Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα , διαθέτω ένα ενυδρείο 70 λίτρων πυκνό φυτεμένο , με 8 galaxy rasboras,τα οποία τα έχω περίπου έναν μήνα.Το ενυδρείο στρώθηκε με βακτήρια για 23 μέρες.Αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα 30% ,θερμοκρασία 25-26 βαθμούς ,ph 6.5-7,ολική σκληρότητα 7-8 dh,μέτρηση παραμέτρων μια με δυο φορές την εβδομάδα, μονίμως η αμμωνία είναι 0,ΝΟ2 0, ΝΟ3 10-20 ppm.Φίλτρο εξωτερικό Αstro 600 l/h, με αποκλίνον ακροφυσίο στην έξοδο γ να μην γίνεται πληντυριο.

Τάισμα μια φορά την ημέρα με την παρακάτω τροφή -krill flakes + flakes σπιρούνι ας(δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο ,στο pet shop μου είπαν ότι αυτή χρησιμοποιούν και εκείνοι ).Τα ψαράκια είναι πολύ ήρεμα και φαίνονται να κινούνται ανετα και ήρεμα.Σήμερα το βράδυ παρατήρησα ότι το ένα από τα τρία αρσενικά έχει την παρακάτω εικόνα,που από τα λίγα που ξέρω καταλαβαίνω ότι ίσως είναι dropsy και δύσκολα θα τη βγαλει καθαρή.Άμεσα το απομόνωσα σε ένα 30 λίτρο ενυδρείο που έχω γ αυτή τη δουλειά,έβαλα φίλτρο, καθαρό νερό ,αντίχλώριο και 8 σταγόνες eSha 2000 (στο σάιτ λέει ότι κάνει και για dropsy το συγκεκριμένο ).Προφανώς το φίλτρο δεν είναι στρωμένο,αλλά σκοπεύω να βάζω αντιχλωριο μέρα παρά μέρα μέχρι να περάσουν οι τρεις μέρες της θεραπείας…αν αντέξει.

Τα ερωτήματα τα παρακάτω :

1) μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να μην χάσω κ αλλά ψάρια ?Ειναι μεταδοτικό ?
2) Ενα ακόμα θηλυκό και ένα αρσενικό έχουν εμφανή διαφορά μεγέθους από τα υπόλοιπα (εξ αρχής από την αγορά φαίνονται να ήταν πιο παχουλα )υπάρχει περίπτωση να έχουν και αυτά dropsy ?

3) Επειδή ειναι πραγματικά πολύ δύσκολο να βγάλω φωτογραφίες τόσο μικρά που ειναι,υπάρχει περίπτωση να την βγάλει καθαρή το ψαράκι,όπως το βλέπετε?Περα από το φάρμακο μήπως να σταματούσα να το ταΐζω για κάνα δυο μέρες ?
4) Δεδομένων όλων των παραπάνω από τι μπορεί να προκλήθηκε το dropsy ?Δεν βλέπω να μπορώ να κάνω κάτι άλλο…πιστεύω ότι και δυο βδομάδες να μην κάνω αλλαγή δεν θα υπάρξει θέμα με τις παραμέτρους…συνεπώς από άποψη ποιότητας νερού δεν έχω πολλές επιλογές .

IMG_0151.jpeg

IMG_2190.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Aquascape
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...