Jump to content

Παροχή CO2


stakas86

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό μήνα (για εχθές)!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω παροχή CO2 στο ενυδρείο μου.

Το 90% των φώτων μου είναι δεμένα σε ξύλο πέτρες κλπ .

Anubia/ Cryptocoryne / Bucephalandra

Μόνο στο υπόστρωμα έχω βάλει Tropica Helanthium Tenellum.

Ο λόγος που σκέφτομαι για παροχή CO2 είναι η αραιή εμφάνιση μαύρης άλγης σε ρίζες την οποία την καταπολεμω με seachem Excel.

Ενυδρείο 80 λιτρων με εξωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρειο παει καλα, δεν υπαρχει λογος να αλλαζεις κατι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλά πάει και η ανάπτυξη των φυτών είναι καλή, απλά έλεγα μήπως άξιζε.

Ευχαριστώ πάντως!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος stakas86 έγραψε:

Γενικά καλά πάει και η ανάπτυξη των φυτών είναι καλή, απλά έλεγα μήπως άξιζε.

Ευχαριστώ πάντως!

 

Αν καποια στιγμη θα θελεις να πας για πιο δυσκολα φυτα, τοτε ναι.

Γενικος το CO2 βοηθαει πολυ τα φυτα. Αν εχεις δυνατοτητα να παρεις, παρε. Απλα για τα φυτα σου δεν ειναι απαραιτητο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν καποια στιγμη θα θελεις να πας για πιο δυσκολα φυτα, τοτε ναι.

Γενικος το CO2 βοηθαει πολυ τα φυτα. Αν εχεις δυνατοτητα να παρεις, παρε. Απλα για τα φυτα σου δεν ειναι απαραιτητο.

Σκέφτομαι να αλλάξω κάποια στιγμή και να βάλω κάποια σε κόκκινο χρώμα (αυτά νομίζω έχουν περισσότερες απαιτήσεις σε CO2), η παροχή με μπουκάλες κλπ κάνει θόρυβο ή είναι όπως στην αεραντλία?

Και αν ποτέ πάω σε μπουκάλες υπάρχει κάποια πρόταση για το 80λιτρο που έχω ? 

Link to comment
Share on other sites

κάνει θόρυβο απο καθόλου έως λίγο, εξαρτάτε απο τον τύπο διάσχιση που θα έχεις, πχ τα  inline CO2 έχουν πολύ καλή διάχυση και δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, όπως και η σκάλες διάχυσης και αυτές δεν κάνουν θόρυβο και έχουν καλή διάχυση. Αντιθέτως κάποια CO2 Reaktor που έχουν φτερωτή ή δουλεύουν με ρεύμα κάνουν θόρυβο απο πολύ λίγο έως τόσο όσο μια αεραντλία.

 

Προτίμησε σύστημα με δυο μανόμετρα, όσο για την μπουκάλα όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα εφόσον έχεις χώρο να την τοποθετήσεις. Εδώ στην περιοχή μας είτε γεμίσω μια μπουκάλα 1 λίτρο είτε 2 λίτρα τα ίδια με παίρνει, αλλού δεν ξέρω. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κάνει θόρυβο απο καθόλου έως λίγο, εξαρτάτε απο τον τύπο διάσχιση που θα έχεις, πχ τα  inline CO2 έχουν πολύ καλή διάχυση και δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, όπως και η σκάλες διάχυσης και αυτές δεν κάνουν θόρυβο και έχουν καλή διάχυση. Αντιθέτως κάποια CO2 Reaktor που έχουν φτερωτή ή δουλεύουν με ρεύμα κάνουν θόρυβο απο πολύ λίγο έως τόσο όσο μια αεραντλία.

 

Προτίμησε σύστημα με δυο μανόμετρα, όσο για την μπουκάλα όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα εφόσον έχεις χώρο να την τοποθετήσεις. Εδώ στην περιοχή μας είτε γεμίσω μια μπουκάλα 1 λίτρο είτε 2 λίτρα τα ίδια με παίρνει, αλλού δεν ξέρω. 

