Jump to content

Προτάσεις για φωτιστικό σε 600λτ;


Ice-Man

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου Elite 600λτ 180μ x50π x66υ τα τελευταία 4-5 χρόνια. Περίπου 500-530λτ καθαρά, το δικό του φωτιστικό έχει χαλάσει εδώ και καιρό και το φωτίζω με 2 glo τ5 115 και 60cm αντίστοιχα. Έχω μπει στο τρυπάκι να αναβαθμίσω το φωτισμό μου γιατί αυτός δεν με καλύπτει και θα ήθελα κάτι ποιο σύγχρονο. Έχει 2-3 είδη φυτών μόνο πλέον, εύκολα τα οποία άντεξαν στο χρόνο και θα ήθελα να αυξήσω λίγο τη φυτομάζα, χαμηλών απαιτήσεων πάντα. Κοιτάω διάφορες λύσεις από κατασκευή μέχρι έτοιμο, μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι; Ας είναι χαμηλού φωτισμού δεν ψάχνω υπερβολές, ίσως το αισθητικό κομμάτι με ενοχλεί (καλώδια,σωλήνες,περίεργα προβολάκια,κλπ).

Παραθέτω μερικά έτοιμα φωτιστικά προς συζήτηση, δεν έχω βρει κάτι μεγαλύτερο του 120-150cm με το 150 να είναι στην επιλογή του jewel.

SUNSUN ADS-1050C φωτιστικό LED 90W (110-130cm)

Chihiros A2 Series LED - 120cm

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Η πιο ευκολη λυση - ταινια λεντ. Και ντιμμαρεται και RGB υπαρχει με καλη φωτηνοτητα και WiFi dimmers υπαρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει rgb ταινία 5m που κόβετε, πιστεύεις θέλει ντιμαρισμα με αυτό το ύψος; Σκέφτομαι αν πάω γι'αυτή τη λύση 3-4 σειρές;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Έχω βρει rgb ταινία 5m που κόβετε, πιστεύεις θέλει ντιμαρισμα με αυτό το ύψος; Σκέφτομαι αν πάω γι'αυτή τη λύση 3-4 σειρές;

βαλε dimmer με 3 καναλια , μεχρι 16€ πανε. και θα παιζεις μς το φως οπως θελεις.Εχω ενα - Dimmer Knob RGB 12 Volt 12 Ampere GloboStar 30340 (ειχε 14€ πριν λιγα χρόνια)

και βαλε παραπανω σειρες, βαλε και σκετο λευκο φως 6500Κ 2 σειρες.

@Χρήστος, βαλε λινκ , please, απο το δικο σου ενυδρειο με το φωτιστικο, που εφτιαξες απο ταινια λεντ (μ αρεσει παρα πολυ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θπαρχουν και wifi. πχ https://e-spotlight.gr/product/globostar-73441-ασύρματος-led-mini-dream-color-magic-digital-rgbw-controller-με-χειριστήρ/

δεν ξερω σε περιπτωση διακοπης ρευματος τι γινεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...