Jump to content

Καθαρισμός σε πέτρα ενυδρείου


mark_mark

Recommended Posts

Καλησπέρα,μια πέτρα που έχω στο ενυδρείο έχει πιάσει από επάνω σαν καφέ χνούδι.Χρειάζεται να το καθαρίσω ;Επίσης καθαρίζουμε το βυθό του ενυδρείου καθόλου και αν ναι κάθε ποτε; Επίσης αλλαγές στο νερό κάθε 15 ημέρες πρέπει να γίνεται και σε τι ποσοστό;

IMG_2288.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές κανονικά πρέπει να κάνεις κάθε βδομάδα κάθε βδομάδα να γίνονται. Τον βυθό αν θες να τον καθαρίσεις με σκούπα βυθού αλλά προσεκτικά μην ανακατέψεις το υπόστρωμα και ανεβάσεις αμμωνία (όποτε κρίνεις απαραίτητο ποτέ χωρίς λόγο) όσο για την πέτρα άλγη μάλλον είναι αλλά δεν έχω ιδέα τι άλγη είναι. Γενικά για άλγες μόνο αν δω στο ενυδρείο μου ψάχνω πληροφορίες (και δεν εχω δει ακομα 😁

 οπότε περίμενε κάποιον άλλον να απαντήσει  επίσης πες μας και τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο και πόσα λίτρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μπορείς να τις βουρτσίζεις με μια οδοντόβουρτσα όπως είναι αυτές με μπαταρία σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγη.. αυτό να βοηθήσει σίγουρα μαζί με τον καθαρισμό στα τζάμια. Καθιέρωσε επισης εβδομαδιαία αλλαγη νερού τουλάχιστον 30%… σε ένα πυκνό φυτεμένο χρειάζεται ακόμα και 50%. Τωρα για να ξεμπερδέψεις με την αλγη πρέπει να μας δώσεις καταρχήν κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο… ποσό καιρό τρέχει; Τι φωτισμό έχεις και πόσες ώρες είναι ανοιχτός; Τι μετρήσεις έχεις στο νερό σου; 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης τι πέτρες έχεις βάλει στο ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι νά μήν καθαρίζεις της πέτρες κτλ μόνο τζαμια άντε και βυθό με προσοχή. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό . Όπως λένε και πίο παλιοί είναι άμυνα θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει . Προσπάθησε να μην κάνεις υπερδοσολογία στην τροφή για να μην ξεφεύγουν τα No3 και po4

Και να είσαι σταθερός στις ρουτίνες φώτα, αλλαγές νερού κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι στρωμενο το νευδρειο, βαλε μεσα αλγοφαγα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/6/2023 at 5:36 ΜΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλησπέρα,μια πέτρα που έχω στο ενυδρείο έχει πιάσει από επάνω σαν καφέ χνούδι.Χρειάζεται να το καθαρίσω ;Επίσης καθαρίζουμε το βυθό του ενυδρείου καθόλου και αν ναι κάθε ποτε; Επίσης αλλαγές στο νερό κάθε 15 ημέρες πρέπει να γίνεται και σε τι ποσοστό;

IMG_2288.jpeg

Μπορεις να καθαρισεις την πετρα.... ή να την αφησεις οπως ειναι. Δεν εχει σημασία.... Κανε αυτο , που σ αρεσει.

Θεμα γουστου ειναι.

Μου φαινεται για diatoms. Θα φυγει μολις στρώσει καλα καλα το ενυδρειο. Το ενυδρειο μαλλον ειναι φρεσκο ακομα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...