Jump to content

Χρυσοψαρο πηγαινει στον βυθο


Recommended Posts

Καλησπερα , εχω δυο μικρα χρυσοψαρα εδω και ενα μηνα σε απλο ενυδρειο, απο χτες παρατηρώ το ενα να βρισκεται πολυ συχνα στον βυθο του ενυδρειου και να ανεβαινει ελαχιστα. Τι προτεινετε να κανω; Διαβασα κατι σχετικα με την ασθενεια νηκτικης  κυστης και οτι θα βοηθουσε να ζεστανω λίγο το νερο , ισχυει ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Καλησπερα , εχω δυο μικρα χρυσοψαρα εδω και ενα μηνα σε απλο ενυδρειο, απο χτες παρατηρώ το ενα να βρισκεται πολυ συχνα στον βυθο του ενυδρειου και να ανεβαινει ελαχιστα. Τι προτεινετε να κανω; Διαβασα κατι σχετικα με την ασθενεια νηκτικης  κυστης και οτι θα βοηθουσε να ζεστανω λίγο το νερο , ισχυει ;

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το ενυδρείο έχει φίλτρο? Κάθε πότε αλλάζεις νερό?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το ενυδρείο έχει φίλτρο? Κάθε πότε αλλάζεις νερό?

Αλλαζω τα 3/4 του νερού του ενυδρείου καθε 5 μερες περίπου και χρησιμοποιώ αντιχλωριο+aloe , οχι δεν εχει καποιο φίλτρο επισης ταΐζω flakes. 

update σχετικά με το ψαράκι:  σημερα βρίσκεται είτε στον βυθό είτε στην επιφάνεια και κολυμπάει πλαγιά , ειμαι σίγουρη πλεον οτι πρόκειται για ασθένεια νηκτικής κύστης , δεν το τάισα σημερα καθώς ενημερώθηκα απο pet shop ότι αυτο πρεπει να κανω. Επισης διαβαζω συχνά οτι η διατροφή με αρακά θα βοηθούσε έπειτα απο 1-2 μερες νηστεία ισχυει ;  

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Αλλαζω τα 3/4 του νερού του ενυδρείου καθε 5 μερες περίπου και χρησιμοποιώ αντιχλωριο+aloe , οχι δεν εχει καποιο φίλτρο επισης ταΐζω flakes. 

update σχετικά με το ψαράκι:  σημερα βρίσκεται είτε στον βυθό είτε στην επιφάνεια και κολυμπάει πλαγιά , ειμαι σίγουρη πλεον οτι πρόκειται για ασθένεια νηκτικής κύστης , δεν το τάισα σημερα καθώς ενημερώθηκα απο pet shop ότι αυτο πρεπει να κανω. Επισης διαβαζω συχνά οτι η διατροφή με αρακά θα βοηθούσε έπειτα απο 1-2 μερες νηστεία ισχυει ;  

Μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις? Πάντως ενυδρείο με ψάρια χωρίς φίλτρο δεν γίνεται.....διάβασε λίγο τα παρακάτω άρθρα και θα καταλάβεις τι εννοώ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις? Πάντως ενυδρείο με ψάρια χωρίς φίλτρο δεν γίνεται.....διάβασε λίγο τα παρακάτω άρθρα και θα καταλάβεις τι εννοώ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και θα τις ακολουθήσω , δεν μου απαντας ομως στο άμεσο προβλημα που αντιμετωπίζει το ψαράκι και δεν ειδα πουθενα να αναφέρει κανεις οτι τετοιο προβλημα ειναι λόγω φίλτρου , ολοι μιλανε για τροφή. Ηθελα απλα μια έγκριση απο καποιον έμπειρο πριν αποφασίσω τι να του δωσω εστιαστε παρακαλω στο θεμα εάν μπορείτε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και θα τις ακολουθήσω , δεν μου απαντας ομως στο άμεσο προβλημα που αντιμετωπίζει το ψαράκι και δεν ειδα πουθενα να αναφέρει κανεις οτι τετοιο προβλημα ειναι λόγω φίλτρου , ολοι μιλανε για τροφή. Ηθελα απλα μια έγκριση απο καποιον έμπειρο πριν αποφασίσω τι να του δωσω εστιαστε παρακαλω στο θεμα εάν μπορείτε. 

