Jump to content

Η πρώτη μου προσπάθεια! Παρουσίαση και διορθώσεις...


Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από 1.5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου(2 εβδομάδες από την ολοκλήρωση  του στρωσίματος) ήρθε η στιγμή να παρουσιάσω και εγώ το αποτέλεσμα της πρώτης μου προσπάθειας. Φυσικά θα γίνουν  αρκετές  προσθήκες ακόμη και ευελπιστώ  οποία προβλήματα  παρουσιαστούν με την καθοδήγηση σας να ξεπεραστούν!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω  για την μέχρι τώρα βοήθεια! 

 

Κάποιες πληροφορίες;

Ενυδρείο  juwel primo 110 (81x36x45) με τον βασικό εξοπλισμό  του

Αντλια eccoflow 500l/h

Φιλτρο εσωτερικό  bioflow super

Φωτισμος novolux led 80  10.5W, 6500K 819Lumen

Θερμοστατης 100W

Βιολογικο υλικο  sera siporax  mini

Eheim skim 350

 

Aquascape: πετρες dragon stone, ξυλο, υπόστρωμα sera floredepot και χαλαζιακο χαλικι

Φυτα: marsilea hirsuta, staurogyne  repens, anubia gracilis + petite, taxyphylum barbieri (java moss), buckephalandra red, cryptocoryne  wendtii brown, vallisneria  asiatica.

Λιπάσματα  seachem flourish(0.6ml x  3  φορες την εβδομάδα, potassium(1.8ml x 3 φορές την εβδομάδα) 

CO2 μπουκάλα,  BLAU CO2 check valve, diffuser co2art bazooka, ξεκίνησα 60φ/λ και τώρα είμαι στις 80φ/λ.

Co2art drop checker 

Αντιχλωριο seachem prime

Βακτηρια seachem stability

 

Ψάρια: 8(2+6) guppy  και 7 μικρά επιπλέον από γέννα στη δεύτερη  μέρα από την εισαγωγή των ψαριων στο ενυδρείο!!!

Τροφη: tetra min flakes, dennerle neon 

 

Μετρήσεις με  υγρά τεστ Api:

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 10

PH: 7.2, KH: 7,  GH:15

 

Φωτοπεριοδος  8 ώρες,  το CO2  ανοίγει 1  ώρα πριν ανάψει  το φως και σβηνει 1 ώρα πριν κλεισει.

Αλλαγές κάθε βδομάδα 30% και τα καθαρά λίτρα νερού ειναι 80. 

 

Αν ξέχασα κάτι μου το λέτε!

 

Ξέρω είναι πολύ νωρίς ακόμη,έχουμε δρόμο μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο και μέχρι τότε  θα υπάρχουν διάφορα θεματακια! 

Θα ήθελα την καθοδήγηση  σας σε όσα έχουν προκύψει  μέχρι στιγμής.  

Αλγες: καφέ άλγη πάνω στα φυτά και στις πέτρες  την οποία καθαρισα με οδοντοβουρτσα  στις αλλαγές  νερού όμως μέχρι την επόμενη αλλαγή  ξανά εμφανίστηκε.

Η java moss  οπως και η κρυπτονορυνα εχει πιάσει αυτή τη λευκή νηματωιδη αλγη ενώ διακρίνω  σε κάποια σημεία να αιωρούνται σαν λεπτό νήμα γύρω στα 8εκατοστα. 

Συγνώμη που δεν χρησιμοποιώ την σωστή ονομασία αλλά τώρα έχω ξεκινήσει το διάβασμα για τις άλγες. 

Πως τις αντιμετωπιζω; 

 

Τα φυτά νομίζω εχουν χάσει κάπως την αρχική ζωντάνια στο χρώματος, ενώ κάποια από τα φύλλα τους έχουν καμπυλωτό και ζαρωσει. Από ανάπτυξη  υπάρχει, η marsilea έχει αρχίσει να απλώνει, το staurogyne έχει ψηλωσει έχω κάνει και κάποια κλαδέματα  και μεταφύτευση και οι ανουμπιες όπως και οι έχουν  μπουκεφαλανδρες πεταξει  νέα φύλλα.  

Επίσης το χρώμα στο drop checker  αλλάζει μετά από 4-5 ώρες,  μήπως χρειάζεται να αυξήσω το co2; θέλω να παρακολουθήσω μετά το κλείσιμο  του co2 ποτέ γίνεται μπλε το υγρο αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να μείνω άγρυπνος όλο το βράδυ!!!

 

Μέχρι στιγμής αυτά τα θεματακια έχουν παρουσιαστεί. Τι προτείνεται; Κάνω κάποια αλλαγή σε λίπανση, co2, φωτισμο; Υπομονή  μιας και είναι αρχή ακόμη. 

 

Επίσης μέσα στη βδομάδα θα προστεθούν  και κάποια φυτά ακόμη όπως και κάποιες γαρίδες red cherry. 

Sorry για το κατεβατό!!!!

 

20230426_205831.jpg

20230507_145901.jpg

20230507_145912.jpg

20230507_145935.jpg

20230507_145856.jpg

20230507_145848.jpg

20230507_140449.jpg

20230507_145841.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...