Jump to content

ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια τωρα που αρχιζει και ζεσταινει ο καιρος θα ηθελα να παρω ανεμιστηράκια για να κρυώνει το νερο διαθετω ενα 100λιτρα κοινωνικό (αν βοηθαει εχει κόντρες γυρω γυρω και ενα 30λιτρο με μονομαχο μεσα ποσα ανεμιστηράκια πρεπει να βαλω για το καθενα για να ριχνει την θερμοκρασια του ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ μου;

Link to comment
Share on other sites

https://aquaclubdesign.com/βεντιλατερ-ψυξησ-ενυδρειου-hobby-aqua-cooler-v2-new-with-2-ventilators.htm
 

εγω αυτούς δουλεύω.. αλλά με τους 4 ανεμοστηρες… φέτος θα δουλέψουν για 3η χρόνια.. μέχρι τώρα δεν μου έβγαλαν κάποιο πρόβλημα. Μια χαρά είναι.. 

βεβαια αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις και σύ..

επισης με το ανεμιστήρα θα έχεις εξάτμιση φουλ..παρτο υπόψην.. ειδικά στο 30λιτρο 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Γτ μπορω να το γλυτωσω με καποιον τροπο την εξάτμιση ;

Έγινε επεξεργασία - AndreasVa
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Γτ μπορω να το γλυτωσω με καποιον τροπο την εξάτμιση ;

Γίνεται αν γίνεις μέτοχος στη ΔΕΗ και καις σταθερά air condition το καλοκαίρι και έχεις θερμοκρασία 23-24 σταθερά…😂😂😂

Υπαρχει η λύση του chiller που όμως καίει ρεύμα σαν air condition..το χρησιμοποιούν κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία.. είναι ακριβό και είναι για πολλά λίτρα κατά τη γνώμη μου..δεν χρειάζεται για το κοινωνικό ενυδρείο των 110 λίτρων που έχεις..

επισης υπάρχει η αυτόματη αναπλήρωση.. εγώ τη χρησιμοποιώ όταν φεύγω το καλοκαίρι και είναι να λείψω αρκετές μέρες..

να ξέρεις επισης ότι όταν μειώνεται η στάθμη του νερού αλλάζουν και οι παράμετροι.. ανεβαίνει η σκληρότητα καθώς τα άλατα με την εξάτμιση μένουν στο ενυδρείο..ειδικά σε ένα μικρό..🙂

Link to comment
Share on other sites

Να σ πω την αληθεια τις αναπληρώσεισ τις φοβαμαι λιγο Γτ αν κολησουν και λειπεις απο το σπιτι θα βρεις ενα χαμό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Να σ πω την αληθεια τις αναπληρώσεισ τις φοβαμαι λιγο Γτ αν κολησουν και λειπεις απο το σπιτι θα βρεις ενα χαμό 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα υπάρχει αυτός ο κίνδυνος. Το δοκιμάζεις το σύστημα πριν πραγματικά το χρειαστείς και για μεγαλύτερη ασφάλεια μπορείς να βάλεις 2πλο φλοτέρ, στην περίπτωση που το πρώτο κολλήσει να γλυτώσεις από την πλημμύρα. Τώρα αν κολλήσουν και τα 2 τι να πω; 😂

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Να σ πω την αληθεια τις αναπληρώσεισ τις φοβαμαι λιγο Γτ αν κολησουν και λειπεις απο το σπιτι θα βρεις ενα χαμό 

Ισχύει… θέλουν συντήρηση και αυτές.. αλλά έχει αξιόπιστες.. ειδικά αν δεν τις χρησιμοποιείς μόνιμα όπως εγώ που τις βάζω 20 μέρες το χρόνο δεν θα έχεις πρόβλημα.. επισης κάποιες έχουν σύστημα ασφαλείας.

Αυτήν έχω και είναι πολύ καλή 

https://www.aquario.gr/product/h2ocean-compact-ato-top-up/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το νερο αν κατσει σε βαρέλι μεσα μερες δν Εχει προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω και γω .Τον θερμοστάτη τον αφήνουμε ανοιχτό ή τον κλείνουμε ;

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι βγάλτο 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσω και τα φυτά επιφάνειας για να υπάρχει μεγαλύτερη εξάτμιση ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην τα αφαιρέσεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...