Jump to content

Μονομάχος με πρησμένη κοιλιά


G.TTHO

Recommended Posts

Γεια σας , είμαι κάτοχος ενός 30 λίτρου ενυδρείου με 5 μικρά neon ,έναν μαύρο γλυφτη  και έναν μονομάχο με ξύλα κρυψώνες ,και 4 ανούμπιες, φίλτρο,θερμοστάτη ,φως   για περίπου 8 μήνες .Εμένα μου προέκυψε ένα ζήτημα υγείας και δεν ήμουν σπίτι μου και έβαλα την μαμά μου που πλέον είναι σε  αρκετά μεγάλη ηλικία ,να φροντίζει τα ψάρια τα τάιζε κάθε μέρα για περίπου ένα μήνα το θέμα ήταν πως δεν ήξερε να τα αλλάξει «το νερό » 💩και για περίπου 3 εβδομάδες ή 4 περίπου έμεινα με το οδό νερό να σημειώσω πως εγώ έκανα αλλαγή κάθε έβδομαδα αλλά όταν γύρισα στο σπίτι μου οκά τα ψάρια ήταν σε αρκετά καλή κατέσταση τα κατάφεραν ,αλλά ο μονομάχος είναι πρησμένος σε άσχημη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πως θα του κάνει πολύ καλό να φάει  αρακά βέβαια εγώ δεν έχω , με το που γύρισα σπίτι μου άλλαξα το νερό και ο μονομάχος είναι ελαφρά πιο κινητικός , αύριο το μεσημέρι θα παρω αρακα πιστεύω να είναι καλά μέχρι αύριο 

IMG_2573.jpeg

IMG_2574.jpeg

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποιο υποκατάστατο του αρακά πειτε μου, και σας παρακαλώ οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει 

Έγινε επεξεργασία - G.TTHO
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχάς καλώς ήρθες. Εύχομαι περαστικά και να είναι όλα καλά. Θα μου επιτρέψεις να κάνω καλοπροαίρετα μια παρατήρηση, λίγο offtopic. Αυτό που έχεις δεν λέγεται ενυδρείο, αλλά ψαρόσουπα. Ο "γλύφτης" που γράφεις πιθανόν είναι κάποιο είδος pleco. Αυτά πουλάνε συνήθως ως "γλύφτες" και είναι ψάρια που γίνονται πολύ μεγάλα. Τα neon tetra, θέλουν μεγαλύτερα ενυδρεία και περισσότερα άτομα γιατί είναι κοπαδόψαρα. Αφήνω στην άκρη ότι έχεις μπερδέψει ηπείρους και ανακατέψει ψάρια που απαιτούν διαφορετικές συνθήκες. Το μοναδικό ψαράκι που κάνει για το ενυδρείο σου είναι ο μονομάχος και μόνο. Οπότε τα άλλα ψαράκια καλό είναι να βγούνε από το ενυδρείο γιατί αργά ή γρήγορα, μόνο προβλήματα θα έχεις. Οι μονομάχοι, αντιθέτως με την επικρατούσα άποψη που τα θέλει ανθεκτικά ψάρια, είναι πολύ ευαίσθητοι και θέλουν προσοχή στο τάισμα. Για να διατηρηθούν σωστά στο ενυδρείο, θα πρέπει να τους δίνεται ειδική τροφή, ζωντανή ή/και κατεψυγμένη τροφή, βιταμίνες και όχι υπερβολικό τάισμα. Οι μονομάχοι πολλές φορές παθαίνουν δυσκοιλιότητα και αυτός είναι ένας από τους λόγους που τους δίνουν αρακά. Ελπίζω αυτό που βλέπω να μην είναι dropsy, αλλά κάτι αναστρέψιμο που έχει σχέση με την διατροφή. Εμπειρία στα betta δεν έχω, οπότε ας σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι για το τι πραγματικά συμβαίνει. Τι ταιζεις τα ψαράκια σου; Μετρήσεις στο ενυδρείο κάνεις; Τέλος να ξέρεις, οι μονομάχοι θέλουν αρκετά φυτά για να νιώθουν ασφαλείς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ Θ πάω σήμερα να παρω αρακά το ψαράκι επιβίωσε και είναι και λίγο καλύτερα 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

αν υπάρχει κάποιο υποκατάστατο του αρακά πειτε μου, και σας παρακαλώ οποίος γνωρίζει να μου απαντήσει 

Το ψαρι ειναι σε πολυ κακη κατασταση και δεν ειναι τόσο πολυ θεμα στο ταισμα, οσο οτι το ψαρι ηταν για αρκετο καιρο σε ενυδρειο με φουλ νιτρικα (μπορει και αμμωνια).

Αυτο, που βλεπω ειναι οτι παει προς υδρωπικία (dropsy), που ειναι σοβαρο.

Οπως καταλαβα, δεν εχεις κάνει ποτέ μετρησεις νερου και γενικος δεν εισαι εμπειρος στα ψαρια.