 

Σε ευχαριστώ !

Θα τα δω και θα ρωτήσω αν έχω απορίες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Ένα σύστημα co2 αποτελείται συνήθως από μπουκαλα - μειωτηρα πίεσης- διαχύτη (diffuser) ο οποίος μπορεί να είναι εσωτερικός ή εξωτερικός ( inline) που μπαινει στο σωλήνα εισαγωγης του εξωτερικού φίλτρου...

Το επίπεδο θορύβου είναι ανύπαρκτο...

Από εκεί και πέρα υπάρχει και ένα άλλο σύστημα diffuser, εξωτερικό και αυτό, ο Reaktor που χρησιμοποιείται για καλύτερη διάσπαση του co2, και όπως πολύ σωστά είπε ο Χρήστος λόγω φτερωτής έχει ένα μικρό επίπεδο θορύβου...

 

Όταν και αν αποφασίσεις να βάλεις co2 να κοιτάξεις για μπουκαλα πυροσβεστηρα 2 ή 5 κιλών, ανάλογα με το χώρο που έχεις να τη βάλεις, και σύστημα μειωτηρα πίεσης με διπλό μανόμετρο και αν θες κοίτα να έχει και ηλεκτροβανα για να σου ανοίγει- κλείνει το σύστημα αυτόματα μαζί με τα φώτα...

Όταν με το καλό αποφασίσεις εδώ είναι όλοι να σε βοηθήσουν 👍

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2023 at 12:55 ΜΜ, το μέλος jimakos έγραψε:

Καλησπέρα 

Ένα σύστημα co2 αποτελείται συνήθως από μπουκαλα - μειωτηρα πίεσης- διαχύτη (diffuser) ο οποίος μπορεί να είναι εσωτερικός ή εξωτερικός ( inline) που μπαινει στο σωλήνα εισαγωγης του εξωτερικού φίλτρου...

Το επίπεδο θορύβου είναι ανύπαρκτο...

Από εκεί και πέρα υπάρχει και ένα άλλο σύστημα diffuser, εξωτερικό και αυτό, ο Reaktor που χρησιμοποιείται για καλύτερη διάσπαση του co2, και όπως πολύ σωστά είπε ο Χρήστος λόγω φτερωτής έχει ένα μικρό επίπεδο θορύβου...

 

Όταν και αν αποφασίσεις να βάλεις co2 να κοιτάξεις για μπουκαλα πυροσβεστηρα 2 ή 5 κιλών, ανάλογα με το χώρο που έχεις να τη βάλεις, και σύστημα μειωτηρα πίεσης με διπλό μανόμετρο και αν θες κοίτα να έχει και ηλεκτροβανα για να σου ανοίγει- κλείνει το σύστημα αυτόματα μαζί με τα φώτα...

Όταν με το καλό αποφασίσεις εδώ είναι όλοι να σε βοηθήσουν 👍

Ευχαριστώ πολύ, ήσουν περιγραφικός.

Κοίτα γενικά έχω πράγματα στο ενυδρείο μου που και να μην τα είχα δεν θα πάθαινα και τίποτα, απλά θέλω να τους έχω οτι καλύτερο μπορώ και όσο μπορώ βέβαια (οικονομικά).

Απλά έλεγα οτι απο το να έχω το νου μου να ρίχνω excel αν με την παροχή CO2 είχα κάτι καλύτερο ποιοτικά στο ενυδρείο μου.

Βέβαια απο άποψη χώρου θα το δω, αυτά απο θέμα ασφάλειας επειδή έχω και μικρά παιδιά μέσα, έχουμε θέμα?

Έχω δει κάποια συστήματα της eheim με μπουκάλες μιας χρήσης, φαντάζομαι δεν αξίζει?

