Jump to content

Otocinclus αντί Ancistrus


thanos117

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ξεκινώντας το 90 λίτρων φυτεμένο ενυδρείο μου πριν ένα χρόνο είχα βάλει μέσα έναν Ancistrus και όπως με είχατε προειδοποιήσει από τότε κάποια στιγμή θα μεγαλώσει αρκετά για το ενυδρείο μου και θα πρέπει να βγει ωστόσο τον είχα ήδη βάλει.

 

αυτη η ώρα νομίζω πως ήρθε, έχει μεγαλώσει αρκετά , άλγη το ενυδρείο δεν έχει (γιατί την τρωει ίσως, μπορεί και όχι), στην πράξη όμως επιβαρύνει αρκετά το οικοσύστημα μιας και πρέπει να τρωει ταμπλέτες.

 

εφοσον λοιπόν βγαίνει από το ενυδρείο ποιος κάνει πλέον την δουλειά του? Ενας μικρότερος ? Ιδανικά νομίζω οτόκινκλοι, αλλά πόσοι θα ήταν αρκετοί για να τον αντικαταστήσουν?

 

εχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οτο ειναι ευαισθητα ψαρια, θελουν πολυ καθαρο νερο και κοπαδι. Καλυτερα βαλε γαριδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οτο ειναι ευαισθητα ψαρια, θελουν πολυ καθαρο νερο και κοπαδι. Καλυτερα βαλε γαριδες.

Γαρίδες μου πηδάνε έξω δεν γίνεται 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thanos117 έγραψε:

Τα SEWELLIA LINEOLATA?

No. :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

Γαρίδες μου πηδάνε έξω δεν γίνεται 

Πες τι ψαροσυνθεση εχεις. Και ποιες γαριδες εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος thanos117 έγραψε:

Τα SEWELLIA LINEOLATA?

To λες γιατί είναι απαιτητικά ? Σχετικά με τους οτοκινκλους πάντως να ενημερώσω πως υπάρχουν δυο που ζουν στο ενυδρείο 6 μήνες. Είχαν μπει σε ένα κοπαδακι των 5 , οι 2 πρώτοι με άφησαν τις πρώτες μέρες και ένας ακόμα ένα βράδυ πήδηξε. ίσως ήταν και λάθος για τόσο φρέσκο ενυδρείο... τι να πω , τώρα είναι όμως στρωμένο πια

 

Γαρίδες έχω δοκιμάσει τις αμανο. 10. Δυστυχώς τισ βρήκα έξω και τις 10 σε διάστημα ενός μηνα

 

Κατα τα αλλά η ψαροσυνθεση είναι 12 cardinals, 1 SAE και ενα apistograma cacatoe 

Έγινε επεξεργασία - thanos117
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Γαρίδες έχω δοκιμάσει τις αμανο. 10. Δυστυχώς τισ βρήκα έξω και τις 10 σε διάστημα ενός μηνα

Μαλλον  κατι δεν τις αρεσε στο ενυδρειο σου (μπορει να φταιει η απιστο, μπορει να μην ηταν ακομα καλα στρωμενο). Αμανο ειναι οτι πρεπει. Βαλε δίχτυ πανω στο ενυδρειο.

πριν 12 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

Κατα τα αλλά η ψαροσυνθεση είναι 12 cardinals, 1 SAE και ενα apistograma cacatoe 

Βγαλε το SAE (χτες :)) και βαλε οτο, αν βλεπεις, οτι πανε καλα.

πριν 13 λεπτά, το μέλος thanos117 έγραψε:

To λες γιατί είναι απαιτητικά ?

Κανονικα, ναι. Θελουν και καλη ροη στο ενυδρεο.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μαλλον  κατι δεν τις αρεσε στο ενυδρειο σου (μπορει να φταιει η απιστο, μπορει να μην ηταν ακομα καλα στρωμενο). Αμανο ειναι οτι πρεπει. Βαλε δίχτυ πανω στο ενυδρειο.

Βγαλε το SAE (χτες :)) και βαλε οτο, αν βλεπεις, οτι πανε καλα.

