Jump to content

Μπορώ να βάλω φυσικά φυτα σε ενυδρείο που έχει ήδη ψάρια?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα ενυδρείο πρίμο 110 και έχω ήδη ψάρια μέσα (σε διαδικασία θεραπείας για την ωρα) ...σκέφτομαι στο μέλλον (προς τέλος καλοκαιριου) να βαλω φυσικά φυτά μέσα...απλα χωρίς απαιτήσεις, αυτά που δεν θέλουν υποστρωμα...γίνεται?

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εμπειρία ,θα σου πω τι έχω δει...Εχω δει να βάζουν φυτά σε γλάστρες,στις οποίες έχουν βάλει κατάλληλο υποστρωμα και τα φυτά να έχουν και τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται (για κάποιο χρόνο) και να μην χρειάζεται να βάλουν σε ολο το ενυδρειο υπόστρωμα.Φυσικά μετά απο λίγο καιρό πρέπει να ρίχνεις υγρό λίπασμα για να εχουν θρεπτικά συστατικά τα φυτα.

Προσωπικά εφόσον το ενυδρειο ειναι στρωμένο,θα προτεινα να το ξεστήσεις, μεταφέροντας τα ψαρια για καποιες ωρες σε αλλο χώρο και να βάλεις υπόστρωμα ή άμμο και να φυτέψεις κανονικα φυτα.

Επίσης κάποια φυτά όταν έχουν χώρο και θρεπτικά συστατικά απλώνονται και ρίχνουν ρίζες ,οπότε αν εχεις χώρο με υπόστρωμα θα δεις πρασινίζει η περιοχή σχετικά σύντομα... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα ενυδρείο πρίμο 110 και έχω ήδη ψάρια μέσα (σε διαδικασία θεραπείας για την ωρα) ...σκέφτομαι στο μέλλον (προς τέλος καλοκαιριου) να βαλω φυσικά φυτά μέσα...απλα χωρίς απαιτήσεις, αυτά που δεν θέλουν υποστρωμα...γίνεται?

Γίνεται απλά μπορεί να χρειαστεί και κάποιο λίπασματακι η να βάλεις μερικές ταμπλέτες στον ( βυθό ) πχ

flourish-tabs.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
  • Agree 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν επισης φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα 🙂 Δες εδώ 

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης πάρε υπόψην και το εξής. Τα φυτά δεν χρειάζονται μόνο υπόστρωμα αλλά και φως και διοξείδιο και τα περισσότερα πιο μαλακό νερό.. Αν βάλεις soil πρέπει να δεις και αυτές τις παραμέτρους. Διαφορετικά μπορεί να έχεις προβλήματα. Για παράδειγμα αν δεν φυτέψεις πολλά φυτά που τραβάνε αρκετή τροφή μπορεί να έχεις αλγες.. επισης αν το φως δεν επαρκεί για τα φυτά που έβαλες πάλι δεν θα έχεις καλή ανάπτυξη κ.α. Θέλω να πω ότι δεν είναι  μόνο αν έχεις soil..

  • Like 2
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2023 at 5:41 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Επισης πάρε υπόψην και το εξής. Τα φυτά δεν χρειάζονται μόνο υπόστρωμα αλλά και φως και διοξείδιο και τα περισσότερα πιο μαλακό νερό.. Αν βάλεις soil πρέπει να δεις και αυτές τις παραμέτρους. Διαφορετικά μπορεί να έχεις προβλήματα. Για παράδειγμα αν δεν φυτέψεις πολλά φυτά που τραβάνε αρκετή τροφή μπορεί να έχεις αλγες.. επισης αν το φως δεν επαρκεί για τα φυτά που έβαλες πάλι δεν θα έχεις καλή ανάπτυξη κ.α. Θέλω να πω ότι δεν είναι  μόνο αν έχεις soil..

Ναι αυτά "φοβαμαι"....γιαυτο θελω να ξεκινήσω απλά λιτά και απέριττα με εύκολα φυτά ώστε να μπαινω σιγα σιγα στη φιλοσοφία του ενυδρείου με φυσικά φυτά. Τα πλαστικά είδα ότι δημιούργησαν και πρόβλημα τελικά όταν είχα θέμα αμμωνιας και αρρώστιας πριν κάποιες μέρες...και τα έβγαλα εντελως και δεν πρόκειται να τα ξαναβάλω. 

Έχω σκαλαρια μέσα και μολλυ που θέλουν να κρύβονται και τωρα ειναι εντελως γυμνό.μονο πέτρες λάβας και τους έχω κάνει λίγο άβολη την κατάσταση. Θα το στρώσω όμως όταν θα έρθει η ώρα. Ερώτηση...υπάρχει κάποια εποχή που βάζεις φυτά για καλύτερα?θέλω να πω αν τα βάλω μέσα τέλη Αυγούστου με ζεστή κτλ θα υπάρχει θέμα λες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όλες τις εποχές.. βέβαια αν τα παραγγείλεις από το Ίντερνετ σίγουρα στην πολύ ζέστη η στην παγωνιά για μέρες έχουν θέμα.. αλλά τα περισσότερα καταστήματα στα στέλνουν σε καλή κατάσταση.. σημασία έχει να μην έχεις υψηλή θερμοκρασία στο ενυδρείο.. το καλοκαίρι βάζουμε ανεμιστηράκια..

τωρα μπορείς να ξεκινήσεις με εύκολα και βλέπεις.. κατά τη γνώμη να διαβάζεις και να ρωτάς για ότι θέλεις να κανείς.. όλα μπορείς να τα κανείς.. και τα εύκολα γίνονται δύσκολα αν δεν διαβάσεις..επισης όταν παίρνεις εξοπλισμό κατά τη γνώμη όσο μπορείς να παίρνεις εξοπλισμό που να καλύπτει και απαιτήσεις για πιο δύσκολα πράγματα.. έτσι μελλοντικά γλιτώνεις χρήματα 

🙂

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...