Jump to content

Πρόβλημα με κερατοφυλλο, καφετιζει και χανει τα φυλλα του


Recommended Posts

Καλησπέρα εχω ενα Juwel PrimoLux 80 

 

Λιτρα: 110

Υπόστρωμα: AF Natural Substrate με AF Lava Soil Black

Φίλτρο:της Juwel με σφουγγάρια και μακαρόνι

Ψάρια: 1 Χρυσόψαρο, 9 γκαπυ, 4 Μολυ, 1 πλεκο, 3 κοκκινα σαλιγκαρια αλγης. 
Αλλαγές νερού: καθε 7 μέρες 30-35%
Τάισμα: Flakes μια φορα την ημερα και φαγώνεται ολη σε λιγοτερο απο ενα λεπτό

Θερμοστάτης: EHEIM 150W ρυθμισμενος στους 26.5 και το θερμομετρο της API δείχνει 27-28 αν εχει πολλες ζεστες

 

το ενυδρείο τρέχει πάνω απο 3μιση μήνες το χρυσόψαρο ειναι ο "Χαιλαντερ" απο το 0 στο ενυδρειο και αυτος που βοηθησε να στρωθει. στο Ενυδρειο κατα το στρώσιμο έριχνα Stability μεχρι να στρωθεί.. και μετα το Prime μετα απο καθε αλλαγη οπως ελεγαν οι οδηγιες..


εκανα παλι μέτρηση με υγρα τεστ της API 2 μερες μετα την αλλαγη νερου που κανω καθε σαββατο.

 

0 αμμωνια

0 No2

0 No3 


εχω μεσα ενα κερατοφυλλο ενα μηνα τωρα και εχει ξεραθει αρκετα και πεφτουν μεσα τα φυλλα του.. εχω την λαμπα του ενυδρειου απο τις 15:00 εως τις 03:00 ανοιχτή.. ηλιακο φως δεν βλεπει το ενυδρειο λογο θέσης..


το χρυσοψαρο ο "Χαιλαντερ" δεν πειραζει το κερατοφυλλο, ουτε τα σαλιγκαρια, το μονο που εκανε ειναι οτι εφαγε κατι μικρα μωρακια σαλιγκαρια απο τα 3 κοκκινα που εχω απο την αρχη για να τρωνε την αλγη..και τα μωρα γκαπι..

 

Πηρα ενα υγρο της ESHA ερειξα δυο φορες απο 20 σταγόνες οπως ελεγαν οι οδηγίες και 2 φορες εβαλα απο 4 ml Flourish της Seachem ... το κερατοφυλλο κοκκινίζει/ξεραίνεται .. και τα No3 δεν λενε να ανεβουν..

 

@natateo να ξερεις μου εχουν πει οτι εσυ εισαι ειδική με τα φυτα 🤪

 

IMG_1563.jpeg

Έγινε επεξεργασία - John Rodos
Link to comment
Share on other sites

Τάιζε περισσότερο:d άναβε λιγότερες ώρες τι λάμπα ,όσο έχεις 0 no3 τι θα φάει το κέρατοφίλο ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Τάιζε περισσότερο:d άναβε λιγότερες ώρες τι λάμπα ,όσο έχεις 0 no3 τι θα φάει το κέρατοφίλο ? 

Καλησπερα Παναγιωτη... ποσες ωρες ειναι καλα να εχω αναμενη την λαμπα;

επισης αν ταισω περισσότερο δεν θα ανεβουν πολυ οι αμμωνίες;;; Να τα ταιζω δυο φορες την ημερα δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Το Τάιζε περισσότερο το είπα για αστείο  ισχύει αλλά δεν είναι το σωστότερο πράγμα. Όπως και να έχει όχι διπλασιασμό φαγητού γιατί ίσως όπως είπες. Λίγο παραπάνω. Όσο για το φως 10 %  κάτω από το τώρα. Γενικά ότι και να κάνεις σταδιακά πχ ακόμα και από της 12 ώρες να θες να πας στης 8  πρέπει να γίνει σιγά σιγά πχ 10 ημέρες από της 12 στης 11 μετά στης 10 κτλ κτλ πάντα μετρωντας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Το Τάιζε περισσότερο το είπα για αστείο  ισχύει αλλά δεν είναι το σωστότερο πράγμα. Όπως και να έχει όχι διπλασιασμό φαγητού γιατί ίσως όπως είπες. Λίγο παραπάνω. Όσο για το φως 10 %  κάτω από το τώρα. Γενικά ότι και να κάνεις σταδιακά πχ ακόμα και από της 12 ώρες να θες να πας στης 8  πρέπει να γίνει σιγά σιγά πχ 10 ημέρες από της 12 στης 11 μετά στης 10 κτλ κτλ πάντα μετρωντας