Κανονικα, ναι. Θελουν και καλη ροη στο ενυδρεο.

 

Αυτό το μην βάζεις ανσιστρους μη βάζεις sae το εχω ακουσει απειρες φορες, αλλα σορυ δεν εχω ακουσει ΜΙΑ τι να βαλεις τελικα οταν πνιγεσαι στην αλγη και ειδικα στην τριχοειδη αλγη... με βοηθησε παρα παρα πολυ στους 2 μηνες που ειναι μεσα. βασικα αλλαξε την εικονα του ενυδρειου κατα 90%. εγιναν βεβαια και αλλα πραγματα παραλληλα προς αυτη την κατευθυνση οποτε δεν μπορω να το αποδωσω αποκλειστικα στο sae .. παντως ολη μερα τρωει τριχοειδη αλγη και εχει γινει απο 4-5cm σαν δαχτυλο.

 

υπολογίζω σε κανα μηνα ακομα να βγει αλλα αν δω οτι η κατασταση ξεκιναει παλι να ξεφευγει θα ξαναμπει ένα μικρό.

 

Οι γαρίδες για εμένα δεν είναι λύση. Δεν πάνε ούτε με τον cacatoe που ειναι το ψαρι πανω στο οποιο εχει στηθει το concept με αμμο κλπ. αλλα ουτε με το open top που ειναι πανεμορφο. οι οτο ισως ειναι αλλα δεν ξερω τον αριθμο που θα ειχε νοημα να δοκιμασω για να κρινω αν εχει αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου θανο! Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του ενυδρείου που δεν σε αφήνει ποτέ σε ησυχία! 😂

Για τις αλγες θα έχεις διαβάσει πως μέχρι να στρώσει το ενυδρείο ακόμα και μέχρι 6 μήνες μπορεί να σε ταλαιπωρούν..

Οι Ότο, οι αμάνο και αλλά ψάρια βοηθάνε στο να τη μειώνουν αλλά αν δεν βρεις ισορροπία θα έχεις συνέχεια αλγες και κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να είναι μόνιμη λύση..

Οι Ότοκυκλοι είναι όντως πιο δύσκολοι αλλά θα μπορούσες να έχεις ένα κοπάδι 5-7 αν είναι οκ οι παράμετροι του νερού.

Οι αμανο σίγουρα κάτι δεν τους άρεσε που λέει η @natateo…συνηθως πηδάνε στην αρχή τις πρώτες μέρες.. μετά πιο σπάνια εκτός αν συμβεί κάτι..

Πάντως αν θες άλλη ψαροσυνθεση που δεν πάει με γαρίδες προσπάθησε να αντιμετωπίσεις την άλγη βρίσκοντας την αιτία της 🙂

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε αρχικά πως θα πάει λίγες μέρες χωρις τον Ancistrus τώρα που το ενυδρείο έστρωσε και η άλγη σχεδόν μηδένισε και βλέπουμε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αλγη σε εξαρση δεν θα βοηθησει κανενα ψαρι, ουτε γαριδα ουτε σαλιγκαρι. Το SAE γινεται μεγαλο ψαρι και πολλες φορες επιθετικο. Οταν μεγαλωνουν, μόνο προβληματα φερνουν και... τρωνε το moss με το κουταλι. Απλα το εξαφανιζουν. Κανουν δουλεια μόνο οταν ειναι μικρα.

Τις αμανο παντα ειχα σε ανοιχτο ενυδρειο και δεν εχει δραπετευσει καμια μεσα σε 5-6 χρόνια.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος thanos117 έγραψε:

, αλλα σορυ δεν εχω ακουσει ΜΙΑ τι να βαλεις τελικα

Μερικες φορες δεν μπορεις να βαλεις και καποιο ζωντανο για αλγες. Αν πχ εχεις κιχλιδες ή καποια άλλα επιθετικα ψαρια ή ασπονδυλα στο ενυδρειο..... τι να βαλεις... και λιτρα παιζουν ρολο....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...