Jump to content

κλωστή άσπρη χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα. έχω ενυδρείο 110lt με 2 χρυσόψαρα. εχθές ξαφνικά είδα να έχουν γεμίσει βούλες (μάλλον μύκητας) οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου. σήμερα παρατήρησα κάτι σαν πληγή πάνω από το πτερυγιο του ενός ψαριού. έκανα μεγάλη αλλαγή (60%), έβαλα αλάτι 1,5 κουταλιά του γλυκού και καθάρισα τις σωληνωσεις.  πριν 2 ώρες περίπου είδα πως κρέμεται από το χρυσόψαρο μια άσπρη κλωστή. μου πρότειναν να βάλω Primafix της api. μπορώ να κάνω κάτι άλλο; να ανησυχήσω; οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος bananasplit έγραψε:

εδώ και βίντεο για να το δείτε ακριβώς.

https://streamable.com/gjnejj

Καλησπέρα φίλε μου. Βγάλε μου μια καλή φωτογραφία του ενυδρείου να δω λίγο. Τις βουλές δεν τις είδα πουθενά......βγάλε άμεσα τα σαε από το ενυδρείο. Δεν πάνε με χρυσόψαρα. Αντίθετα τα αγχωνουν και βεντουζονουν στη βλένα τους. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bananasplit έγραψε:

Καλησπέρα. έχω ενυδρείο 110lt με 2 χρυσόψαρα. εχθές ξαφνικά είδα να έχουν γεμίσει βούλες (μάλλον μύκητας) οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου. σήμερα παρατήρησα κάτι σαν πληγή πάνω από το πτερυγιο του ενός ψαριού. έκανα μεγάλη αλλαγή (60%), έβαλα αλάτι 1,5 κουταλιά του γλυκού και καθάρισα τις σωληνωσεις.  πριν 2 ώρες περίπου είδα πως κρέμεται από το χρυσόψαρο μια άσπρη κλωστή. μου πρότειναν να βάλω Primafix της api. μπορώ να κάνω κάτι άλλο; να ανησυχήσω; οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά.

Το λευκό είναι απορυμματα. Το χρώμα αυτό δείχνει ότι το ψάρι πιθανόν να είναι άρρωστο 

Link to comment
Share on other sites

τα αλγοφαγα είναι μαζί τους τουλάχιστον 2,5 μήνες. και η αλήθεια είναι πως έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά με το καθάρισμα του ενυδρείου. 

IMG_20230527_214443.jpg

IMG_20230527_214437.jpg

Link to comment
Share on other sites

το περίεργο είναι πως είδα εχθές να έχει γεμίσει βούλες (και πιστεύω πως ήταν μύκητας) η σωλήνα του εξωτερικού φίλτρου. σήμερα έβγαλα, τα καθάρισα όλα. το πρωί ξεκίνησα και είδα την πληγή (που θα προσπαθήσω να βγάλω ξανά βίντεο). η κλωστή ξεκίνησε το μεσημέρι. έβαλα αυτό της api, και αλάτι. με προβλημάτισε η κλωστή, αν και μια χαρά όρεξη έχει, έφαγε κιόλας κανονικά. δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

εδώ φαίνεται ξανά η κλωστή και η πληγή πάνω από το πτερυγιο.

https://streamable.com/z3illl

τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην έχει πρόβλημα; έβγαλα από την αρχή και καθάρισα πάλι το εξωτερικό φίλτρο (σκέφτομαι μήπως εκεί έπιασε μύκητες). τώρα αν προσέξεις η κλωστή δεν είναι άσπρη, αλλά πιο σκουρόχρωμη.

Έγινε επεξεργασία - bananasplit
Link to comment
Share on other sites

επίσης, επειδή το ξέχασα. βούλες δεν είχε το ψάρι, αλλά οι σωλήνες του φίλτρου. το ψάρι έχει την πληγή που φαίνεται, πάνω από το πτερυγιο. αλλαγές περίπου 40 λίτρα κάθε βδομάδα. οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος bananasplit έγραψε:

επίσης, επειδή το ξέχασα. βούλες δεν είχε το ψάρι, αλλά οι σωλήνες του φίλτρου. το ψάρι έχει την πληγή που φαίνεται, πάνω από το πτερυγιο. αλλαγές περίπου 40 λίτρα κάθε βδομάδα. οι μετρήσεις μου είναι πολύ καλές.