Θα επανέλθω πάντως γιατι μάλλον θα το προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση έχω το φίλτρο Eheim Professional 5E 350 που ρυθμίζω την ροή πως ξέρω αν πρέπει να το έχω φουλ τέρμα ή στο μικρότερο?

Τα ψάρια που έχω μέσα είναι Gourami / Molly / Pleco / Guppy / Cory / Γαρίδες το φίλτρο το έχω στο χαμηλότερο και οι μετρήσεις κλπ είναι οκ.

Μήπως τα ψαράκια αυτά θέλουν περισσότερο ισχύ να νιώθουν την ροή ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Μια ερώτηση έχω το φίλτρο Eheim Professional 5E 350 που ρυθμίζω την ροή πως ξέρω αν πρέπει να το έχω φουλ τέρμα ή στο μικρότερο?

Τα ψάρια που έχω μέσα είναι Gourami / Molly / Pleco / Guppy / Cory / Γαρίδες το φίλτρο το έχω στο χαμηλότερο και οι μετρήσεις κλπ είναι οκ.

Μήπως τα ψαράκια αυτά θέλουν περισσότερο ισχύ να νιώθουν την ροή ?

Εντομεταξυ έχει και παλμικό και να ρυθμίσω μέρα κ νύχτα τη ροή, εγώ εγώ βάλει το σταθερό και στην χαμηλότερη ροή 

 

Screenshot_20230505_210037_Chrome.jpg

Screenshot_20230505_210105_Chrome.jpg

Έγινε επεξεργασία - stakas86
Link to comment
Share on other sites

πες διαστασεις του ενυδρειου, βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου και βγαλε φωτο απο το μπαστουνι εξοδου. Και η απαντηση ερχεται :)

πλεκο θελουν παραπανω ροη , γκαπυ και τα υπολοιπα ψαρια -  οχι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πες διαστασεις του ενυδρειου, βγαλε μια γενικη φωτο του ενυδρειου και βγαλε φωτο απο το μπαστουνι εξοδου. Και η απαντηση ερχεται :)

πλεκο θελουν παραπανω ροη , γκαπυ και τα υπολοιπα ψαρια -  οχι

Καλημέρα!

Το ενυδρείο μου έχει τις παρακάτω διαστάσεις:

Διαστάσεις ενυδρείου (Π x Υ x Β) cm 50 x 36 x 42

 

20230506_135111.jpg

20230506_134956.jpg

20230501_201336.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις μακρυ spray bar, μπορεις ανετα να αφηνεις να δουλευει και φουλ το φιλτρο. Κανονικα καπου 600λ/ωρα φτανει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν εχεις μακρυ spray bar, μπορεις ανετα να αφηνεις να δουλευει και φουλ το φιλτρο. Κανονικα καπου 600λ/ωρα φτανει.

Είναι περίπου 30cm και το φουλ του είναι 748λ .

Τώρα το έχω ανεβάσει στα 600 από 400 που το είχα .

Δεν βλέπω κάποια δυσκολία στα ψαράκια.

Μπορώ να το ορίσω και σε ώρες, πχ πρωί μέγιστο βράδυ πιο ήρεμο, ή παλμικό ανά κάποια sec  ανεβάζει ροή.

Να μείνω στο βασικό συνεχόμενης ροής ?

Link to comment
Share on other sites

Κανε συνεχομενη ροη.

Το θεμα ειναι να μην ενοχλει πολυ τα ψαρια.

Αν στο φουλ θα δεις πολυ ροη, ανοιξε μερικες τρυπες ακομα στο spray bar

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε συνεχομενη ροη.

Το θεμα ειναι να μην ενοχλει πολυ τα ψαρια.

Αν στο φουλ θα δεις πολυ ροη, ανοιξε μερικες τρυπες ακομα στο spray bar

Θα μπορούσα να ανοίξω, αλλά και προς άλλη κατεύθυνση γιατί στην ίδια ευθεία είναι λίγο δύσκολο γιατί έχει μικρά κενά ανάμεσα σε κάθε τρύπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...