Καλησπέρα! Δυστυχώς όλοι μας μη γνωρίζοντας πιο νέοι βλέπαμε χρυσόψαρα σε γυάλα και παίρναμε. Δεν γνωρίζαμε ότι είναι ψάρια ενυδρείου ότι θέλουν συγκεκριμένες θερμοκρασίες και γενικότερα συνθήκες για την ευημερία τους. Μπαίνοντας στη διαδικασία να κάνουμε ενυδρείο αντιλήφθηκαμε τι χρειάζεται το κάθε είδος ψαριού. Συγκεκριμένα τα χρυσόψαρα χρειάζονται Μεγαλοχώρι για την ευημερία τους καθώς μεγαλώνουν και δεν χωράνε σε γυάλα. Είχα χρυσόψαρο πάνω από δύο χρόνια σε γυάλα γτ δεν ήξερα. Ζούσε? Ναι. Ήταν καλά? Όχι. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι όλα τα χρυσόψαρα θα είναι εφταψυχα όπως ήταν το δικό μου και πολλά άλλα εκεί έξω. Ένα χρυσόψαρο μπορεί να ξεπεράσει και τους 10 πόντους σε σωστές συνθήκες. Οπότε, στο κυρίως θέμα. Το ψάρι σας μπορεί να μην έχει σωστή θερμοκρασία, μπορεί να μην έχει τη σωστή βιολογία στο νερό που κολυμπάει, μπορεί από το νερό να μεταφέρθηκε κάποια ασθένεια. Προτείνω να βρείτε ένα ενυδρείο μικρό σε λογικά πλαίσια όπως κάποια που βρίσκονται στις αγγελίες εδώ πολύ οικονομικό. Ένας θερμοστάτης και ένα εσωτερικό φίλτρο που είναι επίσης πολύ οικονομικά. Και να βάλετε το ψαράκι σας μέσα και να το χαρείτε πολλά χρόνια όντας χαρούμενοι και οι δύο. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και θα τις ακολουθήσω , δεν μου απαντας ομως στο άμεσο προβλημα που αντιμετωπίζει το ψαράκι και δεν ειδα πουθενα να αναφέρει κανεις οτι τετοιο προβλημα ειναι λόγω φίλτρου , ολοι μιλανε για τροφή. Ηθελα απλα μια έγκριση απο καποιον έμπειρο πριν αποφασίσω τι να του δωσω εστιαστε παρακαλω στο θεμα εάν μπορείτε. 

Αν δε δω εικόνα δε μπορώ να είμαι σίγουρος. . Μονή άμεση λύση είναι να αλλάζεις 30 τις εκατό του νερού καθημερινά με αντίστοιχη προσθήκη αντιχλωριου. Όταν εν ψάρι έχει νυκτικη κύστη δεν κανεται στον πάτο. Αντιθέτως είναι μόνιμα στην επιφάνεια και αδυνατεί να καταδυθεί στον πάτο. Άρα το πιθανότερο είναι δηλητηρίαση από κακή ποιότητα νερού είτε από νιτρώδη είτε από αμμωνία. Έχει κάνει και μαυριλες πάνω του?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμοστάτη σε χρυσόψαρο δεν χρειάζεται  κανένα ανεμιστηρακι με της ζέστες ναι καθώς είναι κρύου νερού ναι.

Κανονικά το χρυσόψαρο θέλει μεγάλο ενυδρείο κτλ κτλ αλλά καθώς καταλαβαίνω ότι αυτό είναι δύσκολο και σαν χώρος και σαν κόστος.

Τουλάχιστον όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω ένα μεταχειρισμένο με ένα φίλτρο.

 

Αν πάλι είναι δύσκολο έστω ένα αεροφιλτρο με σφουγγάρι και κάποιο φυτό επιφανείας αν επιζήσει με το «τρωκτικό» :P

θα έλεγα Duckweed αν γίνει established θα έχει τσάμπα φαγάκι το χρυσόψαρο και θα τρώει τα νιτρικά σαν φίλτρο το θέμα είναι αν θα προλάβει.

 

Συνήθως όταν το βάλεις έχεις πρόβλημα ότι γεμίζει το ενυδρείο από αυτό και δε μπορείς να το ξεφορτωθείς τρώει τα νιτρικά σαν τρελό και όλα τα άλλα φυτά δεν έχουν φαγητό.

