Jump to content

Πρόβλημα με χρυσόψαρο.


Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω ένα 125λτ με 3 χρυσόψαρα , πριν 2 εβδομάδες είχα μια ανεξήγητη απώλεια ενός ψαριού (12 εκ 2 ετών ) και ενός apple snail ( περίπου ενός έτους και μέγεθος 4εκ) .

 

Σήμερα βλεπω σε 1 από τα υπόλοιπα το μάτι σαν να έχει αίμα σαν να έχει μαυρίσει . Και το ψάρι κρύβεται , όταν δεν κρύβεται τρέχει μια χαρά . 

 

Γενικα έχω πολλά κυνηγητά γιατί έχω 1 θηλυκό και 2 αρσενικά . 

 

Κάνω αλλαγή κάθε εβδ 30-40% , εξωτερικό φίλτρο και 0-0-25

 

Είναι pop eye , τραυματισμός ; 

Πρεπει να κάνω κάτι ;

VideoCapture_20230429-152741.jpg

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

pop eye ειναι. Με το κυνηγητο ανεβαινει και το στρες και ειναι πιο ευαισθητα τα ψαρια ακομα και στα καλα βακτηρια που εχει το συστημα. Βεβαια, σε συνδυασμο με τις προηγουμενες απωλειες ισως πρεπει να κοιταξεις καλυτερα το νερο! Καλο θα ηταν να κανεις μετρησεις πριν την αλλαγη νερου και μετα ωστε να ξερεις τις μεγιστες τιμες. Καλο θα ηταν να κοιταξεις και τις αλλες μετρησεις GH/KH/PH tds. Τι νερο βαζεις? Αλλα προσθετα? Στο φιλτρο τι εχεις βαλει?

 

Οσο για τη θεραπεια, αν εχεις και τη δυνατοτητα να το βαλεις σε καραντινα καντο! ενυδρειακο αλατι βοηθαει και πιο συχνες αλλαγες νερου (αυτα και τα δυο ειναι καλο να το κανεις και στο κυριο ενυδρειο- προσοχη μερικα φυτα δε τα πανε καλα με το αλατι)! Επισης αν δεν δινεις ήδη, βιταμινες στο φαι.


 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Είναι pop eye , τραυματισμός ; 

και απο τα δυο μπορει να ειναι. μπορει και πρωτοζωα ....

Δοκιμασε πρωτα αλλαγες νερου και αλατακι και αν δεν θα δεις βελτιωση- παρε sera omnipur.

πριν 4 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Να αρχίσω esha 2000; 

Περιεχει χαλκο, αν θυμαμαι καλα. Δεν θα το εβαζα, γιατι η υποδοσολογια δεν κανει τιποτα, η υπερδοσολογια πιο πολυ βλαπτει, παρά ιατρευει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

pop eye ειναι. Με το κυνηγητο ανεβαινει και το στρες και ειναι πιο ευαισθητα τα ψαρια ακομα και στα καλα βακτηρια που εχει το συστημα. Βεβαια, σε συνδυασμο με τις προηγουμενες απωλειες ισως πρεπει να κοιταξεις καλυτερα το νερο! Καλο θα ηταν να κανεις μετρησεις πριν την αλλαγη νερου και μετα ωστε να ξερεις τις μεγιστες τιμες. Καλο θα ηταν να κοιταξεις και τις αλλες μετρησεις GH/KH/PH tds. Τι νερο βαζεις? Αλλα προσθετα? Στο φιλτρο τι εχεις βαλει?

 

Οσο για τη θεραπεια, αν εχεις και τη δυνατοτητα να το βαλεις σε καραντινα καντο! ενυδρειακο αλατι βοηθαει και πιο συχνες αλλαγες νερου (αυτα και τα δυο ειναι καλο να το κανεις και στο κυριο ενυδρειο- προσοχη μερικα φυτα δε τα πανε καλα με το αλατι)! Επισης αν δεν δινεις ήδη, βιταμινες στο φαι.

 Εδώ και ένα μήνα πολύ κυνηγητό και ειδικά αυτό με το πρόβλημα είναι αυτό που κυνηγάει ( αρσενικό ) και το άλλο που έχασα αρσενικό ήταν.
 

 

 

 

Κάνω πάντα μετρήσεις και έχω και amonia alert , ph alert. 

 

Μετρήσεις πάντα είχα καλές ακόμη και στις απώλειες . Ph 7.4 , 0-0-10 με 25 , νερό βρύσης με prime και stability και αλάτι . Έχω φυτά ( παράδοξο ) ergenia , Java , anubia , Ludwia . Σαλιγκάρια 4 Nerite  και 1 apple . Θερμοκρασία τώρα 20-22. Φίλτρο fluval 207 με spray bar , με 600gr μακαρόνι και matrix. Το νερό είναι σκληρό. Ρίχνω λίπασμα tropical special και κάλιο.  ρίχνω Vital denerle (vitamins) σε κάθε αλλαγή . Ταιζω pellet Hikari , αγγούρι μπρόκολο σπανάκι περιστασιακά. 

