Jump to content

Ενυδρείο 60λ για μονομάχο - Νέα αρχή


wcpaeb

Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την φιλοξενία.

 

Μετά από 15 χρόνια απουσίας από το χόμπι είπα να αρχίσω ξανά. Το μικρόβιο που λένε 😀.

 

Αυτή τη φορά το πρότζεκτ είναι μικρό σχετικά σε μέγεθος. Παρήγγειλα και περιμένω να έρθει το Dennerle Nano Cube, 60 λίτρα (38x38x43).

Δεν έχω αγοράσει κάτι άλλο προς το παρόν.

 

Το πρότζεκτ είναι να το κάνω φυτεμένο και να ρίξω μέσα έναν μονομάχο.

 

Αλλά όλα με την σειρά τους. Αρχικά θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.

 

Για εσωτερικό φίλτρο το Aquael Turbo 500 θα κάνει δουλειά; Γνωρίζω πως ένα εξωτερικό θα ήταν καλύτερο, αλλα δεν υπάρχει χώρος, είναι περιορισμένος, και αυτός είναι ο λόγος που κοιτάζω για αγορά εσωτερικού. Υπάρχουν άλλες προτάσεις;

 

Δεύτερη ερώτηση, για τον βυθό θα βάλω soil (μαλλον της tropica), η σακκούλα των 9 λιτρων λογικά θα φτάσει, σωστά; Με το σκεπτικό να έχει και μια διαβάθμιση το πάχος του βυθού. Να μην είναι επίπεδος.

 

Αυτά τα λίγα για αρχή και καλώς σας βρήκα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - wcpaeb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Δες και το Haquoss Cascade 400. Βγάζει το νερό σε καταρράχτη, κάνει καλή ανατάραξη επιφάνειας και δεν ζορίζει και τον μονομάχο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Το Aquael το είχα και είναι τίμιο φίλτρο. Θα σε καλύψει για τον μονομάχο. Αφού δεν έχεις δυνατότητα για εξωτερικό, μπορείς να δεις και για κανά κρεμαστό για να μην σου τρώει χώρο το εσωτερικό από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και καλώς επέστρεψες στο χόμπι 😎😉

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Σήμερα παρέλαβα και το ενυδρείο.

 

Chris, για τα κλασικά κρεμαστά τύπου καταρράκτη δεν θα μπαίνει το καπάκι του ενυδρείου, οπότε ούτε και γι' αυτά με βλέπω. Και οι μονομάχοι είναι ψαράκια που πηδάνε, αρα θα ήθελα να το χρησιμοποιώ.

 

Έπεσε το μάτι μου όμως στο εξής φίλτρο: Oase Filtosmart 60, το οποιο δείχνει συμμαζεμένο και μπορεί να μπει και κρεμαστο στην πλάτη του ενυδρείου. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Θα κάνει καλύτερη δουλεια από κάποιο εσωτερικό; Δίνει η εταιρεία κυκλοφορία  300 lt/h, τα οποία θεωρητικά ακούγονται καλά. 60 λιτρα το ενυδρειο, αλλά καθαρα θα είναι λιγότερα, κάπου στα 50, οπότε θα γυρνάει 6 φορες τα λίτρα σε μια ώρα. Για μονομάχο λογικά είναι καλά σωστά, να μην είναι και πλυντήριο μέσα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

μετά από γενική διευθέτηση χώρου ως προς την τοποθέτηση του ενυδρείου, μπόρεσα να το στριμώξω σε επιπλάκι με  χώρο από κάτω οπότε για φίλτρο παρήγγειλα και περιμένω να μου έρθει από Γερμανία το JBL CristalProfi e702 greenline.

 

Έγινε και τεστάρισμα στο ενυδρείο για τυχόν διαρροές, ευτυχώς όλα καλά. Από φώς κατέληξα στο Twinstar Light 30B το οποίο είχε μαζί και dimmer/χρονοδιακόπτη. Πιστεύω θα με καλύψει.

 

Μια πρώτη εικόνα από το στήσιμο με μερικά ξύλα. Έχω και μια σακούλα με soil της tropica, αλλά δεν το έβαλα ακόμα. Ήθελα να παίξω λίγο με τα ξύλα. Προχωράμε αργά, αλλά σταθερά 😁

16869432703882.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε το φίλτρο και έκανα το τελικο στήσιμο του ενυδρείου με τα ξύλα και το soil.

 

pic1.thumb.jpg.ddfc6b579427b618d825c857d03448d5.jpg

 

Συνδέθηκε το φίλτρο, έγινε και το πρώτο γέμισμα με νερό. Θα το αφήσω να τρέξει 3-4 βδομάδες σε σκοτάδι περιμένοντας να ανεβάσει αμμωνία απο το soil και μετά θα ξεκινήσω το φύτεμα.

