Jump to content

Recommended Posts

 Καλημερα.

Το νεο μου ενυδρειο τρεχει ενα μηνα με guppies.Πριν δεκα μερες ενα θηλυκο αρχισε να κολυμπαει πλαγια και

στη συνεχεια το σωμα του εγινε σαν ορθη γωνια και πεθανε.Σημερα βλεπω οτι και το αρσενικο δεν κολυμπαει καλα.Πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bonnie έγραψε:

 Καλημερα.

Το νεο μου ενυδρειο τρεχει ενα μηνα με guppies.Πριν δεκα μερες ενα θηλυκο αρχισε να κολυμπαει πλαγια και

στη συνεχεια το σωμα του εγινε σαν ορθη γωνια και πεθανε.Σημερα βλεπω οτι και το αρσενικο δεν κολυμπαει καλα.Πρεπει να βαλω καποιο φαρμακο?

 

Καλημέρα 

Μία γενική εικόνα για το ενυδρείο σου;

Πόσο καιρό τρέχει, μετρήσεις, Πόσες φορές ταΐζεις...διάφορες πληροφορίες!!

Γενικά για μένα τουλάχιστον, μια προσαρμογή μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό....θέτω σαν όριο δηλαδή το μήνα για πω ότι ένας καινούργιος κάτοικος του ενυδρείου έχει προσαρμοστεί καλά στο περιβάλλον του, αρκεί βέβαια όλοι οι υπόλοιποι παράμετροι και φροντίδα να γίνονται σωστά....

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος jimakos έγραψε:

Καλημέρα 

Μία γενική εικόνα για το ενυδρείο σου;

Πόσο καιρό τρέχει, μετρήσεις, Πόσες φορές ταΐζεις...διάφορες πληροφορίες!!

Γενικά για μένα τουλάχιστον, μια προσαρμογή μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό....θέτω σαν όριο δηλαδή το μήνα για πω ότι ένας καινούργιος κάτοικος του ενυδρείου έχει προσαρμοστεί καλά στο περιβάλλον του, αρκεί βέβαια όλοι οι υπόλοιποι παράμετροι και φροντίδα να γίνονται σωστά....

Καλησπερα.Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα με εξι guppies. Αλλαγη νερου εβδομαδιαια 30%.Εσωτερικο φιλτρο με βαμβακι και siporax.Ταιζω μια φορα την ημερα με τροφη για guppies της JBL.Μετρησεις φυσιολογικες.ph 6.5, αμμωνια 0 και νιτρικα <10.Τι μπορει να φταιει και τι να κανω για να θεραπευτει το αρσενικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Bonnie έγραψε:

Καλησπερα.Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα με εξι guppies. Αλλαγη νερου εβδομαδιαια 30%.Εσωτερικο φιλτρο με βαμβακι και siporax.Ταιζω μια φορα την ημερα με τροφη για guppies της JBL.Μετρησεις φυσιολογικες.ph 6.5, αμμωνια 0 και νιτρικα <10.Τι μπορει να φταιει και τι να κανω για να θεραπευτει το αρσενικο?

 Το ενυδρείο τρέχει από την αρχή που το έστησες με ψάρια μέσα? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

 Το ενυδρείο τρέχει από την αρχή που το έστησες με ψάρια μέσα? 

Οχι οταν εβαλα τα ψαρακια ηταν στρωμενο.Το ειχα ενα μηνα μονο με φυτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Bonnie έγραψε:

Οχι οταν εβαλα τα ψαρακια ηταν στρωμενο.Το ειχα ενα μηνα μονο με φυτα.

Βγαλε φωτο απο τα ψαρια, που λες σαν γωνια ειναι. Ετσι ειναι η φυματιωση των ψαριων. Και δεν γιατρευεται....το ενυδρειο χρειαζεται απολυμανση, οταν θα μεινει χωρις ψαρια.... μπορεις να γουγλαρις - Mycobacteria in Fish aka Fish Tuberculosis

Για να τρεχει το ενυδρειο μόνο με φυτα ενα μηνα, δεν σημαινει, οτι εστρωσε. Αν δεν εριχνες αυτο το μηνα τροφη ψαριων μεσα μερα παρα μερα τουλαχιστον, τοτε δεν εστρωσε.

Θα ειναι στρωμενο, μόνο αν ειχες βαλει soil κατω....

Μετρησεις νερου δεν εχεις κάνει τωρα? Αν οχι, κάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι και Scoliosis or Bent Spine- ομως απ αυτο δεν ψοφανε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να ειναι και Scoliosis or Bent Spine- ομως απ αυτο δεν ψοφανε.

Καλησπερα.

Ειχα κανει ολη τη διαδικασια στρωσιματος. Οι μετρησεις πριν δυο μερες ειναι αυτες που ανεφερα στην αρχη. Κοιταξα τις ασθενειες που μου ανεφερες ,τα συμπωματα μοιαζουν με  bent spine αλλα οπως διαβασα δεν υπαρχει θεραπεια ουτε μεταδιδεται στα υπολοιπα ψαρια σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Bonnie έγραψε:

Καλησπερα.

Ειχα κανει ολη τη διαδικασια στρωσιματος. Οι μετρησεις πριν δυο μερες ειναι αυτες που ανεφερα στην αρχη. Κοιταξα τις ασθενειες που μου ανεφερες ,τα συμπωματα μοιαζουν με  bent spine αλλα οπως διαβασα δεν υπαρχει θεραπεια ουτε μεταδιδεται στα υπολοιπα ψαρια σωστα?

Αυτη τη στιγμη δεν εχω καποιο σε αυτη την κατασταση ,χτες δεν κολυμπουσε καλα το αρσενικο μου και το παρακολουθω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Bonnie έγραψε:

Οι μετρησεις πριν δυο μερες ειναι αυτες που ανεφερα στην αρχη.

Με τι τεστακια μετρας? Τα νιτρωδη δεν μετρησες?

Οπως εγραψα πιο πανω, απο σκολίωση δεν ψοφανε τα ψαρια. Με μεγαλη πιθανοτητα ειναι φυματιωση.

Μπορεις να δοκιμασεις την θεραπεια με bactopur direct.

Tα ψαρια σου μπορει να εχουν πανω απο μια αρρωστια. Βγαλε βιντεο, να φαινεται το ψαρι απο κοντα και να ειναι καθαρη η εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Το αρσενικο μου ειναι καλυτερα.Μολις δω κατι περιεργο ξανα θα το ανεβασω να μου πειτε την γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...