Jump to content

Μεταφορά ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα! Μετά από επιτέλους ησυχία κ ηρεμία από διάφορες αρρώστιες πρόσθεσα αρκετά φυτά, είχα κ γεννητούρια 😍 αποφάσισα να αρχίσω σιγά σιγά να αυξανω τα cory κοπαδακια μ καθότι είναι ακόμα λίγα(2 bronze, 3 albino, 1 panda). Πήρα λοιπόν από ένα κατάστημα ένα bronze μωράκι κ μετα απο Προληπτική καραντίνα το πρόσθεσα στο μεταξύ παρήγγειλα από το ίντερνετ cory panda γτ δεν υπήρχαν σε κάποιο κατάστημα κοντά ώστε να τα παραλάβω (το κατάστημα Κρήτη εγω Πειραιά) επειδή πέρα από το aquario που είναι κοντά μ δεν έχω ξανάπαρει από τόσο μακριά πήρα τηλέφωνο να βεβαιωθώ ότι η κατάσταση που θα ταξιδέψουν θα είναι κατάλληλη κ με διαβεβαίωσαν ότι θα είναι. Ήρθαν λοιπόν με 1 μέρα καθηστεριση με ένα κουριερ απλό που δεν γνωρίζε καν τι μεταφέρει όπου κούναγε το κουτί πανω κάτω λες κ είναι πατάτες ανοίγω προφανώς κ το 1 από τα 4 ήταν ήδη νεκρό κ όχι την ίδια μέρα καθως είχε αρχίσει η απόσυνθεση, μέχρι να έρθω σπίτι έχασα κ αυτό που ήταν μαζί με το άλλο, πήρα τηλέφωνο να κάνω παράπονα για τον τρόπο μεταφοράς κ μ είπαν ότι άμα θέλω μπορώ να μην παραλάβω πράγμα που δεν ήταν επιλογή καθώς θα τραβούσαν για δεύτερη φορά τα κακόμοιρα την ίδια ταλαιπωρία κ η απάντηση του πετσοπα ήταν να με αποζημίωσει λες κ το πρόβλημα ήταν τα 5 η 10 ευρώ που κοστίζουν τα ψαράκια. Απλα για να μ φύγει η απορία είμαι υπερβολικη έγω η το πετ σοπ είναι απαράδεκτο; 

(Συγγνώμη για το μίνι βιβλίο αλλά ήθελα να κάνω πλήρη ενημέρωση γτ είχα καιρό 😁

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά αφού είσαι Κερατσίνι τσέκαρε κ το petsupermarket στην Πειραιώς....συνηθως έχει panda cory κ γενικά έχει μεγάλη ποικιλία κ είμαι ευχαριστημένος με τα ψαράκια που έχω πάρει από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

Γενικά αφού είσαι Κερατσίνι τσέκαρε κ το petsupermarket στην Πειραιώς....συνηθως έχει panda cory κ γενικά έχει μεγάλη ποικιλία κ είμαι ευχαριστημένος με τα ψαράκια που έχω πάρει από εκεί. 

ΣΕ ευχαριστώ πολύ! Δεν το γνωρίζα το κατάστημα όντως έριξα μια ματιά κ είχε ποικιλία κ είναι κοντά 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω παραγγείλει ποτέ ψάρια από απόσταση και ούτε σκοπεύω να το κάνω για προφανείς λόγους (κίνδυνος για το ψάρι κατά την μεταφορά και έντονο στρες, περίπτωση να το παραλάβεις νεκρό ή η όλη κατάσταση να επιβαρύνει την υγεία του). Το κατάστημα μια χαρά τα είπε. Σκέψου θα μπορούσε να σου πει ότι δεν αναγνωρίζει τίποτα γιατί η εταιρεία ταχυμεταφορών άργησε μια μέρα και να βγάλεις άκρη με αυτούς. Επίσης κάποια καταστήματα δεν επιστρέφουν λεφτά, αλλά σου πιστώνουν την αξία του ψαριού, για μελλοντικές αγορές. Γενικά είναι ρίσκο η αγορά ψαριών από απόσταση. Δεν ξέρεις τις συνθήκες μεταφοράς. Το κατάστημα θα τα.συσκευασει σωστά (ανθεκτική σακούλα, οξυγόνο), αλλά το πώς θα μεταφερθούν, που οι μεταφορείς μπορεί να παίζουν "μπάλα" με τα δέματα, κανείς δεν ξέρει. Όσοι μένουμε Αττική, (εγώ Πέραμα είμαι), είμαστε τυχεροί γιατί έχουμε αρκετές επιλογές. Τι να πούνε αυτοί που μένουν επαρχία; 😔