 

pic2.thumb.jpg.49d232d6cba4c29e32bf06dde6ebd58f.jpg

 

Το soil πάντως κατεβάζει αρκετά το ph. Από 7.5 που έχει το νερό της βρύσης, μετά από μια μέρα το έριξε στο 6.5

Μετρήσεις για αμμωνία να ξεκινήσω σε καμιά 4-5 μέρες λογικά; Να δούμε πως θα πάει; Θα χρειαστεί να ρίξω και τροφή ή θα φτάσει το soil από μόνο του;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

Το soil πάντως κατεβάζει αρκετά το ph. Από 7.5 που έχει το νερό της βρύσης, μετά από μια μέρα το έριξε στο 6.5

Καλησπερα.

Η διαδικασια στρωσιματος ενυδρειυ με soil εχει καποιες ιδιαιτερότητες πχ σαν τις συχνες  αλλαγες νερου στην αρχη.....

Ολα αυτα υπαρχουν και γινονται για καποιο λογο  (πχ - το χαμηλο ph δεν βοηθαει καθολου στο στρωσιμο του ενυδρειου,  πολυ παραπανω εμποδιζει..... η μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας, που παραγει το soil και αυτη με την σειρα της εμποδιζει το στρωσιμο...)

Για αυτο ..... παρε αρκετα φυτα απο την αρχη και φυτεψε. :)

Καλη αρχη!

ριξε μια ματια εδω-  https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

@natateo δηλαδή προτείνεις να φυτέψω μέσα στις επόμενες μέρες από οτι καταλάβαίνω;

 

Η dark start μεθοδος δεν θα δουλέψει δηλαδή; Το ξέρω πως με soil είναι απαραίτητες οι συχνές αλλαγές νερού, γι' αυτό είπα να δοκιμάσω το dark start μπας και τις αποφύγω όσο το δυνατόν περισσότερο, συν του οτι όσο περιμένω για CO2 (μπουκαλα κτλ) να έρθουν, το ενυδρείο να αρχίζει να στρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τις πρώτες μετρήσεις με υγρα τεστ της JBL.

 

ΝΗ4: 0,05

ΝΟ2: 0,1

ΝΟ3: 5

 

Αυριο έρχονται και τα καλαμπαλίκια για το CO2 (μανομετρα κτλ). Η μπουκάλα απο Δευτέρα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

η παρουσια αλγης στο ενυδρειο ειναι το κατι φυσιολγικο. Αλγη υπαρχει και σε στρωμενα ενυδρεια.

On 3/7/2023 at 7:46 ΠΜ, το μέλος wcpaeb έγραψε:

Η dark start μεθοδος δεν θα δουλέψει δηλαδή;

Δουλευει, αλλά οχι τόσο όσο νομιζεις. Παλι αλγες θα βγαλεις.

πριν 14 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

ΝΟ3: 5

αυτα απο την βρυση προερχονται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

Αυριο έρχονται και τα καλαμπαλίκια για το CO2 (μανομετρα κτλ). Η μπουκάλα απο Δευτέρα δυστυχώς.

Μολις παρεις τη μπουκαλα, φυτεψε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ natateo για τις συμβουλές.

 

Σήμερα ήρθε και η μπουκάλα και τα φυτά είναι στον δρόμο κι αυτά, οπότε συντομα θα αρχίσει το φυτεμα.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως δεν βλέπω αμμωνία καθόλου στις μετρήσεις μου. Έχω κάνει άλλες 2 φορές μετρήσεις και τα αποτέλεσματα είναι τα ίδια με τα νούμερα της πρώτης φοράς. Είναι σαν το soil να μην βγάζει αμμωνία καθόλου. Άρχισα να ρίχνω και τροφή τις τελευταίες μέρες, αλλά και πάλι δεν βλέπω να ανεβαίνει.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το soil , που εβαλες, ειναι της Tropica?

Εβαλες καινουριο soil? ή μηπως second hand? Λεμε τωρα.... Γιατι χωρις τις αλλαγες νερου, θα ειχες τωρα πολυ ψιλα την αμμωνια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

Άρχισα να ρίχνω και τροφή τις τελευταίες μέρες, αλλά και πάλι δεν βλέπω να ανεβαίνει.

Παρε απο το φαρμακειο την αμμωνια πχ αυτη - CHEMCO ΑΜΜΩΝΙΑ ΥΓΡΗ

Link to comment
Share on other sites

@natateo ναι, το soil καινουριο είναι της Τροπικα. Κλειστή σακκούλα, αρχές Ιουνίου την πήρα.

 

Αλλαγές έκανα 3 φορές από 20-25% του νερού περίπου. 1 κουβά για να καταλάβεις (15 λιτρα μαξιμουμ). Όχι μεγάλη ποσότητα. Θα δοκιμάσω και με αμμωνία από φαρμακείο.

 

Εδιτ: Παίζει μήπως ρόλο η ζέστη τώρα που έπιασε καύσωνας; Με ανεμηστηράκι έχω το ενυδρείο στους 27-28 βαθμούς.