Από την άλλη έχεις το χρυσόψαρο που σχεδόν κάθε φυτό το βλέπουν σαν σνακ .

Αν σου κάτσει θα βελτιώσει σημαντικά το νερό σου αλλά είναι ζαριά ίσως χάσεις το κοστος αποχτησεις του Duckweed.

Minimum πάντος κανε αυτο που λεει ο @killerknight

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Θερμοστάτη σε χρυσόψαρο δεν χρειάζεται  κανένα ανεμιστηρακι με της ζέστες ναι καθώς είναι κρύου νερού ναι.

Κανονικά το χρυσόψαρο θέλει μεγάλο ενυδρείο κτλ κτλ αλλά καθώς καταλαβαίνω ότι αυτό είναι δύσκολο και σαν χώρος και σαν κόστος.

Τουλάχιστον όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω ένα μεταχειρισμένο με ένα φίλτρο.

 

Αν πάλι είναι δύσκολο έστω ένα αεροφιλτρο με σφουγγάρι και κάποιο φυτό επιφανείας αν επιζήσει με το «τρωκτικό» :P

θα έλεγα Duckweed αν γίνει established θα έχει τσάμπα φαγάκι το χρυσόψαρο και θα τρώει τα νιτρικά σαν φίλτρο το θέμα είναι αν θα προλάβει.

 

Συνήθως όταν το βάλεις έχεις πρόβλημα ότι γεμίζει το ενυδρείο από αυτό και δε μπορείς να το ξεφορτωθείς τρώει τα νιτρικά σαν τρελό και όλα τα άλλα φυτά δεν έχουν φαγητό.

Από την άλλη έχεις το χρυσόψαρο που σχεδόν κάθε φυτό το βλέπουν σαν σνακ .

Αν σου κάτσει θα βελτιώσει σημαντικά το νερό σου αλλά είναι ζαριά ίσως χάσεις το κοστος αποχτησεις του Duckweed.

Minimum πάντος κανε αυτο που λεει ο @killerknight

Οι λύσεις που μου δίνετε περα απο την αλλαγη νερού δεν ειναι άμεσες , τα ακουω σαν συμβουλές και ευχαριστω θα τα εφαρμόσω αλλα κανεις σας δεν μου δίνει λύση στο τι να κανω με το άρρωστο ψαρι ΤΩΡΑ. Ειναι σε κακη κατασταση οταν κολυμπάει κανει σβούρες και γυρναει ανάποδα , ειλικρινα δεν μπορω να βρω εναν ανθρωπο να μου πει με σιγουριά τι πρεπει να κανω. 

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι το ψάρι να εχει δηλητηρίαση από αμμωνία λόγο της μή ύπαρξης φίλτρου / μικρού ενυδρείου .

Αφού δεν έχουμε έστω Photo για την περίπτωση που είναι κάτι άλλο θεωρούμε ότι είναι αυτό.

Οπότε η ΑΜΕΣΗ λύση είναι η αλλαγή νερού 50-60% άμεσα 30% κάθε ημέρα με αντιχλώριο .

Αν δεν βοηθήσει θα είναι κατι άλλο αλλά κατά 80% ακόμα και 110 L ενυδρείο να είχες μέχρι της 40 ημέρες σχεδόν πάντα είναι αυτό . Άστρωτο φίλτρο /ενυδρείο εσύ δεν έχεις κάν φίλτρο πας 90% .

PS σημαντικό η όποια φιλτρανση σε εσένα είναι από το διάκοσμο του «ενυδρείου» δεν πλένεις με νερό βρύσης ΤΠΤ .

PS2 Η δίαιτα συνήθως δινει λίγο χρόνο ση βιολογία του φίλτρου γιατί μειωνοντε οι ρίποι αλλά εδω δεν υπάρχει φίλτρο οπότε πάμε με αλαγες νερού .

