Jump to content

Guppy στον βυθό και αναπνέει γρήγορα


John Rodos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους, ειμαι ενα νεο σχετικα μελος, με μολις 2μιση μηνες εμπειρίας.

 

διαθέτω ενα ενυδρείο της Juwel PrimoLux 80.

 

Λίτρα: 110

Υπόστρωμα γιατί έχω σκοπό να φυτέψω, μολις μεταφέρω ενα μικρουλη χρυσόψαρο (χαιλαντερ) 

εχω 2 αεραντλίες σε ελαφροπετρα, ενα καραβι απο διακόσμηση.

 

απο ψαρια έχω:

Guppy: 4 θηλυκές 1 αρσενικό

Balloon Molly: 3 θηλυκές 1 αρσενικό

Ενα μικρο χρυσοψαρο τον Χαιλαντερ 🤪

3 Κοκκινα σαλιγκαρια για αλγη

 

2 μεγάλα κερατοφυλλα

 

λαμπα την αυθεντικια της Juwel Led που ερχεται μαζι με το ενυδρειο εκτος απο θερμοστατη που αλλαξα και εβαλα εναν της Eheim

 

Θερμοκρασια σταθερα 27-28

 

Ταισμα flakes μια φορα την ημερα

 

 

ολα ηταν ήρεμα, εκανα και τεστ εχθες με τα υγρα τεστ της API

0 αμμωνία

0 no2

0 no3

 

αλλαγη νερου προχθες με νερο εμφιαλομενο και λιγο απιονισμενο 20% και 5% βρύσης με αντιχλωριο και τα σχετικα.

 

Seachem Prime μετα απο καθε αλλαγη.

 

στο φιλτρο εχω δυο σφουγγαρια, ενα το μπλε με τις μικρες τρυπες και ενα με τις χοντρες , και απο κατω εχω δυο δυχτακια με μπολικο υλικο πετρες της Τερα για τα βακτήρια.

 

εχω το μικρο φιλτρο ειναι της σειράς S που παει στα PrimoLux 80 για 110 Λιτρα.

εχω βγαλει απο το σωληνάκι απο μπροστα απο το φιλτρο και στελνει με πολυ περισσοτερη πιεση το νερο οποτε γινεται καλη κυκλοφορηση..

 

ξαφνικα το ενα απο τα γκαπι καθετε στον πατο και αναπνεει πολυ γρηγορα ειναι ενα θηλυκο δεν βλεπω αλλα σημαδια, τα αλλα ψαρακια βολταρουν ανεμελα..

 

να σημειώσω οτι το χρυσοψαρο ειναι η εξαίρεση του κανονα, δεν ακουμπαει καθολου το κερατοφυλλο ουτε τα σαλιγκαρια ουτε τα αλλα ψαρια απλα εχει φαει καποια απο οσα γεννηθηκαν, οπως και τα αλλα γκαπι , καποια σωθηκαν στο κερατοφυλλο αλλα μολις εβγαιναν γινοντουσαν μεζες.

ουτε τα σαλιγκαρια πειράζει ειναι 2 μηνες στο ενυδρειο μαζι τους.

 

το ενυδρειο τρεχει 2μιση μηνες, εκανε μισο μηνα να στρωθει να πανε ολες οι μετρησεις 0, και το εστρωσα με την βοηθεια του Seachem Stability και του Χαιλαντερ(Χρυσοψαρου).

 

Αλλαγες κανω καθε μια εβδομαδα 20-25% 

και μετραω με υγρα τεστ της API.


 

δεν ξερω τι λαθος εχει γινει και το ψαρακι καθετε στον πατο και αναπνεει γρηγορα, θα ηθελα τα φωτα σας παρακαλω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...