Jump to content

Ασφυξία από Co2


Recommended Posts

Έφυγα το πρωί για βόλτα, γύρισα πριν μισή ώρα και είδα την καταστροφή του Δράμαλη... Δεν ξέρω πως κ γιατί, όμως άδειασε η μπουκάλα του Co2 στο ενυδρείο... Η ηλεκτροβάνα άνοιξε στις 13:00. Επέστρεψα στις 17:00. Η μπουκάλα στο μηδέν (ήταν στα 3/4), το drop checker ανοιχτό κίτρινο όσο δεν πάει.

Απολογισμός: 3 γκάπι στο πάτωμα, ο borneo sucker και μερικές blue diamond ψόφιες, καμία 10αριά γκάπι που μάλλον δεν βλέπω να τα καταφέρνουν μέχρι το πρωί, ζήτημα αν επιζήσουν 5-6 γκάπι κ μερικές γαρίδες.

Αμμωνία δεν έχω ανεβάσει ακόμη, το θεωρώ δεδομένο όμως γιατί ψάχνω κάποια ψάρια κ δεν τα βλέπω.

Έχω το eheim 400. Έβλεπα μια αστάθεια στον μετρητή φυσαλίδων, δηλ ήθελα περίπου 5 φυσαλίδες/4 δευτ κι εκεί που η ροή ήταν η κανονική, σταματούσε για 2'', έβγαζε μια μεγαλύτερη φυσαλίδα κ συνέχιζε, όμως που να φανταστώ ότι θα γινόταν αυτή η καταστροφή...

Γιατί συνέβη; Το σύστημα έτρεχε ένα μήνα. Το έχει πάθει κανείς άλλος; 

  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τελικά επιβίωσαν τα υπόλοιπα, πως είναι το ενυδρείο σου τώρα ?

 

Έγινε επεξεργασία - stakas86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τηλ αληθεις δεν εχω παθει κατι τετοι ποτέ, παρα, που ειχα ενα κινεζο με μονό μανομετρο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις τωρα τουλαχιστον 3-4 αλλαγες νερου μικρες και συχνες, δηλ απο 10% καθε 1 ωρα. Το υγρο απο το drop checker απλα πετας, χαλασε. Αν εχεις οξυζενε 3% καθαρο, μπορεις να βαλεις 20μλ στα 100λ σιγα σιγα σε σημειο με μεγαλυτερη ροη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες 3 μικρές αλλαγές νερού, κλάδεψα κ έβγαλα τις πέτρες για να βρω τα ψάρια που έψαχνα

Έχασα 12 γκάπι και 2 borneo suckers. Επέζησαν 8 ενήλικα κ 4 μικρά. Έχω δει κ 5 blue diamond να σουλατσάρουν.

Η χθεσινή εικόνα ήταν σοκαριστική. Ψαράκια στο πάτωμα, μπλεγμένα στα φυτά,  ουρές μισοχωμένες στο σκίμερ του φίλτρου, τούμπα στο βυθό κ όσα ζούσαν ακίνητα κάτω από την έξοδο του νερού για λίγο οξυγόνο... Το νερό άσπρο, να φαίνεται με το μάτι η ροή του στο εσωτερικό...

Το σωληνάκι του διοξειδίου είχε πεταχτεί έξω από το diffuser, μάλλον λόγω της πίεσης... Χαμός.

Ευτυχώς κ σήμερα οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.

Ο μειωτήρας το προκάλεσε; Φυσικά ούτε λόγος να το ξαναβάλω. Υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος της Eheim να το πάω για έλεγχο ή ψάχνω ψύλλους στα άχυρα;

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Ποιόν ρυθμιστή πίεσης έχεις;;

 

Μάλλον θα κόλλησε θεωρώ εγώ, και έβγαλε όλοι την πίεση της μπουκάλας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν με το διπλό μανόμετρο που υπάρχει στο Eheim set 400

 

20210119164743_eheim_meiotis_piesis_co2_me_diplo_manometro.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε παρότι είναι φαν της eheim, είχα και εγώ πρόβλημα με περιφερειακά της.,

Έχω πάρει μια σειρά από διάφορα  περιφερειακά της Eheim με WiFi.

