Jump to content

Καραντίνα χωρίς βιολογικό υλικό.


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Έχω ένα reef τρεις μήνες τώρα και τα ψαράκια μου παρουσίασαν ich. Έχω ένα ενυδρείο και εξοπλισμό να τον κάνω καραντίνα. Το θέμα μου είναι ότι δεν προνόησα να βάλω βιολογικό υλικό στο sump έτσι ώστε να έχω σε μια περίπτωση που το χρειαστώ για την καραντίνα. Τι κάνουμε τώρα; Πως μπορώ να ξεκινήσω την καραντινα μου άμεσα;

Έγινε επεξεργασία - lefteriskri
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω με συχνες αλλαγες νερου (καθημερινα δηλαδη) αλλα ασε να σου πουνε και πιο εμπειροι τι να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλά επειδή λέω να κάνω την μέθοδο με την υπόαλατοτητα θα υπάρχει θέμα αν σπάσω  σε κομματάκια τον βραχο που έχω στο σαμπ και τον βαλω στο φίλτρο. Αυτός έχει βιολογία. Απλά δεν ξέρω αν με την υποαλατοτητα και την σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας θα πεθάνουν οργανισμοί που τύχουν κατοικούν τον βραχο με αποτέλεσμα να έχω αλλά θέματα μετά 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση και εγώ ; Σε ασθένειες όπως το ich ,δεν θα πρέπει η αγωγή να γίνει σε όλο το ενυδρείο ; Το βακτήριο δεν πέφτει και στο υπόστρωμα και ξανακάνει τον κύκλο του μετοικίζοντας πάνω στο ψάρι πάλι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Οκ απλά επειδή λέω να κάνω την μέθοδο με την υπόαλατοτητα θα υπάρχει θέμα αν σπάσω  σε κομματάκια τον βραχο που έχω στο σαμπ και τον βαλω στο φίλτρο. Αυτός έχει βιολογία. Απλά δεν ξέρω αν με την υποαλατοτητα και την σταδιακή αύξηση της θερμοκρασίας θα πεθάνουν οργανισμοί που τύχουν κατοικούν τον βραχο με αποτέλεσμα να έχω αλλά θέματα μετά 

σιγουροτατα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Έχω ένα reef τρεις μήνες τώρα και τα ψαράκια μου παρουσίασαν ich. Έχω ένα ενυδρείο και εξοπλισμό να τον κάνω καραντίνα. Το θέμα μου είναι ότι δεν προνόησα να βάλω βιολογικό υλικό στο sump έτσι ώστε να έχω σε μια περίπτωση που το χρειαστώ για την καραντίνα. Τι κάνουμε τώρα; Πως μπορώ να ξεκινήσω την καραντινα μου άμεσα;

Πες τωρα τι ψαρια εχεις , λιτρα ενυδρειου, φωτο, μετρησεις κτλ

και αν εχεις στο main κοραλια και άλλους οργανισμους

Και να ξερεις, αν θα βγαλεις τα ψαρια απο το main και να τα πας σε καραντινα, το main πρεπει να παραμεινει χωρις  ψαρι για πανω απο 1,5 μηνα.

Και υποαλατοτητα δεν βοηθαει παντα.

Διάβασε αυτο -

Δεν εχεις βιολογικο στο sump? ουτε βιομπαλες ουτε τουβλακια?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει όλα τα άρθρα αυτά Ναταλια. Το μόνο ερώτημα μου είναι αυτό με την βιολογία πως θα ξεκινήσω ενώ δεν έχω βιολογικό έτοιμο. Στο sump έχω μόνο βραχο που τον έβαλα για να αυξήσω την βιολογία γιατί τον είχα και περίσσευμα. Για ποιο λόγο να έχω βίο μπάλες η τούβλα; Είναι απαραίτητο;

Link to comment
Share on other sites

.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Τα έχω διαβάσει όλα τα άρθρα αυτά Ναταλια. Το μόνο ερώτημα μου είναι αυτό με την βιολογία πως θα ξεκινήσω ενώ δεν έχω βιολογικό έτοιμο. Στο sump έχω μόνο βραχο που τον έβαλα για να αυξήσω την βιολογία γιατί τον είχα και περίσσευμα. Για ποιο λόγο να έχω βίο μπάλες η τούβλα; Είναι απαραίτητο;

Αν θα σου πω, οτι πια οι περισσοτεροι δεν βαζουν πια βραχο στο σαμπ, αλλά βιολογικο υλικο οπως maxspect biosphere,  bioblocks κτλ....Ειναι και πιο ευκολο μετα να το μεταφερεις και στην  καραντινα. 

