Jump to content

Helena snail


mark_mark

Recommended Posts

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτησω,είχα βάλει 3 Helena στο ενυδρειο και επειδή το ένα εδώ και 3 ημέρες δεν είχε κουνηθει και είχε βγάλει και σαν χνούδι πράσινο από πάνω  αποφάσισα να το βγάλω, βρώμαγε υπερβολικά όταν το έβγαλα αφού ήταν ψόφιο.Χρειάζεται μα κάνω κάτι στο ενυδρειο, Και κατι ακόμα, τα ταΐζω  κάτι τα Helena;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @mark_mark. Όταν κάποιος οργανισμός πεθάνει στο ενυδρείο πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ανέβει η αμμωνία λόγω αποσύνθεσης. Οπότε τσεκαρεις προληπτικά NH3 και ΝΟ2. Τα Helena είναι σαρκοφάγα και τρώνε αλλά σαλιγκάρια. Αν έχεις στο ενυδρείο σου αλλά σαλιγκάρια πχ MTS, physa και ramshorn που τα προτιμούν, δεν χρειάζεται να ταισεις κάτι επιπλέον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα @mark_mark. Όταν κάποιος οργανισμός πεθάνει στο ενυδρείο πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ανέβει η αμμωνία λόγω αποσύνθεσης. Οπότε τσεκαρεις προληπτικά NH3 και ΝΟ2. Τα Helena είναι σαρκοφάγα και τρώνε αλλά σαλιγκάρια. Αν έχεις στο ενυδρείο σου αλλά σαλιγκάρια πχ MTS, physa και ramshorn που τα προτιμούν, δεν χρειάζεται να ταισεις κάτι επιπλέον. 

Καλησπέρα ,τα είχα πάρει γιατί μου είχαν εμφανιστεί κάποια στιγμή κάποια αλλά μιλάτε σαν σαλιγκαράκια και επειδή άρχισαν να εμφανίζονται αρκετά φοβήθηκα τον υπερπληθυσμό και πήρα τα Helena που μου είπαν ότι τα τρώνε.Τώρα έχω καιρό να δω τα σαλιγκαρακια τα πολύ μικρα μηπως δεν έχει πια και χρειάζεται να παρω στα Helena κάποια τροφή; Νομίζω σαν να είχε τσιμπήσει λίγο η αμμωνία για αυτό ρώτησα  και θα κάνω αλλαγη νερού πάλι σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και σαλιγκάρια να μην βρούνε, βρίσκουν υπολείμματα τροφής στον βυθό. Μπορεί να έχεις σαλιγκάρια και να μην τα βλέπεις. Κρύβονται κιόλας. Αυτά μην ανησυχείς, θα τα βρουν. Κάπου είχα διαβάσει ότι εκτός από σαλιγκάρια τρώνε ζωντανή τροφή και τροφή βυθού για γατόψαρα αλλά 2 σαλιγκαράκια όλα κ'ολα, πιστεύω πως κάτι θα βρουν να φάνε σε ολόκληρο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ασπόνδυλα/anentome-helena/.   Κοίτα το προφίλ του παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...