Έγινε επεξεργασία - wcpaeb
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

@natateo ναι, το soil καινουριο είναι της Τροπικα. Κλειστή σακκούλα, αρχές Ιουνίου την πήρα.

 

Αλλαγές έκανα 3 φορές από 20-25% του νερού περίπου. 1 κουβά για να καταλάβεις (15 λιτρα μαξιμουμ). Όχι μεγάλη ποσότητα. Θα δοκιμάσω και με αμμωνία από φαρμακείο.

 

Εδιτ: Παίζει μήπως ρόλο η ζέστη τώρα που έπιασε καύσωνας; Με ανεμηστηράκι έχω το ενυδρείο στους 27-28 βαθμούς.

Μια χαρα θερμοκρασια ειναι. Δες λιγο να υπαρχει καλη αναταραξη επιφανειας νερου στο ενυδρειο.

Κανε ενα τεστ αμμωνιας με νερο βρυσης + αμμωνια απο το φαρμακειο. Μηπως το τεστακι δεν δειχνει καλα...

Και εννοειται δεν χρειαζεται να παρεις 1λιτρο 🙃, πες στο φαρμακειο να βαλουν σε ενα μικρο μπουκαλακι 50μλ. Αυτο φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Ok, λοιπόν, πήρα απο το φαρμακειο αμμωνία και έκανα τεστ όπως πρότεινες με νερό βρύσης + αμμωνια.

 

Συμβαίνει το εξής παράδοξο. Το νερό ενώ αρχικά έχει ένα ανοιχτό κίτρινο χρώμα (στα πρώτα δευτερόλεπτα αυτό), μετά από 1-2 λεπτά γίνεται σχεδόν διάφανο/άχρωμο. Δηλαδή δείχνει λιγότερη αμμωνία από ότι τα τεστ που εχω κάνει με νερό ενυδρείου.

 

Μήπως το τεστ της JBL δεν μετράει αμμωνία τελικά;; ΝΗ3 δηλαδή; Γιατί η αλήθεια είναι πως και πάνω στα μπουκαλάκια (έχει 3 μπουκαλάκια/διαλύματα) του τεστ γραφει ΝΗ4 που είναι αμμώνιο, το οποίο βεβαια παράγεται από την αμμωνία, αλλά θέλει κι αυτό τον κύκλο του.🤔🤔

 

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ αυτά τα τεστ, παλιά με sera & api είχα δουλέψει, απλά πήρα αυτό το κιτ από εκεί που παρήγγειλα και το φίλτρο μιας και το είχε φτηνά.

Έγινε επεξεργασία - wcpaeb
Link to comment
Share on other sites

Επιτυχία!!

 

Αφου πρόσθεσα αμμωνία στο ενυδρείο (2ml) το πρωί, πλέον το τεστ μου δίνει αμμωνία 1 με 1,5 (το χρωμα για αυτές τις 2 τιμές είναι πολύ κοντα το ένα με το άλλο, βασικά εμένα ίδια μου φαίνονται, αλλα οκ). Οπότε όλα καλά. Θα προσπαθήσω να κράτησω την τιμη της κάπου εκει μέχρι να στρώσει η όλη κατάσταση με νιτρώδη και νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος wcpaeb έγραψε:

Επιτυχία!!

 

Αφου πρόσθεσα αμμωνία στο ενυδρείο (2ml) το πρωί, πλέον το τεστ μου δίνει αμμωνία 1 με 1,5 (το χρωμα για αυτές τις 2 τιμές είναι πολύ κοντα το ένα με το άλλο, βασικά εμένα ίδια μου φαίνονται, αλλα οκ). Οπότε όλα καλά. Θα προσπαθήσω να κράτησω την τιμη της κάπου εκει μέχρι να στρώσει η όλη κατάσταση με νιτρώδη και νιτρικά.

H αμμωνία που προσθέτεις στο ενυδρείο (2ml) διαλύεται στο νερό και οι τιμές που θα δείς στα τεστ ειναι σε ppm (parts per million).Το πιο σωστό είναι λίγες ώρες αφού έχεις βάλει αμμωνία στο ενυδρείο να κάνεις ένα τεστ αμμωνίας ώστε να βρείς την τιμή αναφοράς της διαλυμένης αμμωνίας. Μετά απο 24 ώρες κάνε ένα δεύτερο τεστ για να δεις αν εχει μειωθεί η αμμωνία (λογικά θα έχουν ανέβει τα NO2).Στο δικό μου ενυδρείο (70L) , έβαλα 1ml αμμωνία περίπου και τα ppm της αμμωνίας πήγαν στο θεό (10+ ppm) ,μέσα σε 2 μέρες η αμμωνία είχε μηδενιστεί και αντίστοιχα είχαν αυξηθεί τα NO2,μέσα σε λίγες μέρες μηδενίστηκαν και αυτά...Απλά να είστε σίγουρος ότι μετράς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...