Jump to content

Απότομη επιδείνωση Otocinclus


Recommended Posts

Καλησπέρα,  χθες έβαλα δυο Ωτοκυκλους και η προσαρμογη εγινε οπως επρεπε. Ενω χθες μέχρι σήμερα το πρωί όσο μπορούσα να του δω φαινόταν  μια χαρά όταν άνοιξαν τα φώτα παρατήρησα  ο ενας από τους δύο να έχει στο κάτω μέρος προς τα πίσω πριν την ουρά κάτι σαν χνουδι να το πω; καθώς και αυτά τα κοκκιναδια που φαίνονται  στην φωτογραφία. Από τι μπορεί να προκλήθηκε αυτό μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα  και πως το αντιμετωπιζω; τώρα το βλέπω έχει πιάσει τον βυθό και δεν κουνιέται. Το βγάζω και του κάνω σεμνή  τελετή  η μπορώ να το σωσω;

 

Επίσης εδώ και δύο εβδομάδες  είχα βάλει 9 γαριδουλες red fire οι οποίες φαινόταν να πηγαίνουν  καλά  σταδιακά ψόφησαν  σίγουρα δύο τις οποίες τις είδα και τις έβγαλα, την μία σήμερα  την οποία αν δεν την έβγαζα σε λίγη ώρα θα είχε γίνει μεζές από τα γκαπι μιας και ένα έπεσε κατευθείαν πάνω της και την τσιμπολογανε. Τώρα αυτές που μετράω είναι 3!!!! Που μπορεί να έχουν εξαφανιστεί  οι υπόλοιπες; αύριο που θα καθαρίσω το φίλτρο θα δω μήπως βρίσκεται  καμμια κρυμμένη. Μπορεί να έχουν ψηφίσει  κ άλλες και να πρόλαβαν να φαγωθούν από τα αγκαπι; τι μπορεί να φταίει και ψοφάνε;

Τι στιγμή που γύρισε ανάποδα και ήταν έτοιμη να ψοφισει  είχαν πέσει πάνω της άλλες δύο και την είχαν αγκαλιάσει.  

 

Σημερινές μετρήσεις: NH3:0,  NO2:0, NO3:5

Αλλαγές νερου εβδομαδιαίες  30% 

Ph: 7.2 με 7.6

Kh: 7

Gh:15

Φίλτρο juwel bioflow  super 500

20230527_161205.jpg

20230527_153510.jpg

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα,  χθες έβαλα δυο Ωτοκυκλους και η προσαρμογη εγινε οπως επρεπε. Ενω χθες μέχρι σήμερα το πρωί όσο μπορούσα να του δω φαινόταν  μια χαρά όταν άνοιξαν τα φώτα παρατήρησα  ο ενας από τους δύο να έχει στο κάτω μέρος προς τα πίσω πριν την ουρά κάτι σαν χνουδι να το πω; καθώς και αυτά τα κοκκιναδια που φαίνονται  στην φωτογραφία. Από τι μπορεί να προκλήθηκε αυτό μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα  και πως το αντιμετωπιζω; τώρα το βλέπω έχει πιάσει τον βυθό και δεν κουνιέται. Το βγάζω και του κάνω σεμνή  τελετή  η μπορώ να το σωσω;

 

Επίσης εδώ και δύο εβδομάδες  είχα βάλει 9 γαριδουλες red fire οι οποίες φαινόταν να πηγαίνουν  καλά  σταδιακά ψόφησαν  σίγουρα δύο τις οποίες τις είδα και τις έβγαλα, την μία σήμερα  την οποία αν δεν την έβγαζα σε λίγη ώρα θα είχε γίνει μεζές από τα γκαπι μιας και ένα έπεσε κατευθείαν πάνω της και την τσιμπολογανε. Τώρα αυτές που μετράω είναι 3!!!! Που μπορεί να έχουν εξαφανιστεί  οι υπόλοιπες; αύριο που θα καθαρίσω το φίλτρο θα δω μήπως βρίσκεται  καμμια κρυμμένη. Μπορεί να έχουν ψηφίσει  κ άλλες και να πρόλαβαν να φαγωθούν από τα αγκαπι; τι μπορεί να φταίει και ψοφάνε;

Τι στιγμή που γύρισε ανάποδα και ήταν έτοιμη να ψοφισει  είχαν πέσει πάνω της άλλες δύο και την είχαν αγκαλιάσει.  

 

Σημερινές μετρήσεις: NH3:0,  NO2:0, NO3:5

Αλλαγές νερου εβδομαδιαίες  30% 

Ph: 7.2 με 7.6

Kh: 7

Gh:15

Φίλτρο juwel bioflow  super 500

20230527_161205.jpg

20230527_153510.jpg

Τελικά ο ωτο χαιρέτησε! Ήταν ασαλευτος στον βυθο και τον έβγαλα και παρατήρησα σαν να έχει πληγή  την οποία δεν είχε χθες. Μπορεί να τραυματιστηκε  από κάποια πετρα η να το δάγκωσε κάποιο από τα γκαπι; χθες που μπήκαν μέσα είδα τα γκαπι να τα γυροφέρνουν!

20230527_190346.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2023 at 5:23 ΜΜ, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Καλησπέρα,  χθες έβαλα δυο Ωτοκυκλους και η προσαρμογη εγινε οπως επρεπε.

ευαισθητα ψαρια, θελουν καθαρο, μαλακό νερο.

Αυτο, που βλεπω ειναι βακτηριακη μολυνση. Δεν νομιζω , οτι τραυματιστικε. Διαβαζεις στην σελιδα 9

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf?fbclid=IwAR3_wmvsvLa2odPwEVK25VtjWFJQbvHaAQaU3k0AQEUqkAf1Ip8YxvV9u3I

Αν σταδιακα ψοφανε οι γαριδες (ειδικα οι νεοκαριδινες), τοτε με μεγαλη πιθανοτητα κατι τρεχει με το νερο στο ενυδρειο, θα ελεγα, οτι που και που ανεβαζεις την αμμωνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

ευαισθητα ψαρια, θελουν καθαρο, μαλακό νερο.

