Jump to content

Επόμενο ενυδρείο σκέψεις και προβλήματα


Recommended Posts

Παραθέτω της διαστάσεις που θα μου δημιουργούσαν πρόβλημα μήκος γιατί μέχρι εκεί έχω χώρο ύψος γιατί είμαι κοντός και θα πρέπει να φτάνω για την συντήρηση :P

Last = υψος

121x41x50  Rio      180

121x41x55  Rio      240

121x46x64  Vision 260

121x51x66  Rio      350

 

Υψος μαζί με επιπλο

Rio  180          123 cm

Rio  240          135 cm

Vision 260      144 cm

Rio  350          146 cm

 

Στο ρεζουμέ το όλο θέμα γίνεται γιατί δε θέλω να αποχωριστώ το Pleco :P

Το τώρα φίλτρο είναι ένα 407 ΚΑΙ δεν θέλω να προσθέσω άλλο και η σειρά FX είναι πολύπλοκη στη συντήρηση/καθαρισμό οπότε στην επιλογή πρέπει να σκεφτούμε ότι πρέπει να φτάνει το 407.

Το Vision 260 μου αρέσει η κουρμπα αλλά με τρομάζει από θέμα ανθεκτικότητας επίσης είναι το ποιο ψηλό από όλα πράγμα που με τρομάζει στο θέμα φωτισμό / συντήρηση .

Rio 240 στην ουσία είναι σχεδόν ιδιο με το δικό μου αλλά λίγο ποιο μακρύ και ελάχιστα ποιο ψιλό μοιάζει φαβορί αλλά το 41 με τρομάζει για το pleco όταν μεγαλώσει αλλά σίγουρα όλος ο εξοπλισμός μου ταιριάζει.

Rio 350 Μου αρέσουν τα πάντα αλλά φοβάμαι για φωτισμό και για το αν θα φτάνει το φίλτρο και εγώ να το καθαρίσω.

Σίγουρα το 75 L βαρέλι που έχω για την αλλαγή δε φτάνει και αρχίζουν όλα να είναι στο όριο χρόνος που χρειάζεται να αδειάσει γεμίσει φίλτρο κτλ.

Από την άλλη αν αποφασίσω να βάλω ένα FX 4 πχ είναι ποιο εύκολο από το να αλλάξω ενυδρείο ξανά και ας μη μου αρέσει σαν λύση.

Επίσης τώρα δείχνει όμορφα συμπληρώνοντας το σαλόνι φοβάμαι μη το 350 είναι τόσο μεγάλο που απλά δείχνει άσχημο  :( .

Έχω μπερδευτεί δε ξέρω τι να κάνω εξου και το ΤΕΡΑΣΤΕΙΟ POST , Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχει και άλλα ενυδρεία με μεγαλύτερο μήκος και λιγότερο ύψος. Είναι χωροταξικό το 120cm? Προσωπικά είχα το rio 240 χωρίς τη βάση του(δεν το χάρηκα🥲). Και ποιο μικρά σε τελικό μέγεθος πλέκο έχει αν σε ενδιαφέρει.

To Vision μια χαρά είναι δεν ακούστηκε να χαλάσει κάποιο λόγο σχεδιασμού, αυτό που πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι να μην χρειαστείς αλλαγή πρόσοψης γιατί δεν ξέρω πόσο μπορεί να στοιχίζει λόγο σχήματος και αν εδώ πουλάνε γενικά.

εγώ θα προτιμούσα το 350 αν μιλάμε για led η το vision.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Να κάνω σημείωση για τα FX. Είχα σε χρυσοψαραδικο και λίγο καιρό μετά την είσοδο των ψαριών το φιλτρο μπουκωνε και ήθελε καθαρισμα στον μήνα και ίσως λίγο παραπάνω όσο περναγε ο καιρος. Γενικά σκυλιά του πολέμου τα FX.

Στην γυάλα...Σε κάτι custom έχεις σκεφτεί να πας;;

Link to comment
Share on other sites

Για Custom όχι , γιατί ειναι στο σαλόνι και θελω να φαίνεται κλειστό κουτι κτλ κτλ επίσης το χρώμα σκούρο καφέ που έχει η Juwel ταιριάζει άψογα στο σπίτι (μάρμαρο πατώματος).

Τώρα εχω μαύρο ενυδρείο σκούρο καφέ έπιπλο, μετά θα είναι κατά 99% σετάκι σκούρο καφέ .

Λίγο που είδα άλλες εταιρίες δεν βγάζουν αυτο το χρώμα .

