Jump to content

Recommended Posts

Μια από τις red cherry  έχει εμφανίσει  στην κοιλιά  της αυτά τα πράσινα. Κάτι σαν φυτό φαίνεται! Μπορεί να είναι  κάποια ασθένεια;

Screenshot_20230623_234124_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234257_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234338_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Μια από τις red cherry  έχει εμφανίσει  στην κοιλιά  της αυτά τα πράσινα. Κάτι σαν φυτό φαίνεται! Μπορεί να είναι  κάποια ασθένεια;

Screenshot_20230623_234124_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234257_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234338_Gallery.jpg

 

Επειδή δεν τα βλέπω καλά στην φώτο....μοιάζουν με αυγά??

Συνήθως τα αυγά τους είναι κίτρινα ή πράσινα....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jimakos έγραψε:

 

Επειδή δεν τα βλέπω καλά στην φώτο....μοιάζουν με αυγά??

Συνήθως τα αυγά τους είναι κίτρινα ή πράσινα....

Δεν είναι αυγά. Απ'οτι διάβασα είναι ασθένεια μεταδοτική. Ελπίζω να μην κόλλησαν  και οι υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2023 at 8:55 ΠΜ, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Δεν είναι αυγά. Απ'οτι διάβασα είναι ασθένεια μεταδοτική. Ελπίζω να μην κόλλησαν  και οι υπόλοιπες!

Αυγά είναι και στο λεω διότι το είχε και η δικιά μου γαρίδα για μια εβδομάδα σχεδόν και τώρα περιμένω να εκκολαφθούν. Αυτην την στιγμή τα έχει βάλει κάτω απο μια πέτρα και τα καθαρίζει σχεδόν καθημερινά.

Έγινε επεξεργασία - Black Wolfy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Αυγά είναι και στο λεω διότι το είχε και η δικιά μου γαρίδα για μια εβδομάδα σχεδόν και τώρα περιμένω να εκκολαφθούν. Αυτην την στιγμή τα έχει βάλει κάτω απο μια πέτρα και τα καθαρίζει σχεδόν καθημερινά.

Μακάρι να είναι αυγά γιατί κάπου διάβασα στο fb ακριβώς την ίδια περίπτωση  όπου  λέγανε για ασθένεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι μύκητας, Ellobiopsidae λέγεται δεν ξέρω πολλά άλλα μπορείς να το ψάξεις μέχρι να σε απαντήσει κάποιος βετεράνος προς το θεμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

Δυστυχώς είναι μύκητας, Ellobiopsidae λέγεται δεν ξέρω πολλά άλλα μπορείς να το ψάξεις μέχρι να σε απαντήσει κάποιος βετεράνος προς το θεμα

Για καλό και για κακό  την έχω βγάλει  από χθες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν φαίνεται και πολύ καλά είναι η αλήθεια. Είναι σαν άλγη;Έχει γίνει δυσκίνητη η γαρίδα;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλησπέρα, δεν φαίνεται και πολύ καλά είναι η αλήθεια. Είναι σαν άλγη;Έχει γίνει δυσκίνητη η γαρίδα;

Την έχω βγάλει για να γλιτώσω  τις υπόλοιπες  σε περίπτωση  που είναι κάποιος μεταδοτικος  μύκητας. Πάντως μια χαρά κινούνταν μέχρι τότε. Κάπως σαν αλγη φαίνεται  όντως!

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2023 at 11:55 ΜΜ, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Μια από τις red cherry  έχει εμφανίσει  στην κοιλιά  της αυτά τα πράσινα. Κάτι σαν φυτό φαίνεται! Μπορεί να είναι  κάποια ασθένεια;

Screenshot_20230623_234124_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234257_Gallery.jpg

Screenshot_20230623_234338_Gallery.jpg

Δεν ειναι αυγα, ειναι Cladogonium ogishimae. Παρασιτικη αλγη

https://aquariumbreeder.com/ellobiopsidae-or-cladogonium-ogishimae-green-fungus-in-shrimp-tank/

https://www.garnelenhaus.de/wiki/systemische-mykose-ein-befall-mit-einer

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Ακριβώς  αυτό είναι Ναταλία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έβαλες σε καραντίνα της αρωστες.

Λίγο που έψαξα βρήκα το Malacite green που δεν υπάρχει πλεον αν καταλαβα καλά στο αθρο.

 

Οπότε αν και τελείος απειρος εγω αν ημουν στη θέση σου θα το δοκίμαζα απο την άλλη αν είναι μόνο μία ισως να μην το ρισκαρα και να έκανα απλά μια προλιπτική θεραπεία στης "υγιεις" .  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To Cladogonium ogishimae για να μην το μπερδέψουμε με τα αυγά, καθώς τα αυγά δεν είναι μόνο κίτρινα  ,θα δούμε ότι έχει σαν φτερού όψη .Ενώ τα αυγά είναι στρογγυλά .

Δεν είμαι ειδική .Λίγο που το έψαξα είδα ότι τις βάζουν καραντίνα και αγωγή με ενυδρειακό αλάτι .Προσθέτουν και λίγο ασβέστιο για να βοηθήσει και στο πιο γρήγορο moulting .

Καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο ,

Θα θελα να μας πεις αν βρήκες κάτι που να δουλεύει ...γιατί απότι διαβάζω είναι σχεδόν απίθανο να πιάσει κάποια θεραπεία ...

Εύχομαι  τα καλύτερα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nadia έγραψε:

Καλησπέρα Χρήστο ,

Θα θελα να μας πεις αν βρήκες κάτι που να δουλεύει ...γιατί απότι διαβάζω είναι σχεδόν απίθανο να πιάσει κάποια θεραπεία ...

Εύχομαι  τα καλύτερα

 

Ναντια  καλημέρα, λόγο έλλειψης  χρόνου  δεν δοκίμασα κάτι. Την είχα βγάλει από το την πρώτη μέρα που διαπίστωσα  το πρόβλημα για να μην κολλησουν και οι υπόλοιπες. Είχα μια απώλεια αλλά αναπληρωθηκε  κατά πολύ!!!  μιας και είχα γεννες,  μετράω τουλάχιστον 12 μικρές γαριδουλες  και έχω και άλλη  μια αυγομενη  η οποία μάλλον χθες γέννησε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...