Αυτο, που βλεπω ειναι βακτηριακη μολυνση. Δεν νομιζω , οτι τραυματιστικε. Διαβαζεις στην σελιδα 9

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf?fbclid=IwAR3_wmvsvLa2odPwEVK25VtjWFJQbvHaAQaU3k0AQEUqkAf1Ip8YxvV9u3I

Αν σταδιακα ψοφανε οι γαριδες (ειδικα οι νεοκαριδινες), τοτε με μεγαλη πιθανοτητα κατι τρεχει με το νερο στο ενυδρειο, θα ελεγα, οτι που και που ανεβαζεις την αμμωνια.

Στην βακτηριακη μολυνση κατέληξα  κ εγώ με όσα μπορώ  να καταλάβω σαν αρχάριος!εδώ και 3-4 μέρες έχει αρχίσει και το δευτερο αρσενικο γκαπι να  έχει σχισμενη-φαγωμενη ουρά και κάθε μέρα όλο και περισσότερο. Το πρώτο το έχασα πριν 2 εβδομάδες και οι γαριδουλες Ναταλία ναι,  σταδιακα βλεπω ψοφανε. Μετρήσεις κάνω κάθε 2-3 μέρες και πάντα έχω NH3:0, NO2:0, NO3:5 και αλλαγή νερου κάθε εβδομαδα 30%.

Από θέμα θεραπείας αν χρειάζεται  να κάνω δεν έχω ιδέα και δεν έχω ξανά κάνει δλδ οπότε οτι μου πείτε οι έμπειροι  θα κάνω! Από ότι διαβάζω στο φόρουμ κατέληξα στο  να πάρω αμεσα για χρηση  το melafix. Πως να κινηθω;

 

Κάτι άλλο off topic για γρηγορη απαντηση...  επειδή θέλω να αυξήσω φωτισμό ώστε να φτάσω γύρω στα 20lm/lt ια μεσαιο φωτισμο είμαι ανάμεσα  σε αυτη και αυτη. Η για κάποια κατασκευή  με λεντοταινιες. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

επειδή θέλω να αυξήσω φωτισμό ώστε να φτάσω γύρω στα 20lm/lt ια μεσαιο φωτισμο είμαι ανάμεσα  σε αυτη και αυτη. Η για κάποια κατασκευή  με λεντοταινιες. Τι λετε;

Τρελαθηκες να δωσεις για μια λαμπα 60€ 🤪 παρε ταινια led υψηλου φωτισμου 12v αν πιανουν τα χερια σου. Υπαρχουν και αδιαβροχες.

Ή 50/50 ή 57/30. Και βαλε 2 σειρες. Τα dimmer υπαρχουν απο 3€. Εχουμε παρομοια θεματα στο φορουμ. Τσεκαρε.

Το ενυδρειο εχει καπακι?

Για την θεραπεια... το melafix ειναι ενα ηπιο φαρμακο. Μπορεις να δοκιμασεις. Αν δεν θα κανει δουλεια, τοτε πας για αντιβακτηριακα τυπου tetra general tonic ή sera bactopur και σαν τελευταιο βημα, αν δεν θα πιασουν αυτα -  αντιβιωσεις πχ seachem kanaplex.

Σε καθε περιπτωση συχνες αλλαγες νερου μόνο καλο κανουν.

Κοιταξε, αν υπαρχουν ψαρια ( πανω απο ενα) με πληγες ή αιματωματα, κατευθιαν πας σε αντιβιωση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τρελαθηκες να δωσεις για μια λαμπα 60€ 🤪 παρε ταινια led υψηλου φωτισμου 12v αν πιανουν τα χερια σου. Υπαρχουν και αδιαβροχες.

Ή 50/50 ή 57/30. Και βαλε 2 σειρες. Τα dimmer υπαρχουν απο 3€. Εχουμε παρομοια θεματα στο φορουμ. Τσεκαρε.

Το ενυδρειο εχει καπακι?

Για την θεραπεια... το melafix ειναι ενα ηπιο φαρμακο. Μπορεις να δοκιμασεις. Αν δεν θα κανει δουλεια, τοτε πας για αντιβακτηριακα τυπου tetra general tonic ή sera bactopur και σαν τελευταιο βημα, αν δεν θα πιασουν αυτα -  αντιβιωσεις πχ seachem kanaplex.

Σε καθε περιπτωση συχνες αλλαγες νερου μόνο καλο κανουν.

Κοιταξε, αν υπαρχουν ψαρια ( πανω απο ενα) με πληγες ή αιματωματα, κατευθιαν πας σε αντιβιωση. 

Για τον φωτισμό κατασκευή  έλεγα και εγω να κάνω. Δεν έχω θέμα με την κατασκευή, ασχολούμαι μονο στον τύπο λεντοταινιας θέλω  βοήθεια. Θα ανοίξω ένα αναλογο θέμα για λεπτομέρειες.

 

Λέω να ξεκινήσω το melafix για αρχή και βλέπουμε. 

Αλλά ψάρια με πληγές  ή αιματωματα  δεν έχω,  μόνο το ενα από τους δύο ωτοκυκλους  ήταν. Πάντως όταν  μπήκε στο ενυδρείο δεν είχε κανένα σημάδι, την επομενη μέρα εμφάνισε πληγή και βαμβάκι στο σημείο και μέσα σε ένα 24ωρο ψόφησε οπότε πρέπει  να ήταν ήδη άρρωστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...