Σχετικά με το FX και το 407 αν και όσο μεγαλώνουν τα λίτρα περνάει ο καιρός κτλ κτλ αλάζουν οι απόψεις για την ψαροσυνθεση.

Εχω 4 Guppy (ότι απέμεινε) 5 Χιφοφόρους οκ θα γεννήσουν 1 Pleco 1 Ancistus 12 Silvertip Tetra .

Αν θα άλαζα κάτι θα ήταν να κάνω περισσότερα τα τέτρα και οκ θα γεννήσουν οι χιφοφόροι , οπότε δύσκολα να μπουκώσει το 407 να μη φτάνει για τα λίτρα ίσως μόνο ως ροή .

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Για Custom όχι , γιατί ειναι στο σαλόνι και θελω να φαίνεται κλειστό κουτι κτλ κτλ επίσης το χρώμα σκούρο καφέ που έχει η Juwel ταιριάζει άψογα στο σπίτι (μάρμαρο πατώματος).

Τώρα εχω μαύρο ενυδρείο σκούρο καφέ έπιπλο, μετά θα είναι κατά 99% σετάκι σκούρο καφέ .

Λίγο που είδα άλλες εταιρίες δεν βγάζουν αυτο το χρώμα .

Σχετικά με το FX και το 407 αν και όσο μεγαλώνουν τα λίτρα περνάει ο καιρός κτλ κτλ αλάζουν οι απόψεις για την ψαροσυνθεση.

Εχω 4 Guppy (ότι απέμεινε) 5 Χιφοφόρους οκ θα γεννήσουν 1 Pleco 1 Ancistus 12 Silvertip Tetra .

Αν θα άλαζα κάτι θα ήταν να κάνω περισσότερα τα τέτρα και οκ θα γεννήσουν οι χιφοφόροι , οπότε δύσκολα να μπουκώσει το 407 να μη φτάνει για τα λίτρα ίσως μόνο ως ροή .

Silvertip Tetra και σε αυτό που έχεις και δη με αυτό το φίλτρο χωράει πολλά περισσότερα, εδώ όμως θα σου πρότεινα να τα βάλεις μόνα τους με κάποια νανο κιχλίδα και τον ancistrus που είδη έχεις. Οκ όταν πας στο επόμενο ενυδρείο αλλάζουν τα δεδομένα και το φίλτρο θεωρώ στο 350 θα είναι εντάξει.

Γούστα είναι αυτά και ότι θες κάνεις αναλόγως.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν ειναι τα Tetra αλλά o Pterygoplichthys gibbiceps πρώτα και οι ξιφοφόροι σε δέυτερο λόγο.

Αν ο Pleco ήταν Ancistus δε θα κοιταγα για μεγαλύτερο και δε θα είχα την Μασκότ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ενυδρείο δεν είναι ποτέ άσχημο 😂 τώρα εξαρτάται τι θες να κανείς.. αν θες να πας σε φυτεμένο εγώ θα προτιμούσα να φτιάξω ένα rimless στις διαστάσεις που θα ήθελα.. έπιπλο μπορείς να πάρεις και έτοιμο.. ότι σου αρέσει 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς είμαι άγαρμπος και έρχονται και τα ανίψια οπότε πρέπει να μην είναι κανονικό τζάμι , οποτε φοβάμαι το rimless.

Αν έχω να διαλέξω λίγο ποιο όμορφο ή μαλακία Proof διαλέγω το δεύτερο.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το θέμα δεν ειναι τα Tetra αλλά o Pterygoplichthys gibbiceps πρώτα και οι ξιφοφόροι σε δέυτερο λόγο.

Αν ο Pleco ήταν Ancistus δε θα κοιταγα για μεγαλύτερο και δε θα είχα την Μασκότ !!!

Καλησπέρα, αν όντως είναι αυτό το είδος πλέκο που λες γίνετε τέρας. Καλύτερα ανέβασε φωτογραφία με το ψάρι, αν δεν το έχεις κάνει ήδη δεν ξερω.

 

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ανεβάσει εγώ και τον είχε δει ο @Husky_Jim και το είχε αναγνωρίσει, ωστόσω θα το βγάλω τωρα που μεγαλωσε να είμαστε ποιο σιγουροι !!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το είχα ανεβάσει εγώ και τον είχε δει ο @Husky_Jim και το είχε αναγνωρίσει, ωστόσω θα το βγάλω τωρα που μεγαλωσε να είμαστε ποιο σιγουροι !!!

 Άμα το είπε ο husky_jim είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...