μετα την θεραπεια, αν θα κανεις,  θα πεταξεις οτι ειχε επαφη με το φαρμακο. 

Αν δεν θα κανεις θεραπεια με χαλκο, δοκιμασε αυτο- https://www.aquarium-munster.com/en/products/remedies/protomor/

Λεει μπορεις να το βαλεις και στο main.

Αν θα στησεις καραντινα, διαλεξε τα πιο μικρα κομματια βραχου, να μην μπορει να κρυφτει μεσα καποιο μεγαλουτσικο "ζωακι". Εννοειται οτι θα κανεις καθημερινα τεστ νερου και παρε και αλατακι γιατι θα χρειστει να κανεις τις αλλαγες νερου.

Εγω κανω καραντινα σε ενα 60λ ενυδρειο, αλλά πανω απο 1 ψαρι δεν υπαρχει μεσα και πολλες φορες βαζω μόνο ενα κομματακι βραχου απο το main, διαλεγω καποιο να μην ειναι πολυ πορώδες. Και κανονικα φτανει αυτο.

Τωρα με πολλα ψαρια..... δεν ξερω....

Η καραντινα πόσα λιτρα ειναι και πόσα ψαρια και ποιο μεγεθος θα μπουν μεσα?

Θα ελεγα να περιμενεις την απαντηση του @niknik, αν υπαρχει λυση, θα την ξερει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καραντίνα ιδανικα θα έπρεπε να τρεχει σε αναμονη μεχρι να την χρειαστουμε ,τωρα στήνοντας νεα τα blocks η μακαρόνια κλπ ,που θα μπουν για βιολογικο υλικο θελουν λιγο καιρό για να μπολιαστουν απο το main και μετα να μπουν στην καραντινα.Κανενα,σωληνα για κρυψώνα η νεκρο κοραλι κλπ θα βοηθήσει ουσιαστικά για ησυχαστηριο στα ψαρια.

Μετα το τελος του χαλκου,τον αφαιρεις βαζεις ανθρακα ,βακτηρια και μολις μηδενισει την ξανατοποθετηθεις στην αναμονη.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θα σου πω, οτι πια οι περισσοτεροι δεν βαζουν πια βραχο στο σαμπ, αλλά βιολογικο υλικο οπως maxspect biosphere,  bioblocks κτλ....Ειναι και πιο ευκολο μετα να το μεταφερεις και στην  καραντινα. 

μετα την θεραπεια, αν θα κανεις,  θα πεταξεις οτι ειχε επαφη με το φαρμακο. 

Αν δεν θα κανεις θεραπεια με χαλκο, δοκιμασε αυτο- https://www.aquarium-munster.com/en/products/remedies/protomor/

Λεει μπορεις να το βαλεις και στο main.

Αν θα στησεις καραντινα, διαλεξε τα πιο μικρα κομματια βραχου, να μην μπορει να κρυφτει μεσα καποιο μεγαλουτσικο "ζωακι". Εννοειται οτι θα κανεις καθημερινα τεστ νερου και παρε και αλατακι γιατι θα χρειστει να κανεις τις αλλαγες νερου.

Εγω κανω καραντινα σε ενα 60λ ενυδρειο, αλλά πανω απο 1 ψαρι δεν υπαρχει μεσα και πολλες φορες βαζω μόνο ενα κομματακι βραχου απο το main, διαλεγω καποιο να μην ειναι πολυ πορώδες. Και κανονικα φτανει αυτο.

Τωρα με πολλα ψαρια..... δεν ξερω....

Η καραντινα πόσα λιτρα ειναι και πόσα ψαρια και ποιο μεγεθος θα μπουν μεσα?

Θα ελεγα να περιμενεις την απαντηση του @niknik, αν υπαρχει λυση, θα την ξερει.

