Jump to content

Ενυδρειο για πάντα ή εχει ημερομηνία λήξης ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ..

Είμαι σχετικά νέος στο χώρο του ενυδρείου 1 χρόνο κ κάτι .

Οσο μεγαλώνουν τα ψαράκια και το ενυδρείο δένει με τα φυτά τους μικροοργανισμούς έχω δυο απορίες .

 

1. Το ενυδρείο έχει ημερομηνία «λήξης» , δηλαδή έρχεται κάποια στιγμή η κακιά ώρα και θα αρχίσουν όπως έχω δει και σε γνωστό , να τρέχουν νερά από τις ενώσεις ?

Ακομα και σε ένα επώνυμο ενυδρείο που θεωρώ ότι θα έχουν βάλει καλά υλικά ?

 

2. Όσο καλο καθαρισμό και αν κάνουμε τα βακτήρια που δημιουργούνται με την πάροδο των χρόνων θεωρώ πως θα αυξάνονται .

Μπορούμε με τον καλό και τακτικό καθαρισμό να κρατήσουμε αυτή την ισορροπία και να μην δούμε να εξαπλώνεται κάποια αρρώστια που να μας απογοητεύσει και να παρατήσουμε το χόμπι?

Υπάρχουν και αρρώστιες που μπορούν να προσβάλουν και τον άνθρωπο πως μπορούμε να αποφύγουμε μια τέτοια κατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

1) Κάθε 8 με 9 χρόνια πρέπει να τσεκαρεις σιλικόνες, γυαλί γενικά την γυάλα τυχόν σάπιες , φθαρμένες σιλικόνες και μεγάλες γρατζουνιές ή ακόμα και ραγίσματα στη γυάλα. Ναι θα έρθει η στιγμή που χρειάζεται όλο το ενυδρείο καινούργια σιλικόνη η και ακόμα και αντικατάσταση όλο του ενυδρείου

2) Ναι με την πάροδο του χρόνου πολλαπλασιάζονται τα καλα βακτήρια  αλλά ότι και να κάνεις κάποια στιγμή εμφανίζονται και παράσιτα και αρρώστιες στο ενυδρείο αυτό δεν θα το αποφύγεις αργά ή γρήγορα . Ναι βοηθάει όταν κρατάς μία ρουτίνα συντήρησης καθαρισμού του ενυδρείου και τα φίλτρα και αλλαγές νερού στο σύστημα να έχει μία ισορροπία. 

Όταν θα έρθει η στιγμή να αντιμετωπίζεις μία αρρώστια  δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι υπάρχουν πολλά φάρμακα που θα σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα και τα παιδιά μέσα από το φόρουμ να σου πουν βήμα-βήμα πώς θα το κάνεις.

3) Ναι μπορεί να αρρωστήσει κάποιος άνθρωπος από ένα ενυδρείο να κολλήσει κάποιο μικρόβιο αλλά αυτό είναι το πιο ακραίο δηλαδή να αφήσεις το ενυδρείο σου σε μία κατάσταση χωρίς συντήρηση χωρίς αλλαγές νερού και να μην κάνεις τίποτα .

Δηλαδή να στο εξηγήσω πιο απλά είναι σαν να αφήσεις το σπίτι σου χωρίς να το καθαρίσεις για χρόνια Τι θα γίνει μέσα στο σπίτι σου τι θα δημιουργηθει!!!!???? Το ίδιο είναι και στο ενυδρείο με ότι ζωντανά έχει μέσα.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, με καλύψεις πλήρως.

Απλά επειδή έχω μικρά παιδιά, πάντα είχα τον φόβο να μην γίνει και τους μεταφέρω τίποτα.

Βέβαια πάντα πλένω (αφού ολοκληρώσω την ενασχόληση μου με το ενυδρείο) τα χέρια μου και τα παιδιά δεν το πλησιάζουν (μέχρι τώρα).

Μέχρι τώρα ίσως γιατί είναι αρχή ακόμα, το βλέπεις και θες να "πιείς νερό" που λέει ο λόγος.

 

Ένα ακόμα που δεν ξέρω αν υπάρχει σχετικό άρθρο είναι πόσο καλά τα έχουμε στηρίξει και αν υπάρχουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για να αποφύγουμε το μοιραίο σε περίπτωση σεισμού (μακριά μας βέβαια)!

Το ενυδρείο μου ήταν πακέτο με το έπιπλο, βέβαια δεν δένει κάπου απλά ακουμπά επάνω.

Σκεφτόμουν να ενισχύσω το έπιπλο με εσωτερικές γωνιές, κανά 2 όχι κάτι υπερβολικό, απλά να αντέξει το έπιπλο όταν θα κουνιέται το νερό στο ενυδρείο. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με λίγες γωνίες σωστές και μια πλάτη σε περίπτωση που δεν έχει θα μιλάμε για άλλο έπιπλο. Η ποιο γνωστή ασθένεια είναι η αγάπη για τα ενυδρεία που δυστυχώς δεν θεραπεύεται 🤣. Πολύ εξειδικευμένη ερώτηση λογικά λίγοι ξέρουν να απαντήσουν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

1. Το ενυδρείο έχει ημερομηνία «λήξης» , δηλαδή έρχεται κάποια στιγμή η κακιά ώρα και θα αρχίσουν όπως έχω δει και σε γνωστό , να τρέχουν νερά από τις ενώσεις ?