Οκ καταλαβα για το φωτισμο, θα το κανω σταδιακα.. τωρα με το προβλημα με το φυτο τι να κανω; μονο ενα κερατοφυλλο εχω και αυτο χαλαει, υπαρχει καποια λυση; κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Το Τάιζε περισσότερο το είπα για αστείο  ισχύει αλλά δεν είναι το σωστότερο πράγμα. Όπως και να έχει όχι διπλασιασμό φαγητού γιατί ίσως όπως είπες. Λίγο παραπάνω. Όσο για το φως 10 %  κάτω από το τώρα. Γενικά ότι και να κάνεις σταδιακά πχ ακόμα και από της 12 ώρες να θες να πας στης 8  πρέπει να γίνει σιγά σιγά πχ 10 ημέρες από της 12 στης 11 μετά στης 10 κτλ κτλ πάντα μετρωντας

Στη μειωση φωτισμου δεν χρειαζεται να παιδευεσαι. Κατευθιαν 10 ωρες. 12 ειναι υπερβολη. Τα φυτα χρειαζονται και 12 ωρες σκοταδι μαυρο για να ειναι καλα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Τάιζε περισσότερο:d άναβε λιγότερες ώρες τι λάμπα ,όσο έχεις 0 no3 τι θα φάει το κέρατοφίλο ? 

Πολυ σωστα. Με μηδενικα νιτρικα δεν θα παει καλα. Και, ναι, μπορεις να ταιζεις παραπανω, ομως την ποσοτητα φαγητου δεν αυξανεις άμεσα. Σιγα σιγα. Και καλυτερα να ταιζεις 2 φορες την ημερα. Το χαλασμενο κερατοφυλλο βγαλε και πεταξε το. Μην το αφηνεις στο ενυδρειο.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, natateo said:

Πολυ σωστα. Με μηδενικα νιτρικα δεν θα παει καλα. Και, ναι, μπορεις να ταιζεις παραπανω, ομως την ποσοτητα φαγητου δεν αυξανεις άμεσα. Σιγα σιγα. Και καλυτερα να ταιζεις 2 φορες την ημερα. Το χαλασμενο κερατοφυλλο βγαλε και πεταξε το. Μην το αφηνεις στο ενυδρειο.

Α ΡΕ ΧΑΚΕΡ ΤΩΝ ΦΥΤΕΜΕΝΩΝ ΝΑΤΑΤΕΟ!!!!!

Θα τα πεταξω τα χαλασμενα κομματια, απλα για να ξερεις επισης εχει κοκκινησει ο κορμος του, ενω ηταν πρασινος αρχικα.. τωρα ειναι σαν κοκκινος. θα μειωσω και τον φωτισμο σε 10 ωρες, παντως ηλιος δεν το βλεπει καθολου. με τα συμπληρωματα να κανω κατι; εχω το Flourish kai ενα της ESHA να τα βαζω η οχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντος εχω φως 12:00-20:00 ετσι το χειμώνα που καιει ο θερμαντήρας κανω οικονομία και το καλοκαιρι η φύση κανει dim για εμένα :D  αν δεν εχω χρόνο να κουρεψω παω στης 7:30 αν θα αργίσω 1-3 ημερες αλαγή νερού παω 8,5 - 9 ^^ .

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2023 at 2:29 ΜΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εγω πάντος εχω φως 12:00-20:00 ετσι το χειμώνα που καιει ο θερμαντήρας κανω οικονομία και το καλοκαιρι η φύση κανει dim για εμένα :D  αν δεν εχω χρόνο να κουρεψω παω στης 7:30 αν θα αργίσω 1-3 ημερες αλαγή νερού παω 8,5 - 9 ^^ .

 

 

Μια χαρα ειναι και 8 ωρες φωτισμου. Δεν υπαρχει κανενα θεμα, αν η ενταση ειναι αρκετη για την φωτοσυνθεση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...