Jump to content

Νέο ενυδρείο (110L)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω αποφασίσει να κάνω ένα καινούριο ενυδρείο (το έχω ήδη) 110 λίτρων με πλάτυ και ότι άλλο ψάρι μου προτείνετε. Έκανα αυτό το θέμα επειδή έχω μερικές απορίες και θέλω την γνώμη σας σε κάποια θέματα.

 

Το ενυδρείο είναι juwel primo 110 με το φίλτρο amtra filpo 450 (έχω και άλλο ένα πάμφθηνο φίλτρο για έκτακτη ανάγκη) χρειάζομαι κάτι άλλο για την φίλτρανση;

 

Θερμοστάτη έχω έναν της juwel (ήρθε μαζί με το ενυδρείο)

 

Υπόστρωμα έχω μαύρη άμμο σχετικά λεπτή

 

Διακόσμηση σκέφτομαι να βάλω μερικά ξυλαράκια, κάνα δυο πετρούλες (όχι πολύ μεγάλες) και τα εξής φυτά:

 

  • Helanthium Quadricostatus
  • Helanthium tenellum
  • Cryptocoryne becketti
  • Juncus repens
  • Eleocharis acicularis
  • Leptodictyum riparium
  • και ένα java moss

 

Μήπως είναι πολλά; Τι προτείνετε και τι όχι από αυτά και τι πρέπει να προμηθευτώ για την συντήρησή τους; (πρώτη φορά κάνω τόσο φυτεμένο ενυδρείο γιαυτό και ρωτάω τόσα πολλά)

 

Όσον αφορά τον φωτισμό έχω την λάμπα που είχε εξαρχής το ενυδρείο όταν το αγόρασα. Χρειάζομαι κάποια άλλη για τα συγκεκριμένα φυτά;

 

Και τέλος ψάρια το μόνο σίγουρο είναι ένα χαρέμι πλάτυ. Τι έχετε να μου προτείνεται; (εκτός από γκάπυ γιατί δεν μου αρέσουν και πολύ εμφανισιακά)

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν έγραψα πολλά απλά έχω αρκετές απορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν είχα καλή εμπειρία από τέτοιου τύπου φίλτρα άσε που το θεωρώ μικρο για το ενυδρείο σου.

Αυτό εδώ είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναι, αυτό είναι. Λέει ως και 150 λίτρα. Λες να θέλω μεγαλύτερο;

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Γνώμη μου να μην ασχοληθείς καθόλου με εσωτερικά φίλτρα και να ψάξεις κάτι σε εξωτερικό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Γνώμη μου να μην ασχοληθείς καθόλου με εσωτερικά φίλτρα και να ψάξεις κάτι σε εξωτερικό.

 

Οκ. Τι φίλτρο προτείνεις για τα 110 λίτρα; Γιατί δεν έχω ψάξει ποτέ για εξωτερικά (άμα υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό θα πάρω). Κοίτα με το εσωτερικό στο 60λιτρο ποτέ δεν είχα θέμα. Το λες από άποψη λίτρων;

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Γνώμη μου να μην ασχοληθείς καθόλου με εσωτερικά φίλτρα και να ψάξεις κάτι σε εξωτερικό.

 

Συμφωνώ + ότι έχω 2 τέτοιου τύπου χαλασμένα χωρίς λόγο και αίτια , άλλη μάρκα βέβαια ίδιο σχέδιο.

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

 

Οκ. Τι φίλτρο προτείνεις για τα 110 λίτρα; Γιατί δεν έχω ψάξει ποτέ για εξωτερικά (άμα υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό θα πάρω). Κοίτα με το εσωτερικό στο 60λιτρο ποτέ δεν είχα θέμα. Το λες από άποψη λίτρων;

 

Εξαρτάται, θα είναι πολύ φυτεμένο; Χρειάζεσαι αρκετά γενικά αν θες να επιβιώνει ο γόνος και κάποιο επιφάνειας βοηθάει αρκετά. Επίσης θα νιώθουν ποιο άνετα.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

 

Οκ. Τι φίλτρο προτείνεις για τα 110 λίτρα; Γιατί δεν έχω ψάξει ποτέ για εξωτερικά (άμα υπάρχει κάποιο σχετικά οικονομικό θα πάρω). Κοίτα με το εσωτερικό στο 60λιτρο ποτέ δεν είχα θέμα. Το λες από άποψη λίτρων;

Ακριβώς. Λόγω λίτρων. Υπάρχουν εσωτερικά που υποστηρίζουν οι εταιρείες ότι καλύπτουν αρκετά λίτρα αλλά δεν.... Τώρα τι φίλτρο μπορεις να πάρεις εξαρτάται από το budget σου. Υπάρχουν τα Dophin που είναι φτηνά και κινέζικα αλλά δοκιμασμένα και αξιόπιστα και οι πιο ακριβές μάρκες (π.χ Eheim, Fluval, Oase κλπ)

Link to comment
Share on other sites

600 λίτρα ανά ώρα είναι οκ ή να πάω σε κάτι πιο μεγάλο; Και Ice-Man, θα είναι αρκετά φυτεμένο αλλά όχι πάρα πολύ. Επίσης τώρα που ψάχνω βρίσκω πολλά κρεμαστά εξωτερικά, αξίζουν ή είναι μούφα;