Εννοειται, οτι εχει. Δες λιγο πόσα χρονια εγγύηση δινουν οι επώνυμες εταιριες. Αν θυμαμαι καλα - 5. Κανονικα 8-10 χρόνια πανε καλα. Μετα ή  περιμενεις το πότε θα... ή παιρνεις καινουριο ενυδρειο. Ξερω περιπτωσεις, που το ενυδρειο ετρεχε για 15 χρόνια χωρις προβληματα.

πριν 14 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Όσο καλο καθαρισμό και αν κάνουμε τα βακτήρια που δημιουργούνται με την πάροδο των χρόνων θεωρώ πως θα αυξάνονται

Δεν "δημιουργείται" κανενα βακτηριο με παροδο του χρονου. Ουτε αυξανεται.

πριν 14 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Μπορούμε με τον καλό και τακτικό καθαρισμό να κρατήσουμε αυτή την ισορροπία και να μην δούμε να εξαπλώνεται κάποια αρρώστια που να μας απογοητεύσει και να παρατήσουμε το χόμπι?

ο καθαρισμος του ενυδρειου  εχει καποια σχεση με τα παθογόνα βακτηρια με πρωτοζωα και με τα παρασιτα, που προκαλουν τια αρρωστιες. Δηλ οσο πιο καλες ειναι οι συνθηκες διαβιωσης των ζωντανων, τοσο πιο ανθεκτικα θα ειναι στις αρρωστιες. Χωρις να σημαινει, οτι δεν θα αρρωσταινουν.

πριν 14 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Υπάρχουν και αρρώστιες που μπορούν να προσβάλουν και τον άνθρωπο πως μπορούμε να αποφύγουμε μια τέτοια κατάσταση ?

Υπαρχουν, πχ φυματιωση... αλλά!  ειναι σχεδον αδυνατον να κολλησεις. Μην το σκεφτεσαι και καθολου :)

το 99.9% απο αρρωστιες , που μεταδιδονται απο ψαρι στον άνθρωπο, μεταδίδονται κατα την καταναλωση των ψαριων και ειναι παρασιτικες. Δεν πιστευω να εχεις σκοπο να φας τα ψαρια σου ζωντανα :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχουν, πχ φυματιωση... αλλά!  ειναι σχεδον αδυνατον να κολλησεις. Μην το σκεφτεσαι και καθολου :)

να μην τρομαξεται, δεν εχει σχεση με κανονικη φυματιωση του ανθρώπου, εχω διαβασει παλια καποια αρθρα, οτι απλα προκαλει καποια μικρα δερματολογικα προβλιματακια. Θα βρω τα αρθρα και θα ενημερωσω.

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

https://thefishsite.com/articles/mycobacterial-infections-of-fish

 One of these organisms, Mycobacterium ulcerans, does cause disease in humans, but it does not cause tuberculosis.

Με μια γρηγορη αναζητηση.

Δηλ, κοιμάστε ήσυχοι! :)

  • Like 1
  • Thanks 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Μετα ή  περιμενεις το πότε θα... ή παιρνεις καινουριο ενυδρειο

Μάλλον για καινούργιο όταν θα έρθει η ώρα..

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Χωρις να σημαινει, οτι δεν θα αρρωσταινουν.

Προφανώς και θα αρρωστήσουν..

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

πχ φυματιωση

Έπεσες μέσα!

Αυτό διάβασα σε ένα άρθρο και λίγο αγχώθηκα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

να μην τρομαξεται, δεν εχει σχεση με κανονικη φυματιωση του ανθρώπο

Α οκ !!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Με 2 μικρά παιδιά , όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο σε άρθρα δεν είναι να παίζεις.

Προσωπικά προέχει η υγεία της οικογένειας και το χόμπι, χόμπι..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

Εννοειται, οτι εχει. Δες λιγο πόσα χρονια εγγύηση δινουν οι επώνυμες εταιριες. Αν θυμαμαι καλα - 5. Κανονικα 8-10 χρόνια πανε καλα. Μετα ή  περιμενεις το πότε θα...

Η Juwel δινει 2+2 χρονια.

Δεν πιστευω να εχεις σκοπο να φας τα ψαρια σου ζωντανα :D Τι δεν τα τρωμε;

3 hours ago, stakas86 said:

Με 2 μικρά παιδιά , όταν διαβάζεις κάτι τέτοιο σε άρθρα δεν είναι να παίζεις.

Προσωπικά προέχει η υγεία της οικογένειας και το χόμπι, χόμπι.. Δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι. Τηρεις απλους κανονες καθαριοτητας και εισαι οκ.

3 hours ago, stakas86 said:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...