Τι πρεπει να κάνεις-

1- αλλαγες νερου πιστευω εκανες - πες ποσες φορες , πόσα λιτρα και πότε.

2- πρεπει να κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο με sera baktopur ή  tetra general tonic. Πριν να κανεις θεραπεια, χρειαζεται να κανεις αλλαγη νερου 50% χωρις να βαλεις αντιχλωριο στο νερο. Πως γινεται αυτο - βαζεις νερο βρυσης σε ενα καθαρο δοχειο (κουβα πχ) και το αφηνεις για 8-10 ωρες (ανοιχτο παντα) καπου μεσα στο σπιτι.Μια ωρα πριν την αλλαγη νερου βαζεις στ κουβα εναν θερμοστατη και κυκλοφορητή(πιστευω ξερεις γιατι). Μετα κανεις αλλαγη νερου.

3- μετα την αλλαγη νερου ριχνεις το φαρμακο παντα συμφωνα με τις οδηγιες(διαβαζεις προσεκτικα το φυλλαδιο)!

Και μιλαμε.

Οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, τα νεον χρειαζονται πιο μεγαλο ενυδρειο (τουλαχιστον 70-80εκ μηκος- 100-120λ ενυδρειο).

Θελω να μας πεις τι φιλτρο εχεις στο ενυδρειο και τι υλικα εχει μεσα και αν εχεις μεσα θερμοστατη και τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο.

Διαβασε αυτο, σελ 9 και 29

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf?fbclid=IwAR3_wmvsvLa2odPwEVK25VtjWFJQbvHaAQaU3k0AQEUqkAf1Ip8YxvV9u3I

Και αυτο-

Και καλως ηρθες στην παρεα! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερεται στην καταλληλη ενοτητα.

Link to comment
Share on other sites

IΤώρα θα πάω να κοιτάξω για τα φάρμακα δύσκολο να υπάρχουν αφού είναι λίγα τα πετσοπ στην πόλη μου δηλαδή 3-4  γιατί ζω σε επάρχεια έκανα ολική αλλαγή νερού όταν γύρισα αν και στρεσάρει τα ψάρια αλλά το ενυδρείο ήταν σε πολλή κακή κατάσταση έχω ένα φίλτρο το οποίο καλύπτει μου είπαν το ενυδρείο δεν Θυμάρι ποσά λίτρα λέει ακριβώς και έναν θερμοστάτη 50wIMG_2575.thumb.jpeg.74f32c3e6b0f589dbb31ff0ed425b599.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχεις μπορεί να καλύπτει την ροή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σηκώσει την ιχθυοφόρτωσή σου. Τι υλικά έχεις μέσα; Μετρήσεις κάνεις; Δεν είπες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

δύσκολο να υπάρχουν αφού είναι λίγα τα πετσοπ στην πόλη μου δηλαδή 3-4  γιατί ζω σε επάρχεια

Εσεις εχετε 3-4, εμεις- ενα :P Παντα κανω παραγγελιες μεσω ιντερνετ. Στις 90% περιπτωσεων αν κάνεις παραγγελια πχ σημερα το πρωι, την επομενη μερα το πρωι την εχεις.

πριν 6 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

έκανα ολική αλλαγή νερού όταν γύρισα αν και στρεσάρει τα ψάρια αλλά το ενυδρείο ήταν σε πολλή κακή κατάσταση

Δεν το κανουμε ποτέ, όσο χάλια και να ειναι.

πριν 6 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

έχω ένα φίλτρο το οποίο καλύπτει μου είπαν το ενυδρείο

Δεν σε καλυπτει σε καμια περιπτωση. Δεν εχει καθολου βιολογικο υλικο.....ειναι σχεδον αχριστο.....ειδικα στο δικο σου ενυδρειο, που δεν εχεις καθολου υποστρωμα και τα καλα τα βακτηρια δεν εχουν "σπιτι"

Πιστευω διάβασες το αρθρο - Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα ,δεν έχω πάρει τεστακια ο μονομάχος συνεχίζει να ζει 

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα στο ιντερνετ το tetra general tonic γιατί δεν υπάρχει στα μαγαζιά μήπως είναι χρήσιμο το Esha 2000 γιατί το χρησιμοποιούσα γιατί όταν είχα  τον μονομάχο είχε  fin rot 

μηπως βοηθήσει ; Οποίος μπορεί να απαντήσει 

Έγινε επεξεργασία - G.TTHO
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος G.TTHO έγραψε:

Παράγγειλα στο ιντερνετ το tetra general tonic γιατί δεν υπάρχει στα μαγαζιά μήπως είναι χρήσιμο το Esha 2000 γιατί το χρησιμοποιούσα γιατί όταν είχα  τον μονομάχο είχε  fin rot 

μηπως βοηθήσει ; Οποίος μπορεί να απαντήσει 

Αν εχεις μόνο αυτο, βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...