Jump to content

Διαστάσεις τζαμιών για κατασκευή ενυδρείου.


Elric

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι. Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο διαστάσεων 140χ40χ40. υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου υπολογίζει ακριβώς τις διαστάσεις των τζαμιών? 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πάχος θα πρέπει να σε προβληματίζει, βρήκα το παρακάτω link με ένα γρήγορο ψάξιμο https://badmanstropicalfish.com/how-thick-of-glass-for-aquarium/

Κατά την άποψη μου,θα πρέπει να δεις τι ποιότητα γυαλιού και τι πάχος χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές αντίστοιχων ενυδρειων με αυτο που θελεις να φτιαξεις,ετσι θα εχεις ένα καλό σημείο εκκίνησης για την κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aquascape έγραψε:

Μάλλον το πάχος θα πρέπει να σε προβληματίζει, βρήκα το παρακάτω link με ένα γρήγορο ψάξιμο https://badmanstropicalfish.com/how-thick-of-glass-for-aquarium/

Κατά την άποψη μου,θα πρέπει να δεις τι ποιότητα γυαλιού και τι πάχος χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές αντίστοιχων ενυδρειων με αυτο που θελεις να φτιαξεις,ετσι θα εχεις ένα καλό σημείο εκκίνησης για την κατασκευη.

Αυτα τα εχω κανονίσει, τις ακριβείς διατάσεις των κομμένων τζαμιών θέλω

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά και πίσω τσάμι το μήκος παραμένει 140 εκ. 

το ύψος εξαρτάτε με ποια μέθοδο θα το κολλήσεις πχ θα πατάει πάνω στον πάτο ή όχι αν δεν πατάει πάνω τότε δεν αλλάζει και το ύψος αν πατάει αφαιρείς το πάχος του πάτου συν 1mm (σε ότι αφορά το ύψος).

Τα πλαϊνά  αφαιρείς το πάχος του τσαμιού X2 συν 2mm (σε ότι αφορά το μήκος).

Παράδειγμα αν το πάχος του τσαμιού είναι 8mm τότε τα πλαϊνά θα είναι 400-8-8-2=382 ή αλλιώς 38,2cm το ύψος παραμένει 40cm αν δεν πατάει στον πάτο, αν πατάει τότε το ύψος γίνεται  400-8-1=391 ή αλλιώς 39,1cm

Pαρόμοια υπολογίζεις και τον πάτο αν δεν πατάνε τα πλαϊνά πάνω τότε αφαιρείς το πάχος του τσαμιού απο κάθε πλευρά συν 4mm.

δηλαδή ο πάτος θα γίνει 138,2 Χ 38,2

Αν πατάνε τα πλαϊνά πάνω τότε ο πάτος δεν αλλάζει καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μπροστά και πίσω τσάμι το μήκος παραμένει 140 εκ. 

το ύψος εξαρτάτε με ποια μέθοδο θα το κολλήσεις πχ θα πατάει πάνω στον πάτο ή όχι αν δεν πατάει πάνω τότε δεν αλλάζει και το ύψος αν πατάει αφαιρείς το πάχος του πάτου συν 1mm (σε ότι αφορά το ύψος).

Τα πλαϊνά  αφαιρείς το πάχος του τσαμιού X2 συν 2mm (σε ότι αφορά το μήκος).

Παράδειγμα αν το πάχος του τσαμιού είναι 8mm τότε τα πλαϊνά θα είναι 400-8-8-2=382 ή αλλιώς 38,2cm το ύψος παραμένει 40cm αν δεν πατάει στον πάτο, αν πατάει τότε το ύψος γίνεται  400-8-1=391 ή αλλιώς 39,1cm

Pαρόμοια υπολογίζεις και τον πάτο αν δεν πατάνε τα πλαϊνά πάνω τότε αφαιρείς το πάχος του τσαμιού απο κάθε πλευρά συν 4mm.

δηλαδή ο πάτος θα γίνει 138,2 Χ 38,2

Αν πατάνε τα πλαϊνά πάνω τότε ο πάτος δεν αλλάζει καθόλου.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...