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε , πρέπει να μας βοηθήσεις λίγο τουλάχιστον μία φωτογραφία από το ενυδρείο και το ψάρι. Αυτό που προτείνω εγώ για άμεση λύση η πάς πίσω το ψάρι στο pet και προετοιμάζεις το ενυδρείο σου από την αρχή με φίλτρο/ στρώσιμο κτλ η αγοράζεις φίλτρο για τα λίτρα τού ενυδρείου σου και ζητάς μπόλη= βιολογικό υλικό από το pet  από κάποιο φίλτρο στρωμένο ήδη , η αν εχεις κάποιον γνωστό με ενυδρείο να σου δώσει βιολογικό υλικό από το φίλτρο του. Θα πρέπει να αποκλείσουμε τα παραπάνω ότι δεν δηλητηριάζεται το ψάρι από αμμωνία για να μην μαντεύουμε μπορεί αυτό μπορεί το άλλο.

Θα μπορούσες  να κάνεις τέστ το νερό  του ενυδρείου σου NH3/4 =αμμωνία και να μας πεις τι λέει ?

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από μένα. Ζητάς άμεσα λύση. Όλα αυτά που σου ανέφεραν τα παιδιά είναι άμεσα.

Νομίζεις ότι είναι νυκτική κύστη, δεν σημαίνει όμως ότι είναι πράγματι. Κι εγώ έτσι όπως το διαβάζω,  99% είναι δηλητηρίαση από αμμωνία που οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει φίλτρο για να καθαρίζει το νερό του ενυδρείου σου. Ειδικά για χρυσόψαρο δεν θέλεις απλά φίλτρο, θέλεις δυνατό φίλτρο. Μετά από αυτό, μπορούμε να μιλήσουμε κ για τα υπόλοιπα.

Οι περισσότεροι εδώ έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση με σένα.

 

Το ψαράκι δεν θα σωθεί.

 

Δεν θα καταφέρει να ζήσει και κανένα άλλο όμως, αν δεν κάνεις κάτι για τον καθαρισμό του νερού.

Όποτε έχεις χρόνο, γράψε μας τα λίτρα του ενυδρείου σου, για να σε βοηθήσουμε να απολαύσεις το ενυδρείο σου. 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Οι λύσεις που μου δίνετε περα απο την αλλαγη νερού δεν ειναι άμεσες , τα ακουω σαν συμβουλές και ευχαριστω θα τα εφαρμόσω αλλα κανεις σας δεν μου δίνει λύση στο τι να κανω με το άρρωστο ψαρι ΤΩΡΑ. Ειναι σε κακη κατασταση οταν κολυμπάει κανει σβούρες και γυρναει ανάποδα , ειλικρινα δεν μπορω να βρω εναν ανθρωπο να μου πει με σιγουριά τι πρεπει να κανω. 

Δοκίμασε να πάρεις βακτήρια από Κατάστημα που είναι για το στρώσιμο του ενυδρείου καθώς τρέφονται από αμμωνία και στη μειώσουν με ταυτόχρονες αλλαγές νερού! Κάτι πιο άμεσο δεν υπάρχει. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/24690672/Dophin-F1200-Εσωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-120lt-με-Απόδοση-580lt-h-και-Ισχύ-6W.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Έχει 16 ευρώ! Αν είσαι Αθήνα δλδ μπορείς ακόμα κ αύριο να το πάρεις. Είναι τυχαία επιλογή απλά είναι κάτι οικονομικό κ μπορείς να το πάρεις άμεσα! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου??

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι έφυγε.. ευχαριστω για την βοήθεια σας με κανατε να καταλαβω καλα οτι το χόμπι του ενυδρείου δεν ειναι για εμενα , καλη συνεχεια.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Stefania1 έγραψε:

Το ψαράκι έφυγε.. ευχαριστω για την βοήθεια σας με κανατε να καταλαβω καλα οτι το χόμπι του ενυδρείου δεν ειναι για εμενα , καλη συνεχεια.

Στεφάνια καλησπέρα. Μην απογοητεύεσαι. Όλοι μας έχουμε χάσει ψαράκια από λάθη που κάνουμε. Κανένας δεν ξεκίνησε ξέροντας τα πάντα. Εάν όντως σου αρέσει το χόμπι συνέχισε έχοντας τα βασικά. Στο γλυκό νερό δεν χρειάζεται υπερβολική προσπάθεια ότι μεγάλο κόστος για να μπορέσεις να έχεις ένα ενυδρείο και να το χαίρεσαι. Θα χαρώ να μιλήσουμε και με πμ και να λύσω ότι απορίες και επιφυλάξεις έχεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...