Jump to content

Αποτυχημένο restart


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!Μια βοήθεια να δω τι έκανα λάθος αυτή την φορά. Είπα να κάνω ένα restart. Επομένως προμηθεύτηκα τα δέοντα. Hardscape (ξύλα, πέτρες). Δεν ήθελα κάτι απαιτητικό, απλά πράγματα. Κατά το στήσιμο, ξεκίνησα να στήνω και να κολλάω φυτά πάνω σε ξύλο και πέτρες και εκεί έγινε το μεγάλο μπαμ...(Πρώτη φώτο). Επομένως έβαλα τα στημένα μέσα σε μια λεκάνη με το φίλτρο, μιας και ξεκίναγαν οι ζέστες. Το φίλτρο άστρωτο, το biopower, όπου του πρόσθεσα ακόμα ένα κελί για να αυξήσω το βιολογικό. όλα αυτά 4-5 μέρες μέχρι να έρθει το καινούργιο ενυδρείο. Μόλις ήρθε μπήκαν όλα μέσα, σε ψιλό κρίσιμη κατάσταση να πω την αλήθεια τα φυτά. Ξεκίνησα λοιπον στρώσιμο και εδώ και δύο εβδομάδες όλα είναι στον θεό. Απομάκρυνα τα σάπια φυτά και φύλλα. Όταν λέω όλα στο θεό, εννοώ δεν έχω αφήσει τπτ απέξω.. αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά :P

Έχω διαβάσει ότι με τα υποστρώματα του ADA, συνήθως υπάρχουν ανεβασμένα νιτρικά, επομένως θέλει την πρώτη εβδομάδα αλλαγές νερού 50% ανά 2 μέρες και μετά την πρώτη εβδομάδα με 10 μέρες ανά 3 μέρες. Παρόλο που ακολούθησα αυτή την τακτική, ακόμα οι μετρήσεις είναι στα κόκκινα όλες, εκτός της αμμωνίας που παίζει στα πρασινομπλε :P

Καμία συμβουλή τι να ξεκινήσω να διορθώνω;;;

IMG_7409.jpg

Screenshot 2023-07-09 16.27.26.png

Screenshot 2023-07-09 16.27.09.png

Screenshot 2023-07-09 16.26.53.png

Screenshot 2023-07-09 16.26.27.png

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2023 at 3:31 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Έχω διαβάσει ότι με τα υποστρώματα του ADA, συνήθως υπάρχουν ανεβασμένα νιτρικά,

Που το εχεις διαβασει?

Ανεβαινει η αμμωνια, αλλά με αλλαγες νερου δεν παει πανω απο 2-3ppm....

Aν εχεις ανεβασμενα νιτρικα με αστρωτο φιλτρο, προερχονται απο την βρυση σιγουροτατα.

On 9/7/2023 at 3:31 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

επομένως θέλει την πρώτη εβδομάδα αλλαγές νερού 50% ανά 2 μέρες και μετά την πρώτη εβδομάδα με 10 μέρες ανά 3 μέρες.

Διαβασε τις οδηγιες για το Amazon soil στο site - https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

λεει -

Conduct daily water change and take action against
algae for one to two weeks after setup of aquarium.

Ideal to conduct water change everyday

Water purification by beneficial bacteria cannot be expected in a newly setup aquarium. Therefore, it is necessary to change water to keep the aquarium water clean. Daily water change is crucial.

Τωρα για το setup....

Οταν βαζουμε soil στο ενυδρειο, φυτευουμε φουλ φυτα απο την αρχη και οχι μόνο μοςς και ανουμπιας, αλλά  πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης.

Διαφορετικα δεν χρειαζεται soil.....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται, οτι το  moss βρισκεται σε αποσυνθεση και μόνο προβληματα θα προκαλεσει τωρα στο ενυδρειο. Καλυτερα να το βγαλεις ολο. Τα σαπια φυλλα και αυτα θελουν  μαχαιρι.

Πες τι θερμοκρασια εχει το νερο στο ενυδρειο και οταν λες μετρησεις στο κοκκινο, τι ακριβως εννοεις..., δηλ πόσα νιτρωδη και νιτρικα μετρας και πόση αμμωνια?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξήλωσα τα πάντα από σάπια φυτά και από moss, αύριο θα φέρει ένας φίλος λίγο κερατοφυλλο να ρίξω μέσα, μέχρι να έρθει μηνιάτικο και να κάνω επίσκεψη για φυτά πάλι. Τώρα από θερμοκρασία...η αλήθεια είναι ότι είχε ξεφύγει και σίγουρα έπαιξε ρόλο στα φυτά...30+. Σημειώνω ότι χτες το πήρα χαμπάρι με την θερμοκρασία ότι είχε ξεφεύγει τόσο, πήγα τσάκωσα δύο ανεμιστήρα για υπολογιστές σήμερα έκανα ένα πρόχειρο σεταπ, τους έβαλα στις 9 και η θερμοκρασία μετά από 45λεπτά περίπου είχε πέσει 5 βαθμούς. Δεν τους το είχα να πω την αλήθεια. Θα πάρω άλλους δυο όσο πιο σύντομα μπορώ και θα τους περάσω και αυτούς στην γυάλα.