Τα έχω προμηθευτεί όλα για την καραντινα το θέμα μου ήταν τι θα κάνω με την βιολογία την οποία δεν είχα προβλέψει. Θα κάνω θεραπεία με χαλκό seachem cupramine. Απλά αν βάλω ζωντανό βραχο που έχω στο σαμπ φοβαμαι μην έχω θέμα μετά με αμμωνίες και τα σχετικά αν παθαίνουν τα ζωντανά που μπορεί να έχει επάνω. Μετά την θεραπεία που θα τρέχει χωρίς τον χαλκό μπορώ να βάλω τον βραχο έτσι ώστε να έχω βιολογία;δυο ψαράκια θα βάλω μέσα ένα clown και ένα cardinal. Το tang και το six line δεν άντεξαν και πέθαναν όποτε θα κάνω την θεραπεία σε αυτά τα δυο και θα αφήσω το κύριο ενυδρείο χωρίς ψάρια για 76 μέρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Η καραντίνα ιδανικα θα έπρεπε να τρεχει σε αναμονη μεχρι να την χρειαστουμε ,τωρα στήνοντας νεα τα blocks η μακαρόνια κλπ ,που θα μπουν για βιολογικο υλικο θελουν λιγο καιρό για να μπολιαστουν απο το main και μετα να μπουν στην καραντινα.Κανενα,σωληνα για κρυψώνα η νεκρο κοραλι κλπ θα βοηθήσει ουσιαστικά για ησυχαστηριο στα ψαρια.

Μετα το τελος του χαλκου,τον αφαιρεις βαζεις ανθρακα ,βακτηρια και μολις μηδενισει την ξανατοποθετηθεις στην αναμονη.

Νίκο για πες καμία ιδέα τώρα που δεν είχα προνοήσει να βάλτο λίγο βιολογικό μέσα στο σαμπ σε περίπτωση ανάγκης; Έχω μόνο βραχο στο σαμπ. Απλά φοβαμαι να τον βάλω μέσα όταν κάνω την θεραπεία. Αυτό που σκέφτηκα σαν μια λύση είναι τις 15 μερες της θεραπείας να κάνω μεγάλες αλλαγές ανά τρεις μερες της τάξης του 80% και μόλις τελειώσει η θεραπεία και δεν θα εχω χαλκό μέσα να βάλω τον βραχο μέχρι να περάσουν άλλες 60 μερες για να τα επιστρέψω στο main ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καραντινα πόσα λιτρα ειναι.?

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει καραντινα και θεραπεια στονμελανουρο στα 60λ με χαλκο. Δεν εβαλα τοτε βιολογικο, μόνο 2 χουφτες αραγωνιτη για να κοιμαται. Και δεν μου ειχε ανεβασει αμμωνια

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Η καραντινα πόσα λιτρα ειναι.?

 

35 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 5:46 ΜΜ, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Νίκο για πες καμία ιδέα τώρα που δεν είχα προνοήσει να βάλτο λίγο βιολογικό μέσα στο σαμπ σε περίπτωση ανάγκης; Έχω μόνο βραχο στο σαμπ. Απλά φοβαμαι να τον βάλω μέσα όταν κάνω την θεραπεία. Αυτό που σκέφτηκα σαν μια λύση είναι τις 15 μερες της θεραπείας να κάνω μεγάλες αλλαγές ανά τρεις μερες της τάξης του 80% και μόλις τελειώσει η θεραπεία και δεν θα εχω χαλκό μέσα να βάλω τον βραχο μέχρι να περάσουν άλλες 60 μερες για να τα επιστρέψω στο main ενυδρείο 

Δεν έχεις πολλές επιλογές, εκτός το ότι η καραντίνα είναι πολύ μικρή, εδώ πάρε βράχο από το σάμπ ζωντανό στη στην και προσθεσε στο σάμπ ένα κομμάτι νεκρό +βακτήρια. 

Τον βράχο της καραντίνας εγώ δεν θα τον έβαζα ξανά στο ενυδρείο, όμως θα την κράταγα ανοιχτή μετά το τέλος της θεραπείας χωρίς φως, καθαρή από χαλκό και με βακτήρια, με ένα κυκλοφορητής και θερμοστάτη. 

Κάθε αλλαγή από το main που θα έκανα το βρώμικο νερό του θα ήταν η αλλαγή της καραντίνας μέχρι την επόμενη φορά. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...