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Προσωπικά δεν έχω παραγγείλει ποτέ ψάρια από απόσταση και ούτε σκοπεύω να το κάνω για προφανείς λόγους (κίνδυνος για το ψάρι κατά την μεταφορά και έντονο στρες, περίπτωση να το παραλάβεις νεκρό ή η όλη κατάσταση να επιβαρύνει την υγεία του). Το κατάστημα μια χαρά τα είπε. Σκέψου θα μπορούσε να σου πει ότι δεν αναγνωρίζει τίποτα γιατί η εταιρεία ταχυμεταφορών άργησε μια μέρα και να βγάλεις άκρη με αυτούς. Επίσης κάποια καταστήματα δεν επιστρέφουν λεφτά, αλλά σου πιστώνουν την αξία του ψαριού, για μελλοντικές αγορές. Γενικά είναι ρίσκο η αγορά ψαριών από απόσταση. Δεν ξέρεις τις συνθήκες μεταφοράς. Το κατάστημα θα τα.συσκευασει σωστά (ανθεκτική σακούλα, οξυγόνο), αλλά το πώς θα μεταφερθούν, που οι μεταφορείς μπορεί να παίζουν "μπάλα" με τα δέματα, κανείς δεν ξέρει. Όσοι μένουμε Αττική, (εγώ Πέραμα είμαι), είμαστε τυχεροί γιατί έχουμε αρκετές επιλογές. Τι να πούνε αυτοί που μένουν επαρχία; 😔

Δεν διαφωνώ.. Απλα κάθε φορά τα έφερναν με  βανακι προσεχτικά με οπτική επαφή κ φροντίδα κ φυσικά άμεσα. Υπέθεσα ότι εφόσον μιλάμε για ζωντανά θα υπήρχε η αντίστοιχη μεταχείριση.. Απογοητευτικα κ ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το κατάστημα σε όποιαδηποτε άλλη αγορά.. Απλα θεωρώ ότι εφόσον γνωρίζουν τον τρόπο μεταφοράς θα έπρεπε να μην τις κανουν η έστω να βρουν ένα πιο safe τρόπο γτ κ εισαγωγές που κάνουν από το εξωτερικό δεν νομίζω να φτάνουν σε τέτοια κατάσταση.. 😔 Όσο για την πίστωση κ την επιστροφή χρημάτων καταλαβαίνω αλλά τα χρήματα είναι το τελευταίο που με νοιάζει ούτε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το ποσό των 10 ευρώ από την στιγμή που πήραμε στο λαιμό μας τις ζωουλες.. 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ψαράκια… προσωπικά έχω παραγγείλει πολλές φορές από γνωστά καταστηματα στην αθηνα αν δεν έβρισκα κάποιο ψάρι στη Θεσσαλονίκη… έρχονται όμως την ίδια μέρα με τα ΚΤΕΛ και όχι με κούριερ που σίγουρα έχει πιο μεγάλο ρίσκο.. πάντως πάντα στρεσάρονται από το ταξίδι…άλλωστε και στα καταστηματα έτσι πηγαίνουν σε σακούλες…όσο πιο σύντομο είναι το ταξίδι μέχρι να έρθουν στο νέο τους σπίτι τόσο λιγότερος ο κίνδυνος..

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗ έγραψε:

Δεν διαφωνώ.. Απλα κάθε φορά τα έφερναν με  βανακι προσεχτικά με οπτική επαφή κ φροντίδα κ φυσικά άμεσα. Υπέθεσα ότι εφόσον μιλάμε για ζωντανά θα υπήρχε η αντίστοιχη μεταχείριση.. Απογοητευτικα κ ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το κατάστημα σε όποιαδηποτε άλλη αγορά.. Απλα θεωρώ ότι εφόσον γνωρίζουν τον τρόπο μεταφοράς θα έπρεπε να μην τις κανουν η έστω να βρουν ένα πιο safe τρόπο γτ κ εισαγωγές που κάνουν από το εξωτερικό δεν νομίζω να φτάνουν σε τέτοια κατάσταση.. 😔 Όσο για την πίστωση κ την επιστροφή χρημάτων καταλαβαίνω αλλά τα χρήματα είναι το τελευταίο που με νοιάζει ούτε με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το ποσό των 10 ευρώ από την στιγμή που πήραμε στο λαιμό μας τις ζωουλες.. 

Έχεις 1000% δίκιο και εγώ λυπάμαι για την ταλαιπωρία τουλάχιστον που τραβάνε και για αυτό δεν παραγγέλνω. Πάντως η πιο safe επιλογή είναι αυτή που λέει ο Γρηγόρης γιατί με τα ΚΤΕΛ απ'οπου και να παραγγείλεις, από την άλλη άκρη της Ελλάδας πάνω από μισή μέρα δεν μείνει το ψάρι στην σακούλα. Να σκεφτείς τι στρες που περνάνε τα ψάρια κατά την μεταφορά. Πρόσφατα είχα αγοράσει ψαράκια από μαγαζί σε απόσταση 25' από το σπίτι μου. Πήγα με την μηχανή, έβαλα την σακούλα μέσα σε τσάντα πλάτης και γύρισα σπίτι όσο πιο γρήγορα μπορούσα αλλά προσεκτικά για να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερες αναταράξεις. Όταν έβγαλα την σακούλα από την τσάντα, το ένα ψαράκι είχε χάσει τελείως το χρώμα του. Αφού το έβαλα στο ενυδρείο ήταν στα χαμένα και συνήλθε πλήρως μετά από 2 μέρες. Φαντάζεσαι οπότε τι στρες τράβηξε, όχι για 1,2 ή 3 μέρες αλλά για μισή ώρα. 

  • Like 2
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ  θα έκανα το εξείς, την επόμενη φορά θα κοιταγα το Tracking και μόλις έφταναν στο κατάστημα δε θα περίμενα την επομενη μέρα για παραλαβη θα πηγαινα εγω στον Courier.

Επίσης δε Θα παραγελνα ΠΣΚΔ καθώς συνήθως αργούν περισότερο.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...