Jump to content

ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Καλησπερα μηπως ξερει κανεις να μου πει γιατί στο μικρο ΕΝΥΔΡΕΙΟ εχω γεμισει φυσαλίδες λες και ειναι σαπουνάδα;

 

 

BFEBC4D3-7B6E-4E09-B825-11291ED3A9C5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα στη φωτο στις γωνιες δεξια φαινεται να εχει και χρωμα ο αφρος (μπορει να ειναι κ η φωτο) και σε συνδυασμο με την αλγη ενα ενδεχομενο ειναι οτι εχεις πολυ πρωτεινη στο νερο. Εχεις δοκιμασει να το βγαλεις με ενα ποτηρι? Αν το βγαζεις και επανερχεται ισως ταιζεις πολυ! Βεβαια τα betta δημιουργουν και αυτα φωλια απο φυσαλιδες οταν προετοιμαζονται για αναπαραγωγη...αλλα εδω δε νομιζω να ειναι αυτο.


Για να βγει καποιο πορισμα θα πρεπει να δωσεις κ αλλες πληροφοριες!Η ρουτινα σου ποια ειναι? Αλλαγες νερου καθε ποτε και ποσο?  ποσο ταιζεις και τι? Μονο τον μονομαχο βλεπω, εχεις και αλλα ζωντανα μεσα? Στο φιλτρο μεσα τι εχεις βαλει? Το κυμα που κανει το νερο σκαει ή κανει απλα αυτο το φουσκωμα που φαινεται (ισως αν κανεις παραπανω αναταραχη να διαλυεται ολο αυτο στο σωμα νερου και με λιγοτερο ταισμα και αλλαγες θα φυγει)?

 

Πολλες ερωτησεις σου εκανα!  :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση νηπως να ειναι απο υπέρ δοσολογία αντιχλωριου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οπτικά μοιάζει με φιλμ πρωτεΐνης χωρίς να σημαίνει ότι  είναι, τρέχει καιρό το ενυδρείο; Αρχικά να ξέρεις ότι οι μονομάχοι είναι τρομεροί άλτες. Η ροή είναι τόσο δυνατή όσο φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι πρωτεϊνικό φιλμ εχεις. Υπαρχει περιπτωση να επεσε καποιο φαρμακο στο ενυδρειο?

Μαζεψε ολο τον αφρο και κανε μια αλλαγη νερου. Απο αντιχλωριο δεν νομιζω οτι ειναι, ομως δεν το αποκλείω...

προσωπικά θα εβαζα και ενεργο ανθρακα για ενα-δυο 24ωρα....ειμαι λιγο της υπερβολης.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φαρμακο ειχα βαλει ερυθρομυκινη πριν κανια 20αρια μερες ομως τελειωσα τν θεραπεια αλλα εχπυν γινει αρκετες αλλαγές απο τοτε καθε κυριακη κανω 40% αλλαγη νερου 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα για πρωτεινικο φιλμ μου μοιάζει..αν είναι μέσα μόνο ο μονομάχος και έχεις καλή ΡΟΗ στην επιφάνεια μάλλον ταΐζεις παραπάνω.. αλλαγή νερού και βλέπεις.. επίσης βοηθάει να μαζέψεις το φιλμ και το χαρτι κουζίνας και η αεραντλια προσωρινά.. και επισης η μόνιμη χρήση ενός skimmer επιφάνειας.. τώρα αν υπάρχει περίπτωση να είναι από φάρμακα κάνε αυτά που λέει η @natateo

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Ειναι αρκετα δυνατη ναι δεν πρεπει;

Για μονομάχο συνήθως όχι προς χαμηλη θα ελεγα,μπορείς να μεγαλώσεις το σπρέι μπαρ.

Μία ώρα πριν, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Skimmer δεν θα ενοχλει τον μονομαχο;

Η λύση του μικρού σκιμμερ επιφανείας πού σού είπε ο φίλος είναι καλή περίπτωση για το φιλμ. Δεν το εχω δοκιμασει με μονομαχο παρόλα αυτά μπορείς να το χρησιμοποιείς λίγο.

Ερώτηση τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο σου και με τι υλικό μεσα; Επίσης είναι νέο στημένο η τρέχει καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο εχω ενα εσωτερικό hs aqua φθηνο ηταν καπου 15€ μεσα εχει μακαρόνι κ ενα σφουγγάρι μαυρο για μηχανική φίλτρανση κ περνει κ μπροστα κ σφουγγάρι ενεργού άνθρακα αν θελω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέχασα να προσθέσω ότι κάποια σκιμμερακια έχουν ρυθμιστή ροής. Για το φίλτρο δεν έχω άποψη θετικό είναι ότι έχει βιολογικό υλικό, γενικά τα εσωτερικά τα δουλεύω αλλιώς. Οι μετρήσεις νερου όμως δείχνουν τι συμβαίνει αν σε καλύπτει η οχι.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα σημερα οτι το φιλτρο μπυ το spray bar πετάει καποιες φορες το νέρο σαν να βγαζει φυσαλίδες υπαρχει περιπτωση να μπυ την κανεο αυτο;

 

δειτε βιντεο

https://files.fm/u/4rut9jntj

Link to comment
Share on other sites

Απο καπου ρουφαει τον αερα ή απλα οταν αλλαξες το βαμβακι, εμεινε αερας μεσα και σιγα σιγα το πεταει... 

Αλλαγη νερου εκανες?

Πολυ αφρο βγαζει. Δεν ειναι φυσιολογικο....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δν εχει βαμβάκι μεσα ενα σφουγγάρι μαυρο εχει για μηχανική φιλτρανση κ μακαρόνι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...