 

Το ενυδρείο τρέχει στο setting αυτό πάνω από χρόνο με 0 επιπλοκές...τι να πω . 

 

Δυστυχώς πέρα από γυάλα δεν έχω άλλη δυνατότητα για καραντίνα .

 

 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

και απο τα δυο μπορει να ειναι. μπορει και πρωτοζωα ....

Δοκιμασε πρωτα αλλαγες νερου και αλατακι και αν δεν θα δεις βελτιωση- παρε sera omnipur.

Περιεχει χαλκο, αν θυμαμαι καλα. Δεν θα το εβαζα, γιατι η υποδοσολογια δεν κανει τιποτα, η υπερδοσολογια πιο πολυ βλαπτει, παρά ιατρευει.

Αλάτι βάζω πάντα , σε κάθε αλλαγή .

 

Δυστυχώς στο τοπικό pet shop μόνο esha exit και 2000 είχε . Οπότε από το τίποτα άρχισα esha 2000 και βλέπω .

 

Παραμένει ζωηρό το ψάρι αλλά το μάτι τούμπανο και τα βράγχια κοκκινίζουν. Δεν νομίζω ότι θα το σώσω ...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ξεκινησες με το esha2000 καλο θα ηταν να ολοκληρωσεις τη θεραπεια. Υστερρα θα πρεπει να βαλεις ανθρακα μαλλον γιατι οπως ειπε και η Ναταλια μαλλον εχει χαλκο.

 

Οσο ειναι καλο το νερο και οι μετρησεις μπορει να παει καλυτερα! Περαστικα νανε!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Eos έγραψε:

Εφοσον ξεκινησες με το esha2000 καλο θα ηταν να ολοκληρωσεις τη θεραπεια. Υστερρα θα πρεπει να βαλεις ανθρακα μαλλον γιατι οπως ειπε και η Ναταλια μαλλον εχει χαλκο.

 

Οσο ειναι καλο το νερο και οι μετρησεις μπορει να παει καλυτερα! Περαστικα νανε!

Δεν ξέρω αν έπιασε η θεραπεία ή ήταν τραυματισμός , πάντως το μάτι είναι καλύτερα και το ψάρι πολύ πιο δραστήριο. Ναι εννοείται θα βάλω άνθρακα και αλλαγές νερού . Θα κάνω θεραπεία για 3 ημέρες που λενε οι σπηλιές .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Δεν ξέρω αν έπιασε η θεραπεία ή ήταν τραυματισμός , πάντως το μάτι είναι καλύτερα και το ψάρι πολύ πιο δραστήριο. Ναι εννοείται θα βάλω άνθρακα και αλλαγές νερού . Θα κάνω θεραπεία για 3 ημέρες που λενε οι σπηλιές .

Κανονικα 3 μερες δεν φτανουν. Καλυτερα μια εβδομαδα. Αν λεει οτι για 3 μερες κάνεις θεραπεια και μετα αλλαγη νερου πχ, κανε 2 κυκλους θεραπειας.

Αν άρχισες esha, συνεχιζεις  το ιδιο φαρμακο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Update : 3η ημερα θεραπεία με esha 2000.

 

Για 3 ημέρες έκανα την προτεινόμενη θεραπεία και δοσολογία από την εταιρεία αύξησα όσο μπορούσα ανατάραξη επιφανείας για οξυγόνο. Το μάτι του ψαριού έχει επανέλθει 100% , τρώει , κυνηγάει, τα υπόλοιπα ψάρια και μαλάκια είναι όλα οκ. 

 

Τι να κάνω με τη θεραπεία , να αφήσω το νερό έτσι για άλλες 2 ημέρες και μετά να κάνω αλλαγή και άνθρακα ; 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 9:32 ΜΜ, το μέλος Loukas Rentifis έγραψε:

Update : 3η ημερα θεραπεία με esha 2000.

 

Για 3 ημέρες έκανα την προτεινόμενη θεραπεία και δοσολογία από την εταιρεία αύξησα όσο μπορούσα ανατάραξη επιφανείας για οξυγόνο. Το μάτι του ψαριού έχει επανέλθει 100% , τρώει , κυνηγάει, τα υπόλοιπα ψάρια και μαλάκια είναι όλα οκ. 

 

Τι να κάνω με τη θεραπεία , να αφήσω το νερό έτσι για άλλες 2 ημέρες και μετά να κάνω αλλαγή και άνθρακα ; 

 

 

Αν βλεπεις, οτι ολα καλα, αφησε ακομα ενα 24ωρο και μετα αλλαγη νερου + ανθρακα. Μαλλον τραυματισμος ηταν και οχι κατι σοβαρο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...