Οι μετρήσεις..Η αμμωνία μιλάμε για βαθύ σκούρο μπλε, δλδ 10mg και βάλε. Νιτρώδη μια από τα ίδια, βαθύ κόκκινο δλδ 5mg και βάλε και νιτρικά τις πρώτες μέρες παίζαμε στο μπορντό, ούτε κα κόκκινο, χτες που έκανα μετρήσεις, παρατήρησα μια εσανς κόκκινου. Δεν ήταν τόσο βαθύ κόκκινο, αλλά και πάλι μιλάμε για κάτι ανάμεσα σε 50mg με 100mg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα. Ξήλωσα τα πάντα από σάπια φυτά και από moss, αύριο θα φέρει ένας φίλος λίγο κερατοφυλλο να ρίξω μέσα, μέχρι να έρθει μηνιάτικο και να κάνω επίσκεψη για φυτά πάλι. Τώρα από θερμοκρασία...η αλήθεια είναι ότι είχε ξεφύγει και σίγουρα έπαιξε ρόλο στα φυτά...30+. Σημειώνω ότι χτες το πήρα χαμπάρι με την θερμοκρασία ότι είχε ξεφεύγει τόσο, πήγα τσάκωσα δύο ανεμιστήρα για υπολογιστές σήμερα έκανα ένα πρόχειρο σεταπ, τους έβαλα στις 9 και η θερμοκρασία μετά από 45λεπτά περίπου είχε πέσει 5 βαθμούς. Δεν τους το είχα να πω την αλήθεια. Θα πάρω άλλους δυο όσο πιο σύντομα μπορώ και θα τους περάσω και αυτούς στην γυάλα.

Οι μετρήσεις..Η αμμωνία μιλάμε για βαθύ σκούρο μπλε, δλδ 10mg και βάλε. Νιτρώδη μια από τα ίδια, βαθύ κόκκινο δλδ 5mg και βάλε και νιτρικά τις πρώτες μέρες παίζαμε στο μπορντό, ούτε κα κόκκινο, χτες που έκανα μετρήσεις, παρατήρησα μια εσανς κόκκινου. Δεν ήταν τόσο βαθύ κόκκινο, αλλά και πάλι μιλάμε για κάτι ανάμεσα σε 50mg με 100mg

Αν βάλεις 4 ανεμιστήρες θα έχεις πολύ μεγάλη εξάτμιση ,και ίσως μεγάλυτερη πτώση στη θερμοκρασία (αναλόγως βέβεια και το μέγεθος ,στροφές κτλ).

Εγώ έχω έναν ανεμιστήρα 120αρι και με 30 βαθμούς στο σπίτι φτάνει άνετα 24 βαθμούς το ενυδρείο (έχω 7 galaxy rasboras μεσα)  και εκεί αναγκάζομαι να ρυθμίζω τον heater (δεν έχω θερμοστάτη STC) στους 25 βαθμούς για να μην πέσει περαιτέρω η θερμοκρασία.Βέβαια χάνω 5 λίτρα νερού απο εξάτμιση το 24ωρο οπότε κάθε μέρα συμπληρώνω λίγο νερό.όσο γ αυτό που λές για το υπόστρωμα της ADA και τις συχνές αλλαγές στην αρχή ,και η tropica το ίδιο λέει για τα δικά της υποστρώματα.Εγώ έκανα αλλαγή μία φορά την εβδομάδα και σε 4 εβδομάδες (με τα όποια λάθη έκανα αρχικά) είχε στρώσει το φίλτρο.Νομίζω ότι η απουσία βακτηρίων + τα σάπια φύλλα εκτίναξαν τις τιμ΄ς στο θεό.Στο δικό μου ενυδρείο πλέον υπάρχουν αρεκτά φύλα που σαπίζουν (δεν έχω CO2) και είτε τα τρώνε τα σαλιγκάρια είτε λιώνουν,και η αμμωνία μένει σταθερά στο 0.Νομίζω το θέμα ειναι η απουσια βακτηρίων και με τον χρόνο θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...