Jump to content

Γεννα κιχλιδων


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

 

Σημερα ειδα οτι μια κιχλιδα εφτυσε καποια μωρακια στο κεντρικο ενυδρειο (180lt) και εγιναν μεζες απο τα αλλα ψαρακια! Αποφασησα να την πιασω και να της βγαλω οτι ειχε μεινει μη γινουν μεζες και αυτα!

 

Εβγαλα τα μωρακια και τα εβαλα σε ενα 40ρι που εχω φτιαξει γιαυτο τον λογο (την εβλεπα μερες μπουκωμενη, οποτε εφτιαξα το 40ρι με νερο κ υλικα απο το κεντρικο ενυδρειο, για να πετυχω οσο το δυνατον το στρωσμο πιο γρηγορα).

 

Τα ψαρακια τα εβαλα σε ενα μπολ με τρυπες μεσα στο μικρο ενυδρειο.

 

Οι ερωτησεις μου ειναι η εξης:

 

1. Ειναι safe να μεινουν στο μπολ για λιγες μερες?

 

2. Μετα απο ποσο καιρο μπορω να τα αφησω στο μικρο ενυδρειο?

 

3. Μετα απο ποσο καιρο ταιζω (εχω παρει την tetramin baby)?

 

4. Mεσα στο μπολακι εχω βαλει κ αεραντλια για οξυγονο, ειναι σωστο αυτο?

 

ΥΓ: βαζω και μια φωτογραφια με τα μωρα!!!

 

 

 

 

20230528_223933.jpg

Έγινε επεξεργασία - Corey Akis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Corey Akis έγραψε:

Εβγαλα τα μωρακια και τα εβαλα σε ενα 40ρι που εχω φτιαξει γιαυτο τον λογο (την εβλεπα μερες μπουκωμενη, οποτε εφτιαξα το 40ρι με νερο κ υλικα απο το κεντρικο ενυδρειο, για να πετυχω οσο το δυνατον το στρωσμο πιο γρηγορα).

 

Τα ψαρακια τα εβαλα σε ενα μπολ με τρυπες μεσα στο μικρο ενυδρειο.

 

Ο λόγος που τα  έβαλες σε ένα μπολ και δεν τα άφησες μέσα στο 40αρι ποίος είναι???

πριν 1 ώρα, το μέλος Corey Akis έγραψε:

Μετα απο ποσο καιρο ταιζω (εχω παρει την tetramin baby)?

 θα μπορούσες να αρχίσεις να τα ταΐζεις από σήμερα , 2 - 3 φορές την ημέρα...

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Corey Akis έγραψε:

Mεσα στο μπολακι εχω βαλει κ αεραντλια για οξυγονο, ειναι σωστο αυτο?

Κάνα μικρό φιλτρακι για το 40ρι νομίζω θα ήταν καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρο μικρο εχει το 40ρι. Ξεγεννησα την μανα μεσα στο μπολ, απλα αυτο ηθελα να μαθω, αν ειναι σε θεση να μεινουν στο ενυδρειο μονα τους. Ευχαριστω για την απαντηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή ταιζουμε πολλές φορές την ημέρα υπάρχει κίνδυνος να ανεβάσει αμμωνία μέσα εκεί οπότε καλό είναι να προμηθευτείτε ένα αεροφιλτρο και ένα ενυδρείο καραντίνα/ γεννήστρα τουλάχιστον 40 L .

Θα σου χρειαστεί και στο μέλλον για θεραπεία κτλ.

Το αεροφιλτρο θα σε βοηθήσει να πάρεις άμεσα βιολογία από το ενυδρείο σου το 180 L γιά να μπορείς να έχεις τα μικρά μέσα στην στη γεννήστρα και απλά να μεταφέρεις στο αεροφιλτρο από το μεγάλο ενυδρείο στο μικρό 

 

Ναι μπορούν να είναι μόνα τους αλλά μέσα εκεί το βλέπω δύσκολο 

SF.PNG.d4b7a0f484d0105ea32b2264e64a7e1e.png

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

@Taxiarchis σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τα "φωτα" σου.

 

Το τελευταιο που ειπες "Ναι μπορούν να είναι μόνα τος αλλά μέσα εκεί το βλέπω δύσκολο"

Εννοεις στο μπολ? Αν εννοεις αυτο, θελω να τα βαλω στο 40ρι, απλα δεν ξερω αν ειναι νωρις η οχι, τοσα που ειναι κ γιαυτο εγραψα καποιους προβλματησμους/ερωτησεις στο πρωτο ποστ.