 

Η πληγή είναι είτε από τραυματισμό είτε από τα σαε. Δεν είναι κάτι σοβαρό το άσπρο απορυμμα εάν δεν συνεχιστεί για μέρες. Μήπως ήταν άλγη αυτό που επιασε στο σωλήνα του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

δε φαινόταν για αλγη στους σωλήνες. φαινόταν μύκητας. η πληγή στο ψάρι όντως από τραυματισμό φαίνεται. τώρα, φαντάζομαι, δε θα τα βλάψει το αλάτι ή το primafix. θα παρακολουθήσω την κλωστή, αλλά με ανησυχεί. να συνεχίσω κανονικά Primafix για μια βδομάδα προληπτικά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν έχεις καλές συνθήκες νερού θα γίνει οκ. Παντ ς στο ξαναλέω τα σα σου δημιουργήσουν προβλήματα. Αν δεν το έχουν ήδη κάνει και η πληγή δεν είναι από αυτά 

Link to comment
Share on other sites

οι συνθήκες νερού είναι πολύ καλές. αυτό που παρατήρησα δεν έχει με τα σαε, είναι πως από εχθές σαν να αρπαζονται τα δυο χρυσόψαρα. δεν ξέρω αν είναι παιχνίδι, αν ψάχνονται για ζευγαρωμα ή αν είναι επιθετικό..

Link to comment
Share on other sites

διάβαζα τώρα ξανά τις οδηγίες του φαρμάκου. έλεγε να αφαιρέσω τον άνθρακα. στο εσωτερικό φίλτρο έχω 3-4 κουταλιές του γλυκού άνθρακα. να τον βγάλω ή δε θα επηρεάσει; στο εξωτερικό φίλτρο έχω μόνο βιολογικό. επίσης, φωτισμό συνεχιζω κανονικά τις 9 ώρες περίπου που είναι ανοιχτό κάθε μέρα; ή να το σκοτεινιάσω λίγο; θερμοκρασία δεν ανεβάζω, προς το παρόν, σωστά; (αυτή τη στιγμή είναι γύρω στους 24 η θερμοκρασία του νερού, χωρίς να χρησιμοποιώ cooler).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αν ο άνθρακας είναι ακόμα ενεργός θα προσροφήσει το φάρμακο. Πότε τον έβαλες;;

Link to comment
Share on other sites

τελευταία αλλαγή έγινε περίπου πριν 1 μήνα. (κάθε 5-6 βδομάδες αλλάζω άνθρακα και ζεολιθο).

Link to comment
Share on other sites

η κλωστή φαίνεται πιο σκούρα σήμερα. έβγαλα νέο βίντεο. https://streamable.com/q8xzzl

να αφαιρέσω τελικά τον άνθρακα; αλάτι είπα να το ξεκινήσω σιγά σιγά (δεν τους είχα βάλει ποτέ, οπότε για να μην πάθουν κανένα σοκ, έβαλα μόνο 1,5 κουταλιά του γλυκού εχθές.) να βάλω άλλο τόσο σήμερα; και να συνεχίσω pimafix; λέει είναι φυτικό και δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να έχει αναταραξη η επιφάνεια (που έχει). προληπτικά έβαλα και την αντλία αέρα. θερμοκρασία δεν έχω ανεβάσει ακόμα. (αλλού λένε να ανεβάσεις, αλλού όχι)

Link to comment
Share on other sites

edit: 1) η θερμοκρασία του νερού είναι 26. σύντομα θα χρειαστώ cooler, αλλά δεν πιστεύω πως από αυτό είναι το πρόβλημα. 

2) έβγαλα τον άνθρακα.

3) έκανα μετρήσεις μόλις. είναι πολύ καλές.

4) το μεσημέρι η ουρά που κρεμόταν ήταν πιο σκούρα. τώρα τα απορρίμματα του ήταν κανονικά, ή σχεδόν κανονικά. (πάντως δεν έκανε ξανά ουρά). εννοείται το παρακολουθώ.

5) να συμπληρώσω αλάτι; δεν είχα βάλει ποτέ, έβαλα 1,5 κουταλιά εχθές, έλεγα να βάλω άλλη 1,5 σήμερα.

6) θεραπεία με pimafix συνεχίζω; και αν ναι, πως; δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά, θέλει καθημερινά περίπου 11-12ml. τα οποία ρίχνω γύρω γύρω, ώστε να τα παρασύρει η αναταραχή.

 

Έγινε επεξεργασία - bananasplit
Link to comment
Share on other sites

Οτι αφορα θερμοκρασίες κλπ κανεις οτι γραφει το φαμρακο. Τον ανθρακα προσωπικα θα τον ειχα βγαλει. Εγω τον χρησιμοποιω μετα απο θεραπεια να τραβηξει τα φαρμακα που εχω ριξει μεσα στην γυαλα και μετα σκουπιδια.