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ροή που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ονομαστική. Δηλαδή αναφέρονται τα λίτρα που περνάει το φίλτρο όταν αυτό είναι άδειο κενό υλικών. Όταν το γεμίσεις υλικά, η ροή πέφτει. Οπότε με 600l/h, μην νομίζεις ότι θα γυρνάει το νερό περίπου 6 φορές την ώρα. Αυτή η ροή για τα λίτρα σου και ίσως λίγο περισσότερο είναι γενικά καλή αφού θέλουμε τουλάχιστον 3 φορές κυκλοφορία των λίτρων, αναλόγως βέβαια τα ψάρια (άλλα θέλουν περισσότερη ροή και άλλα πιο ήρεμα νερά). Άρα οσο και να πέσει, καλύπτεσαι. Τώρα τα hang on back φίλτρα είναι γενικά καλύτερα από τα εσωτερικά γιατί συνήθως έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα υλικών, βρίσκονται εκτός ενυδρείου και κατά συνέπεια δεν καταλαμβάνουν οφέλιμο χώρο αλλά και πάλι δεν συγκρίνονται σε καμμία περίπτωση με την χωρητικότητα και την απόδοση των εξωτερικών.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εφόσον δεν αποδίδουν το ίδιο καλά με τα εσωτερικά και εφοσον επαρκουν 600L/h θα πάρω το dophin astro 2202. Επίσης τα φυτά που προανέφερα ειναι οκ και αν ναι τι θα χρειαστώ για την συντήρησή τους;

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το γεμίσεις φυτά η ροή πέφτει και άλλο, έχω δουλέψει 90-140λτ με 2213 αλλά και 140λτ με 2217 και όλα είχαν χαμηλή ροή.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω ότι αν βάλεις λίγο μεγαλύτερο δεν πάει να πει ότι θα στα ανακατέψει όλα και αυτά πάνε αναλόγως.

Μπορείς να πάρεις και 750λτ/ω.

2213=440λτ/ω

2217=1000λτ/ω

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για τι χρήματα μιλάς περίπου;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Πάντως αν το γεμίσεις φυτά η ροή πέφτει και άλλο, έχω δουλέψει 90-140λτ με 2213 αλλά και 140λτ με 2217 και όλα είχαν χαμηλή ροή.

2213=440λτ/ω

2217=1000λτ/ω

Σωστός. Παίζει ρόλο στην ροή η αντίσταση που βρίσκει το νερό και στο εσωτερικό του ενυδρείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα! Για τι χρήματα μιλάς περίπου;;

 

Κάτω απο 100 γιαυτο ψαχνω dophin. Απλά δεν ξέρω ποιο απο όλα είναι καλύτερο. Εγω θεωρώ ότι και το 2202 θα τα παει μια χαρά. Θα φυτέψω αρκετά οκ αλλά δεν θα κάνω και ζούγκλα 🌱 Επίσης βρήκα και το 2208 και 2212 για μεγαλύτερα αν όντως χρειάζεται αλλά το 2212 είναι 1300l/h παρά είναι πολλά... τι λέτε να πάρω; (Τα sunsun που παίζουν στις ίδιες τιμές είναι καλύτερα; τι παίζει και με αυτά;)

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα μια κατηγορία πάνω για σιγουριά. Το ότι θα σου κόψουν τα υλικά μέσα στο φίλτρο δεν είναι τπτ σε σχέση με αυτό που θα σου όψει από την ροή, το μανομετρικό που λέμε. Για αυτό λέμε σαν rule of thumb οτι πάμε μια κατηγορία παραπάνω να είμαστε καλυμμένοι από το μανομετρικό. Τα υλικά μέσα στο φίλτρο θα σου κόψουν αλλά οκ όχι τρελά πράγματα, σε σημείο που να μην έχεις καλή φίλτρανση. Δες αν ψήνεσαι και σε κάτι επωνυμο, μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα άμα είναι θα πάρω κάτι καλύτερο. Νομίζω με 1300l/h είμαι υπερκαλυμμένος έτσι; Άντε τώρα κλείνω γιατί έχει ματσάκι 😉 και αυριο παίρνω φίλτρο και ξεκινάω δουλειά... ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας 👍

Έγινε επεξεργασία - Vasilis Kalaitzis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα για φίλτρο 2208 γιατί το πέτσοπ δεν είχε το 2212. 700λίτρα ανα ώρα. Τρεις φορές τα λίτρα του ενυδρείου θεωρώ τα γυρνάει σίγουρα όσο κι αν πέσει η ροή. Αν δεν είναι αρκετά πείτε μου να πάω να το αλλάξω να του πω να παραγγείλει άλλο. Σήμερα παραγγέλνω φυτά γιατί το πετσοπ εδώ έχει κάτι της κακιάς ώρας έτοιμα να τα τινάξουν. Σε 4 μέρες το πολύ θα είναι εδώ. Ήθελα να ρωτήσω για ένα φυτό που μου αρέσει αλλά λέει οτι είναι μέτριας δυσκολίας Hygrophila Araguaia. Ως αρχάριος με φυτά θα δυσκολευτώ πολύ ή μπορώ να το δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή θεωρείται medium δυσκολίας το συγκεκριμένο, για αρχή μήπως να πας σε κάτι παρόμοιο οπτικά;;Όπως Cryptocoryne wendtii Mi Oya ή Cryptocoryne Undulata Red. Επειδή είχα αυτό ο ενυδρείο, σύντομα αγόρασα και δεύτερη λάμπα και μετά από λίγο χρειάστηκα και την κόκκινη. Καλές οι λάμπες αυτές αλλά όχι για απαιτητικά φυτά. Στα απλά μια χαρά δουλεύουν.

Απαιτητικά φυτά θες φωτισμό, θες CO2 και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Επειδή καθυστέρησε λίγο η παραγγελία με τα φυτά άργησα κι εγώ να αρχίσω. Αύριο μάλλον θα έρθουν οπότε και θα ξεκινήσω στρώσιμο. Θα στείλω και φώτο 👍

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...