Jump to content

Σάπισμα φυτών και καφέ φύλλα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι σχετικά καινούργιος στο θέμα με τα ενυδρεία και έχω ένα θέμα με τα φύτα καθώς μου έχουν σαπίσει τα περισσότερα αλλα εξακολουθούν να πετάνε νέες τούφες σε άλλα σημεία τα οποία με τον καιρό σαπίζουν και αυτά.

Έχω ενα ενυδρείο της Hailea με 20 λίτρα με τα παρακάτω πράγματα:

Υπόστρωμα: χαλικι 

Φυτά: Egeria Densa, Anubias Petite, Limnophila Sessiflora

Φίλτρο:Dophin F800 και έχω βάλει μεσα κεραμικά Μακαρόνια

Θερμοστάτης:Sicce Scuba 50W στους 20 βαθμούς

Σε κάθε αλλαγεί νερού κάνω αποχλωρίωση πριν το βάλω στο ενυδρείο και αλλάζω το 1/3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πιθανά προβλήματα:

1) Θερμοκρασία: Οι 20 βαθμοί είναι οριακοί. Ανέβασε την σταδιακά στους 23-24 βαθμούς.

2) Έλλειψη θρεπτικών στοιχείων (το πιο πιθανό). Έχεις 2 φυτά γρήγορης ανάπτυξης (Egeria και Limnophila) που τραβάνε θρεπτικά φουλ. Βάζεις κάποιο λίπασμα;

Έχεις μέσα κάποιο ζωντανό;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα.

Πιθανά προβλήματα:

1) Θερμοκρασία: Οι 20 βαθμοί είναι οριακοί. Ανέβασε την σταδιακά στους 23-24 βαθμούς.

2) Έλλειψη θρεπτικών στοιχείων (το πιο πιθανό). Έχεις 2 φυτά γρήγορης ανάπτυξης (Egeria και Limnophila) που τραβάνε θρεπτικά φουλ. Βάζεις κάποιο λίπασμα;

Έχεις μέσα κάποιο ζωντανό;

Έχω γαρίδες οι οποίες μου γέννησαν και δεν έχω κάποιο λίπασμα

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε κάθε μέρα 1 βαθμό την θερμοκρασία, μέχρι τους 23 και βάλε ένα γενικό λίπασμα πχ το specialized nutrition της tropica, για να τα βοηθήσεις. Μετρήσεις κάνεις; Από νιτρικά πως πας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Ανέβασε κάθε μέρα 1 βαθμό την θερμοκρασία, μέχρι τους 23 και βάλε ένα γενικό λίπασμα πχ το specialized nutrition της tropica, για να τα βοηθήσεις. Μετρήσεις κάνεις; Από νιτρικά πως πας. 

Έχω κάτι τεστ της aqua test τα οποία είναι στιγμιαία και τώρα λέει ότι είναι στα 0,5 περίπου αν διαβάζω σωστά (το μαγαζί που πήρα τα τεστ μου έχει σημειώσει τα χρώματα που πρέπει να εμφανιστούν)

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία όμως που είναι ο Ν1 κίνδυνος δεν την μετράς με τα στικάκια που έχεις. Καλό θα ήταν να πάρεις υγρά τέστ. 👍 Τα στικάκια γενικά δεν είναι τόσο αξιόπιστα. 👎

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αμμωνία όμως που είναι ο Ν1 κίνδυνος δεν την μετράς με τα στικάκια που έχεις. Καλό θα ήταν να πάρεις υγρά τέστ. 👍 Τα στικάκια γενικά δεν είναι τόσο αξιόπιστα. 👎

Έχεις κάτι να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Έχεις κάτι να μου προτείνεις;

Api, Sera και Salifert. Αυτα παίζουν. Ο,τι θέλεις παίρνεις. Όλα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά 😉 Καλό είναι να πάρεις, αναλόγως την δυνατότητα που έχεις ΝΗ3 (αμμωνίας), ΝΟ2 (νιτρωδών), ΝΟ3 (νιτρικών) και Ph. Επίσης καλό είναι να υπάρχουν και Gh, Kh (γενικής και αλκαλικής σκληρότητας).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Api, Sera και Salifert. Αυτα παίζουν. Ο,τι θέλεις παίρνεις. Όλα κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά 😉 Καλό είναι να πάρεις, αναλόγως την δυνατότητα που έχεις ΝΗ3 (αμμωνίας), ΝΟ2 (νιτρωδών), ΝΟ3 (νιτρικών) και Ph. Επίσης καλό είναι να υπάρχουν και Gh, Kh (γενικής και αλκαλικής σκληρότητας).

Μου είχαν πει στο μαγαζί να ρίχνω λίγο τροφή στο νερό για την αμμωνία αυτό ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι με την τροφή παράγεται αμμωνία, τότε ναι. Είτε καταναλώνεται από τα ψάρια, είτε αποσυντίθεται ελεύθερα (αφαγωτη) στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αν εννοείς ότι με την τροφή παράγεται αμμωνία, τότε ναι. Είτε καταναλώνεται από τα ψάρια, είτε αποσυντίθεται ελεύθερα (αφαγωτη) στο ενυδρείο. 

Μπορείς να μου πεις την δοσολογία για το specialized nutrition που μου πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι ένα πάτημα ανά 20 λίτρα. Εσύ ξεκινά με μισή δόση για τα λίτρα σου μην σου εμφανιστούν άλγες (αν και με τις γαρίδες θα είσαι κομπλέ) και αφού δεις πως θα πηγαινουν τα φυτά, ρίχνεις κανονική δόση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αν θυμάμαι καλά είναι ένα πάτημα ανά 20 λίτρα. Εσύ ξεκινά με μισή δόση για τα λίτρα σου μην σου εμφανιστούν άλγες (αν και με τις γαρίδες θα είσαι κομπλέ) και αφού δεις πως θα πηγαινουν τα φυτά, ρίχνεις κανονική δόση.

Εντάξει ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο βασικό που δεν το είπαμε. Τι φωτισμό έχεις και πόσες ώρες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αμμωνία όμως που είναι ο Ν1 κίνδυνος δεν την μετράς με τα στικάκια που έχεις. Καλό θα ήταν να πάρεις υγρά τέστ. 👍 Τα στικάκια γενικά δεν είναι τόσο αξιόπιστα. 👎

Δεν νομιζω να υπαρχει αμμωνια (τουλαχιστον τωρα), γιατι οι γαριδες θα εβλεπαν τα ραδικια αναποδα και με ελαχιστη αμμωνια στο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Κάτι άλλο βασικό που δεν το είπαμε. Τι φωτισμό έχεις και πόσες ώρες;

Το ενυδρείο έχει μια λάμπα και έχω βάλει χρονοδιακόπτη στις 10 ώρες

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Το ενυδρείο έχει μια λάμπα και έχω βάλει χρονοδιακόπτη στις 10 ώρες

Κάνε μια μέτρηση τα PO4  φωσφορικά και πες μας πόσο εχεις και τι τροφή δίνεις?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Κάνε μια μέτρηση τα PO4  φωσφορικά και πες μας πόσο εχεις και τι τροφή δίνεις?

Τα τεστάκια που έχω δεν δείχνουν τα φωσφορικά και τροφή δεν βάζω διότι έχει μαζέψει αρκετή άλγη και την τρώνε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν νομιζω να υπαρχει αμμωνια (τουλαχιστον τωρα), γιατι οι γαριδες θα εβλεπαν τα ραδικια αναποδα και με ελαχιστη αμμωνια στο νερο.

Σωστή. Θα 'χαν γίνει γαριδάκι συμιακό 😂

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...