο χόμπι μόνο 8 μήνες και από λάθος ενημέρωση από pet shop έχασα ήδη τον πρώτο μου λόγο λάθος διατροφής που μου σύστησαν.. δεν θέλω να μου πάθει κάτι και αυτό. Μήπως γνωρίζεται κάτι; 

IMG_2122.jpeg

IMG_2125.jpeg

IMG_2129.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στο φορουμ, Εβιτα.

οταν κατι δεν παει καλα με το ψαρι, παντα πρωτα κανουμε τεστ νερου στο ενυδρειο - ΝΗ3/4(αμμωνια), ΝΟ2(νιτρωδη), ΝΟ3 (νιτρικα). Τα πρωτα δυο ειναι τα πιο βασικα.

Με μεγαλη πιθανοτητα το ψαρι σου εχει βακτηριακη μολυνση (ή μιξ με προτωζωα), αυτο σχετιεται με κακη ποιοτητα του νερου.

Πρεπει να μας πεις καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου (μην ξεχασεις να κάνεις αμεσα τεστ νερου) -

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις αυτο- https://www.aquario.gr/product/tetra-general-tonic-plus-20ml/

ομως πριν να κανεις την θεραπεια, κανε αλλαγη νερου και διάβασε πολυ προσεκτικα τις οδηγιες χρησης φαρμακου.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερεται στ καταλληλη ενωτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Εβίτα! Ακολούθησε τις οδηγίες της Ναταλίας και ενημέρωσε μας λίγο για τις συνθήκες που επικρατούν στο ενυδρείο σου για να βρούμε την αιτία του προβλήματος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έκανα τεστ νερου θα βάλω φωτογραφία το αποτέλεσμα.. 

βρήκα ένα κατάστημα που ασχοληθεί μόνο με τροπικά ψάρια και τελικά έιχε όντως μόλυνση βακτηρίδια μου έδωσε θεραπεία μου είπε να βγάλω τον άνθρακα από το φίλτρο και να βάζω ανά 3 μέρες μισό ml. Δεν με άφησε να αγοράσω όλο το μπουκάλι διότι είπε πως δεν θα χρειαστώ τόσο πολύ και να τον ενημερώσω μετά την θεραπεία για να δούμε πως πάει το ψαράκι! 

IMG_2427.jpeg

IMG_2426.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λογικά αυτά είναι τα λεγόμενα τεστ με χαρτάκια; Δεν έχω μετρήσει ποτέ με τέτοια και δεν ξέρω, λογικά κάπου στη συσκευασία έχει και τις αντιστοιχίες με τα χρώματα. Το φάρμακο που έδωσε το πετ σοπ ποιό είναι;

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα. Σου δίνω μερικά παραδείγματα όσο αφορά των βιότοπο για να  χαρείς το ψάρι σου και το ενυδρείο σου.  Διάβασε μια εδώ 👇 λέει τα πάντα για το ψάρι σου 

 

Γνώμη μου 👍👍👍

42eee18ad2c28c861871b51ef85c750a.jpg

images (9).jpeg

cdb51ac0ffa04702ccb265c20b540094--nano-tank-aquascaping-nano-aquarium.jpg

 

183890_1675567095_487f6999_progressive.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...