 

Οπως και να εχει σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

@Taxiarchis σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τα "φωτα" σου.

 

Το τελευταιο που ειπες "Ναι μπορούν να είναι μόνα τος αλλά μέσα εκεί το βλέπω δύσκολο"

Εννοεις στο μπολ? Αν εννοεις αυτο, θελω να τα βαλω στο 40ρι, απλα δεν ξερω αν ειναι νωρις η οχι, τοσα που ειναι κ γιαυτο εγραψα καποιους προβλματησμους/ερωτησεις στο πρωτο ποστ.

 

Οπως και να εχει σε ευχαριστω!

Ναι μπορείς να τα βάλεις και γνώμη μου είναι να κάνεις αλλαγές νερού κάθε μέρα το 20- 30 %  και προσοχή στην θερμοκρασία νά είναι αυτή που είχες στο ενυδρείο σου.

Τάισμα 2- 3 φορές την ημέρα αυτά δεν θυμάμαι κάτι άλλο σημαντικό 😅 Καλή επιτυχία 👍 με τα μικρά 

Τι κιχλίδες είναι? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Corey Akis έγραψε:

@Taxiarchis σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τα "φωτα" σου.

 

Το τελευταιο που ειπες "Ναι μπορούν να είναι μόνα τος αλλά μέσα εκεί το βλέπω δύσκολο"

Εννοεις στο μπολ? Αν εννοεις αυτο, θελω να τα βαλω στο 40ρι, απλα δεν ξερω αν ειναι νωρις η οχι, τοσα που ειναι κ γιαυτο εγραψα καποιους προβλματησμους/ερωτησεις στο πρωτο ποστ.

 

Οπως και να εχει σε ευχαριστω!

Ααα σόρρυ φίλε μου τώρα κατάλαβα πώς τα έχεις😁😅. Αυτό το τάπερ είναι μέσα στο ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Nαι, το εχω μεσα στο μικρο ενυδρειο, γιατι δεν ηξερα αν πρεπει να τα αφησω ελευθερα μονα τους η οχι ακομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Εν συντομία για να μην χαθείς μέσα στις πληροφορίες.

1. Ναι είναι αλλά δεν χρειάζεται στην περίπτωση σου.

2 Άμεσα αρκεί το φίλτρο σου να μην είναι δυνατό και τα ρουφήξει.

3 Αμέσως 2-3 φορές την ημέρα. Όταν ταιζουμε κλείνουμε το φίλτρο και η τροφή που παρέχουμε να είναι τόση ώστε να την καταναλώνουν μέσα σε 2 λεπτά.

4.Δεν υπάρχει θέμα και αν θέλεις την βάζεις και στο ενυδρείο για περισσότερο οξυγόνο.

5. Επειδή θα ταιζεις συχνά θα πρέπει κάθε 2 με 3 μέρες να κάνεις αλλαγές νερού περίπου 15 με 20 λίτρα σε θερμοκρασία δωματίου και αφού έχεις κάνει και από χλωρίωση.

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

@marinos ευχαριστω για την απαντηση, απλα επειδη τα βλεπω τοσο μικρα σκεφτομαι αν ειναι καλη ιδεα για το 40ρι. Οταν παω σπιτι θα τα ταισω με την τροφη και μαλλον θα τα ριξω στο ενυδρειο!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 4:38 ΜΜ, το μέλος Corey Akis έγραψε:

@marinos ευχαριστω για την απαντηση, απλα επειδη τα βλεπω τοσο μικρα σκεφτομαι αν ειναι καλη ιδεα για το 40ρι. Οταν παω σπιτι θα τα ταισω με την τροφη και μαλλον θα τα ριξω στο ενυδρειο!!

Τελικά τα έβαλες στο μικρό ενυδρείο; Πήγαν όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

@marinos δεν τα εβαλα ακομα! Εχουν ακομα μια πολυ μικρη μπαλιτσα στην κοιλια τους, ταισα 2 φορες, δεν εφαγε κανενα, οποτε υπεθεσα οτι δεν ειναι τοσο safe! Προτιμω να τα βλεπω κ να ξερω τι γινεται.

 

Λογικα οταν θα φυγει η μπαλιτσα στην κοιλια τους και θα φανε για πρωτη φορα, θα ειναι κ ετοιμα να μπουν! (Δικη μου λογικη αυτη, μπορει να ειναι κ λαθος)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...