Αφού λοιπόν όλοι μου έλεγαν,  πωλητές , μαγαζιά κλπ ότι θα μπορώ να έχω τον έλεγχο και εκτός σπιτιού (κάτι που δεν ισχύει γιατί παίζει με τοπική IP και όχι με εφαρμογή, επομένως ποιο το όφελος, τεσπα..)

Ο θερμαντήρας στην αρχή έχανε το WiFi και 2 φορές από τύχη είδα το κλασικό θερμόμετρο γιατί τον έβλεπα να λειτουργεί για αρκετό χρόνο και είδα ότι είχε φτάσει στους 29 βαθμούς και συνέχιζε..

Έστειλα τότε eMail στην Eheim λύθηκε με επόμενο update..

Αν έλειπα δεν ξέρω πόσο θα είχε φτάσει η θερμοκρασία αν και θεωρώ έχει κάποιο όριο αλλιώς θα έβλεπα μπουρμπουλήθρες .

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις... Κάτι τέτοιο με θερμαντήρα, όχι της eheim, είχε πάθει κι ένας φίλος μου. Έφυγε για Χριστούγεννα κ όταν γύρισε βρήκε βραστά τα ψαράκια του και σταμάτησε το χόμπι.

Επικοινώνησα με το κατάστημα για να σταλεί ο ρυθμιστής στην Eheim για έλεγχο. Μου ζήτησαν φωτό από τη συνδεσμολογία, την έστειλα και περιμένω.

Θα δοκιμάσω αύριο να επικοινωνήσω απευθείας με την eheim.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Περνάω περίοδο κατάθλιψης στο χόμπι. Έχει περάσει ένας μήνας από τη ζημιά κι ακόμη το κατάστημα δεν μου έχει απαντήσει για το που μπορώ να πάω το σύστημα διοξειδίου για έλεγχο.

Αυτό το μήνα το ενυδρείο τρέχει χωρίς διοξείδιο και τα φυτά έχουν πάθει σοκ. Δεν έχουν μεγαλώσει ούτε 1 εκατοστό, που σε αυτό το διάστημα πριν χρειάζονταν κλάδεμα δύο φορές.

 Στο γρασίδι έχει επανεμφανιστεί άλγη, την οποία προς το παρόν την αφήνω χωρίς να κάνω τίποτα (είπαμε, κατάθλιψη).

 

 

received_239411958712961.jpeg

received_1456898641803355.jpeg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε καταλαβαίνω αλλά μην απελπίζεσαι.. θα το φτιάξεις.. πες μου λίγο.. το σωληνακι που εβαλες ήταν σωληνακι για co2; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είχα πριν σωληνάκια και διαχύτες από το μικρό σύστημα της tropica, όταν έβαλα το eheim τα άλλαξα με αυτά που είχε στο set 400

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. έχει συμβεί και σε μένα να αδειάσει η μπουκάλα επειδή δεν βίδωσα καλά το μανόμετρο.. αλλά η διαρροη ήταν έξω από το ενυδρείο..την έχεις ξαναχρησιμοποιησει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, φοβάμαι να το ξαναβάλω, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και θα λείπω πολύ περισσότερο. Μέσα σε 2-3 ώρες έχασα το μισό και βάλε ενυδρείο, αν μου συνέβαινε κάποιο καλοκαιρινό Σ/Κ δεν θα έβρισκα τίποτα ζωντανό.

Θα μπορούσα να σκεφτώ 1002 αιτίες, δικό μου λάθος κλπ αν το πρόβλημα εμφανιζόταν όταν το έστησα.  Ομως λειτουργούσε ένα μήνα χωρίς να το ξαναπειράξω. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα νέο μειωτήρα με μανόμετρα, της Dennerle και χθες το βράδυ άρχισα να ξαναστήνω, γιατί αυτό το 2μηνο χωρίς διοξείδιο άφησε πολλές πληγές πίσω.

Ξήλωσα το γρασίδι, κλάδεψα κρυπτοκορίνες, stem και τα pogostemon γιατί είχαν πιάσει άλγες, έβαλα και μια ριζούλα για αλλαγή. Φύτεψα λίγη Rotala rotundifolia και Ludwigia super red, μένει να καθαρίσω πάλι κ να ελέγξω καλύτερα τα παλιά φυτά.

Καμιά ιδέα για αλλαγές; Τώρα που ζεστάθηκα πάλι!

 

359929483_821102142789360_8848311382745329853_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...