Για τα αλατια επειδη δνε εχω κανει ποτε τετοια θεραπεια, περιμενε απαντηση απο καποιον ποιο εμπειρο

Link to comment
Share on other sites

άνθρακα έβγαλα. για τη θερμοκρασία δε λέει κάτι στο pimafix. μόνο να βάζω 5 ml για κάθε 40 λίτρα κάθε μέρα.. για το αλάτι θα περιμένω. δεν ξέρω μήπως πρέπει να τους δώσω και αρακά, αλλά μάλλον μοιάζει βακτήριο ή κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

όσο παρακολουθώ τώρα, τα απορρίμματα είναι κανονικά. χωρίς ουρά. συνεχίζω το pimafix, κανονικά για μια βδομάδα, προληπτικά, ή το κόβω; δηλαδή, αν το συνεχίσω, υπάρχει κάποιος κίνδυνος να τους κάνω ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει το σκευασμα για υπερδοσολογια;;

Τωρ το οτι επανληλθαν ολα και με μετρησεις που λες οτι εινια οκ.,Ξερω εγω;;εγω θα το εκοβα. Μια μερα ανθρακα να τραβηξει οτι εχει μεινει από το φαρμακο στην γυαλα και θα συνεχιζα την ρουτινα. εγω σ εοτι ειχα τον αρακα τον ειχα μια φορα τηνε βδομαδα στην διατροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

το μπουκάλι λέει θεραπεία για 7 ημέρες. με δόση 5ml ανά 40 λίτρα. έβαλα 11, στο 110 (υπολογίζω πως χάνω λίγο από το χαλίκι και το εσωτερικό φίλτρο, αλλά κερδίζω λίγο από το εξωτερικό φίλτρο, οπότε υπολογίζω τη χωρητικότητα περίπου στα 100-105 λίτρα). οπότε δε νομίζω πως έχει υπερδοσολογία. Τώρα, έβαλα και σήμερα (αφού εχθές έτσι κι αλλιώς είχα τον άνθρακα και ΙΣΩΣ δεν πήρε αρκετή ποσότητα. τουλάχιστον αν είναι μύκητας να τον προλάβω.  Με προβληματίζει ακόμα που μέχρι το απόγευμα ΟΝΤΩΣ του κρεμόταν τα απορρίμματα (παρότι πιο σκούρα), με προβληματίζει η πληγή (που δεν ξέρουμε οτι σίγουρα είναι από χτύπημα), οτι αρκετές φορές μέσα στη μέρα έβγαλε, και με προβληματίζει ο μύκητας που είχε πιάσει στις σωλήνες το φίλτρο. 
μετρήσεις και εχθές και σήμερα έκανα από 2 φορές. (πρωί βράδυ) για νιτρικά, νιτρώδη και αμμωνία. ΟΛΑ βγήκαν μια χαρά.
εν τω μεταξύ, αν αρρωστήσει ένα σκυλί, πας στο γιατρό, το βλέπει, ξέρεις, παίρνεις τις συμβουλές σου. στο ενυδρείο ψάχνεις, ρωτάς, δοκιμάζεις, δεν υπάρχει υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2023 at 10:34 ΜΜ, το μέλος bananasplit έγραψε:

δε φαινόταν για αλγη στους σωλήνες. φαινόταν μύκητας. η πληγή στο ψάρι όντως από τραυματισμό φαίνεται. τώρα, φαντάζομαι, δε θα τα βλάψει το αλάτι ή το primafix. θα παρακολουθήσω την κλωστή, αλλά με ανησυχεί. να συνεχίσω κανονικά Primafix για μια βδομάδα προληπτικά;

Δεν εχει μυκητα το ψαρι, για ποιο λογο το pimafix?

Oταν υπαρχουν πληγες, βαζουμε στο νερο αντιβιωση ή αντιβακτηριακα φαρμακα.

Πχ - https://www.seachem.com/neoplex.php

https://www.seachem.com/kanaplex.php

https://www.seachem.com/focus.php

sera baktopur, tetra general tonic

 

Link to comment
Share on other sites

Aν εβαλες αλατι της ΑΡΙ, πρεπει να κανεις μερικη αλλαγη νερου για να φυγει (εξαρταται πόσο εβαλες). Με ανθρακα το αλατι δεν φευγει.

Το pimafix με ανθρακα μαλλον θα φυγει... δεν λεει και τι ακριβως περιεχει το φαρμακο...... αλλά αν ειναι απο φυτο, οπως αναφερουν, πρεπει να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2023 at 8:22 ΜΜ, το μέλος bananasplit έγραψε:

πριν 2 ώρες περίπου είδα πως κρέμεται από το χρυσόψαρο μια άσπρη κλωστή.

Αυτο μας δειχνει, οτι εχει φλεγμωνη στο πεπτικο. Μπορει να ειναι και απο κακη και λαθος διατροφη, διάφορα εσωτερικα παρασιτα (πχ hexamita), βακτηριακη μολυνση (πχ dropsy)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...